2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Strasbourg, Covid-19: Vaksinimi nuk është i detyrueshëm dhe diskriminimi është ilegal! Ja cfare thotë rezoluta e KE ?

Strasbourg, 17 mars -Një rezolutë e Këshillit të Evropës të cilës Zvicra i përmbahet është e qartë në refuzimin e saj të çdo detyrimi për të vaksinuar dhe për çdo diskriminim ndaj njerëzve të pavaksinuar. Kjo rezolutë u miratua me 115 vota pro, 2 vota kundër dhe 13 abstenime, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Këshilli i Evropës (të mos ngatërrohet me BE) të cilit i përkasin të gjitha shtetet evropiane përveç Bjellorusisë, Kosovës dhe Vatikanit më 27.1.2021 vendosën një rezolutë Nr. 2361/2021 në lidhje me Covid-19, ku nder tjera thuhert se: Askush nuk mund të vaksinohet kundër vullnetit të tyre!

Jane ato 47 shtetet anëtare, pjesë e të cilave është Zvicra, janë të ftuar të raportojnë PARA vaksinimit se vaksinimi nuk është i detyrueshëm dhe se njerëzit e pavaksinuar nuk duhet të diskriminohen. Diskriminimi është gjithashtu i ndaluar nëse një person refuzon të vaksinohet. Këtu është lidhja (shih veçanërisht pikën 7.3 të kësaj rezolute):

https://pace.coe.int/fr/files/29004/html

Kjo rezolutë u miratua me 115 vota pro, 2 vota kundër dhe 13 abstenime. Të gjithë zviceranët që votuan e pranuan rezolutën dhe më duket shumë e çuditshme që askush nuk ka folur për të, këtu në Zvicrën frëngjishtfolëse, që nga 27 janari 2021! Këtu është lidhja:

https://pace.coe.int/fr/votes/38405

Azhurnimi i datës 9.3.2021: Meqenëse kjo rezolutë e votuar nga Këshilli i Evropës nuk ka fuqinë e ligjit dhe nuk është e sigurt që autoritetet në Zvicër do të zbatojnë këtë rezolutë për të cilën askush nuk flet.., atëherë ne duhet të vazhdojmë të nënshkruajmë iniciativën federale « Stop vaksinimit të detyrueshëm » dhe pranoni të kushtoni disa minuta për ta bërë këtë sa më shpejt të jetë e mundur:

P.S

Ky postim është nënshkruar nga një bloger në Zvicër nga platforma Blogs në partneritet me TDG dhe nuk e detyron stafin editorial te TDG dhe LC27

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...