16.6 C
Berne
lundi 15/07/2024

Mediat boterore: Kiana Kryeziu, kosovarja e parë Lojërat Olimpike Dimërore në Kinë

Bernër, 25 janar -Me vendosmëri dhe entuziazëm Kiana Kryeziu përgatitet të udhëtojë drejt Kinës, ku skiatorja 17-vjeçare do të jetë kosovarja e parë që do të marrë pjesë në Lojërat Olimpike Dimërore, me dëshirën për të çuar lart flamurin e kombit të saj të ri ne Ecvropë, shkruan gazeta zvicerane Le canton27.ch dukle ju rferuar mediave boterore.

Kiana Kryeziu, kosovarja e parë e kualifikuar në Lojërat Dimërore

Për skiatoren shqiptare Kiana Kryeziu sot dhe dje kane shkruar pos AP dhe AFP-së edhe zvicerane gjemrna,e spanjolle dhe te tjera…

« Olimpianja e parë dimërore e Kosovës Kryeziu synon lavdinë në Kinë » (Asocciated Press: Kosovo’s first female Winter Olympian Kryeziu aims for glory in China)  « Kiana Kryeziu i siguron Kosovës një tjetër medalje » (mediat gjermane: Kiana Kryeziu sichert dem Kosovo eine weitere Medaille); Kiana Kryeziu, kosovarja e parë e kualifikuar në Lojërat Dimërore (Blick: Le défi de la jeune skieuse Kiana Kryeziu, première Kosovare qualifiée pour des Jeux d’hiver); « Sfida e Kiana Kryeziut, kosovarja e parë në Lojëra Dimërore » (El reto de Kiana Kryeziu, primera kosovar en unos Juegos de Invierno) jane keta veterm disa tituj te mediave boterore qe ka hskputur gazeta zvicerane Le cCnton27.ch qe kane shrkuar për te ren kosovare Kiana Kryeziu per faqesues e Republikes se Kosovës ne Lojërat Olimpike Dimërore  ne Kinë.

E vendosur, Kiana Kryeziu po përgatitet të fluturojë drejt Kinës, ku skiatorja 17-vjeçare do të bëhet kosovarja e parë që do të marrë pjesë në Lojërat Olimpike Dimërore me dëshirën për të veshur në nivelin më të lartë ngjyrat e kombit të saj të ri.

« Është një nder i madh, » tha Kryeziu, një specialist i sllallomit dhe gjigantit, dy disiplinat teknike të skijimit alpin, për AFP gjatë seancës së tij të fundit stërvitore në Kosovë para Lojërave Olimpike, që do të mbahen nga 4 deri më 20 dhjetor.

“Dëshiroj shumë ta vendos Kosovën sa më lart në renditje”, thotë Kryeziu.

Klasifikimi i skiatorit është krenari në Kosovë, ku vështirësitë ekonomike dhe jostabiliteti për shkak të dallimeve me Serbinë rëndojnë shumë në kushtet e jetesës dhe moralin e popullatës.

« Unë jetoj për lajme të tilla. Kemi pasur mjaft histori të trishta për koronavirusin, ndotjen e mjedisit dhe krizën energjetike, » thotë Gentian Haxhiu, një student 26-vjeçar i shkollës së biznesit.

Për shumë, suksesi i sportistëve kosovarë paraqet një mënyrë për të rritur dukshmërinë e territorit në skenën ndërkombëtare.

Serbia nuk e njohu kurrë pavarësinë e ish-krahinës së saj, e cila u shpall në vitin 2008, një dekadë pas një lufte vdekjeprurëse. As Rusia apo Kina nuk e njohën atë, apo vende të tjera duke përfshirë Spanjën, Greqinë, Sllovakinë, Qipron dhe Rumaninë.

Që nga anëtarësimi në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar (IOC) në vitin 2014, Kosova ka marrë pjesë vetëm në tre edicione të Lojërave Olimpike (2016, 2018, 2020).

Pavarësisht se është një popullsi e vogël prej 1.8 milionë banorësh, territori ka një bilanc të mirë olimpik: tre medalje ari në xhudo për femra.

Trajneri i kombëtares së Kosovës për ski, Agim Pupovci: Kiana ne Kindër ne Lojërat Olimpike Dimërore me flamur te Koasovës ben krenar jo vetme shteti tone por gjthe shqiptarët!

Trajneri i kombëtares së Kosovës për ski, Agim Pupovci, vendos portat para stërvitjes së skiatores Kiana Kryeziu për sllallomin më 22 janar 2022 në Brod.

“Përfaqësimi ynë në këto Lojëra Olimpike e përforcon qartë imazhin e shtetit tonë”, tha Ismet Krasniqi, kryetar i Komitetit Olimpik të Kosovës. Kiana ne Kindër ne Lojërat Olimpike Dimërore me flamur te Koasovës ben krenar jo vetme shteti tone por gjthe shqiptarët!, ka thëne Trajneri i kombëtares së Kosovës për ski, Agim Pupovci

Skiatorja kosovare Kiana Kryeziu, duke hipur në një ashensor më 22 janar 2022 në resortin

Kryeziu nuk ka konkurruar kurrë më parë në ndonjë garë botërore dhe nuk do të mund të sfidojë për të artën apo edhe podiumin olimpik kundër mbretëreshave të skive alpine Mikaela Shiffrin dhe Petra Vlhova.

Por ajo shpreson të bëjë një paraqitje të mirë pas titujve olimpik të xhudisteve Distria Krasniqi dhe Nora Gjakovës në Lojërat Olimpike të Tokios në vitin 2021.

E reja, e cila filloi të bënte ski kur ishte rreth gjashtë vjeç, ra menjëherë në dashuri me këtë sport falë mbështetjes së familjes së saj që e inkurajoi të ndiqte ëndrrat e saj për një karrierë profesionale.

“Para se të futesha në kombëtare, të gjitha mjetet financiare vinin nga buxheti i familjes”, thotë ai.

“Ishte si të mbante peshën e një mali mbi supe”, pranon babai i tij Visari, një fotograf profesionist që punon për mediat e huaja.

“Kur merret parasysh fakti që skijimi alpin është një sport shumë i shtrenjtë dhe GDP-ja e Kosovës, kupton se është një hap i madh për të arritur në Lojërat Olimpike”, tha Visar.

Babai i sportistit kujton se ai “i përket kësaj gjenerate që as që mund të ëndërronte një Lojë Olimpike për shkak të problemeve në Kosovë”.

Serbia e Sllobodan Millosheviçit hoqi autonominë e provincës me shumicë shqiptare në fillim të viteve 1990, duke shkaktuar një krizë të thellë që u përshkallëzua në konflikt të armatosur midis separatistëve kosovarë dhe forcave serbe. Lufta përfundoi në vitin 1999 pas bombardimeve të NATO-s.

Sot vajza e Visarit do të fërkojë bërrylat me më të mirën. “Dua të përpiqem të jem brenda 10 sekondave nga e para”, thotë Kryeziu. “Do të bëj ski me idhujt e mi, njerëz që i kam parë prej kohësh në televizion. Do të jetë fantastike”, përfundon skiatorja ballkanase.

Derniers articles