19 C
Berne
lundi 22/07/2024

Hapet linja e parë e Autobusave nga Kosova e Lugina për në Gjenevë dhe qendra tjera të Zvicrës. Me Kompaninë ARDITI TOURS më mire se me aeroplan!

Ferizaj, 28 dhjetor -Nje lajm i mire per mergimtaret ne Zvicer. Hapet linje e pare e autobusave nga Kosova e Lugina e Preshevës për në Gjenevë. Eshte kjo Kompanina e udhëtimeve ARDITI TOURS! Udhëtime komode, te sigurta dhe shpjetë..jane keto tri elemente qe e kane bëre joshese per qytetaret e Kosovës dhe Lugines se Preshevës qe te udhëtojne drejt Zvicrës dhe anasjellatas me kompaninë e njohur të udhetimeve ARDITI TOURS nga Ferizaj qe udhëhiqet nga vellezerit Fazliu, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Autobuset e ARDITI TOURS që ta shkurtojne rrugën! Jo vetem lirë e mirë, por edhe komod e shpejt me Cafe, Klimë, Wifi dhe me Muzike, me afer Evropës dhe drejt vendlindjes sa qelë e mshel sytë!

Mesojme se kompania e udhetimeve ARDITI TORUS eshte me nje tradite profesionale, meqe funkison qe gati nje decenie. Sipas pronarëve, kjo kompani ka ne dispozicion 30 autobusë dhe 20 taxi me 120 punetorë, qe mban gjallë me buke mbi 500 anetare te famljeve te tyre.

Destiancioonet nga Kosova dhe Lugina janë:  Gjeneva, Bernë dhe Zurich. Kmei takuar disa pasqegje nga Buajca, Kosva dhe ne Zvicer te cilet flasin fjale te mira për kompaninë e autobuisave ARDITI TOURS , sidomos per stafin dhe kushte ne autobus.

“Une gati qe disa muaj udhëtoj me autobuset e ARDITI TOURS dhe eshte kënaqesi te udhëtosh me ta. Shërbimi eshte ne nivel. Autobeset jan komod dhe shoferet sillen sikur te ishim nje familja. E ndalin autobusin aty kur te themi ne, kur duam te pushojme apo kur kemi nevoja tjera. Kompania gjate udhëtimeve pos me muzike qe na e shkurton rrugen, ata edhe na sjellin pije freskuese dhe na ofrojne ushqim, duke zgjedhur restaurantet gjate rrugës…” thote familja Kamberi nga Bujanoca te cilet ne cdo dy muaj udhëtojne nga Gjeneva per ne Kosovë dhe Luginen e e Preshevës, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch gazeta

Pikinsja e autobuseve gjendet qyteti Ferizaj , ku gjEndet edhe selia e kompaNise se udhetimeve « ARDITI TOURS ». Veq asaj posedon edhe gjashte pika tjera si Prishtina, Prizreni, Gjilani dhe Bujanoca si dhe Tirane e Durrës.

Intenerai i levizjes, nisjes se autobuse nga Zvicra ne drejtim te Kosoves dhe Lugines se Presheves behet dy here ne jave (të marten dhe te premten) ne ora 12

Nga Gjeneva niset fiks ora 12 (cdo te marre dhe te premte) i cili autobus arrine ne Berne ora 15 per te marre udhetaret tjere. Nga Aty niset per Zurich, ku arrine ne oren 17,  ku më pas vazhdon udhtimin për ne Kossvë dhe Luginë.

Kuse nga Kosova për ne Zvicer, niset nga Peja në orët e hershme të mengjesit. Nga Peja niset ne ora 03:00, nga Gakova-04.00, nga Pizreni-04:30, nga Suhareka-05:00, nga Prishtina-06:00, nga Ferizaj-06:30, nga Gjilani ne 07:00 dhe nga Bujanoca ne ora 08:00

Me Kompaninë ARDITI TOURS me mire se me aeroplan. Udhëtime komode, të sigurta e të shpejta në vendlindje dhe Zvicër

Arditi,  njeri nga vellezërit pronaret e kesaj kompanie nga Ferizaj, thote për gazetën zvicerane Le Canton27.ch se “perkunder sezonave te pushimeve, ne nuk shfrytzojme udhetaret duke t’i ngritur cmimet e udhëtimeve. Tek ne cmimet jane tere vitin identike, dimer e vere, pushime e pa pushime.. dhe ato nuk guxojne te livizin qofshin per festa apo gjete pushimeve te shkollave apo pushimeve verore. Pasagjeret tane kane privilegj te udhtojne me autobuset tane modern qe posedojne gjitha kushtet bashkohore dhe te domsodoshme per udhetaret. Vec asaj, ne Buss-at tane mund te marrin edhe gjësende, bagazh sipas deshirës. Autobusat tane jane te mobilizuar dhje paisur sipas standradeve evrpaine. Janë me klime, WC, Wifi e me muzike!.. »

Fjale te mira kane edhe studentet shqiptare nga Kosova dhe Lugina e Presheves te cilet studojne ne Universitetin e Zurichut apo ne Lausanne dhe Gjenevë. Ata thone se kurre nuk marrin aeroplanë per te shkuar ne vendlidnje, sepse siq thone ata “ma Buss-at e ARDITI TOURS nuka ka me te mire, jo vetem me lire por jane dhe me komod, udhimet me ta duket sikur bëjme ekskurzion, ku vetëm me 100 euro shetsim qendra te ndryshme te ballkanit dhe Eropës, duke shijkuar peizazhe te bukrua natyrore duke shkuar ne vendlidje dhe duke u kthyer ne pune apo studime në Zvicër..”

Derniers articles