26.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Perfundim jo i mire i vitit per Shaqirin dhe ekipin e tij. Ja se cfare i ndodhi..

Berne, 27 dhjetor -Për shkak të trazirave ne Paris, Lyon perjashtohet nga kupa me Shaqirin. Nuk ka finale te tete te kupës për Xherdan Shaqirin, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke ju referuar Blick.

Pas trazirave të spektatorëve mes ligës së dytë Paris FC dhe Lyon, të dyja skuadrat u përjashtuan nga gara.

Në mes të dhjetorit pati skena të shkreta në Kupën e Francës. Në xhiron e tretë Lyon luajti me Xherdan Shaqirin në stolin e Paris FC. Menjëherë pas pjesës së parë, pyros fluturoi mbi tribuna, njerëzit e zemëruar u grindën në tribuna, tifozët shkuan në fushë për të arritur në siguri.

Pas një ndërprerjeje prej 50 minutash, loja u ndërpre kur rezultati ishte 1:1. A do të riplanifikohet ndeshja? Jo! Federata franceze e futbollit po merr masa, duke përjashtuar të dyja skuadrat nga kupa. Pra, asnjë 1/16 e kupës për Shaqirin.

Dënime të mëtejshme

Skuadra e tij do të përjashtohet gjithashtu nga Kupa e ardhshme në provë. Kjo do të thotë: Nëse ka një tjetër trazira nga mbështetësit e Lyonit, skuadra nuk do të lejohet as të konkurrojë në kupë sezonin e ardhshëm.

Kjo nuk do të ndodhë në ndeshjet jashtë. Sepse tifozët e Lionit nuk lejohen më të shkojnë në stadiume të tjera deri në fund të këtij sezoni. Arsyeja e dënimit të ashpër të Lionit: Në radhë të parë për trazirat ishin tifozët mysafirë nga Lioni.

Paris FC, koncepti i sigurisë së të cilit ishte joadekuat, nuk do të lejohet të luajë pesë ndeshjet e ardhshme në shtëpi në stadiumin e vet.

Nice përfiton nga përjashtimi i dy skuadrave me lojtarin e Natit, Jordan Lotomba, të cilët kalojnë pa luftë në fazën e 16-të.

Derniers articles