24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Kampioni botëror i karatesë Enver Idrizi viziton Preshevën. Pritet me tepih të kuq, sikur të ishte kryeministër!

Preshevë, 31 korrik -Kampioni boteror i karatesë, legjanda e gjallë Enver Idrizi ka vizituar dje Preshevën, vizite kjo e pare në Luginë i cili u prit nga qindra adhures te tij jo vetem karatesë në Luginë por edhe njerez sportit, kultures dhe filmit si dhe autoritetet lokale. Enver Idrizi ehste pritur me tepih të kuq, sikur te ishte kryeministër! Qytetaret e Presheves thone se Enver Idrizi u prit me mire dhe zgjoi interesim shume me te madh tek qytetaret, me shume se sa vizita e Edi Rames ne Preshevë, njofton gazeta “Bota sot” nga Presheva.

Kryetarja e Presheves Ardita Sinani: Enver Idrizi se shpejti do ta shpallim qytetar nderi. meqë ka nderuar kombin tone!

Vizita e Enver Idrizit u bëri jehone dhe u mirëprit shum nga qytetarët smdimos nga rinia sportive. Mesohet se për 3 ore sa qendroi ne Preshevë Enver Idrizi u shrepën mbi 1mijë foto me te rinjt, ku ishin krijuar radha te gjata për të marrur nje fotografi (edhe selfie) me kampionin boteror te karatesë.

“Isha ne promovin e dukunentarit kushtuar veprimtarit te shquar preshevar Kadri Hasanit. Me priten teper mire sikur autorite lokla epo ashut edhe te rinjte qe merren me sporet dhe karate. Presheva me nderuan shume me kete rast provova edhe flijat nga Presheva..” ka thene duke qeshur karateisti i njohur shqiptare Enver Idrizi.

Ai prezetnoi edhe ne premierën e filmit dokumentar “Heroi i heshtur“ kushtuar menaxherit te FIFA-së te njerit Hasan Kadriut. Për vepren dhe kontirbutin e Hasan Kadriut flasin me shume verpat por edhe miqte e tij ne Zvicer, sikur gazetar yne i njohur nderkombetar selia e UEFA-s për te cilin ka thene se: Hasan Kadriu nga Presheva ishte “arkitekt” i futbollit shqiptar ne organizatat botërore, që përgatiti anëtarësimin e Kosovës në FIFA dhe UEFA.

I shoqeruar nga Mr.Ph. Meshar Kamberi, Dr.Ardijan Kamberi dhe Dr.Teni Kamberi anestezist reanimator në Lillé të Francës si dhe mjek ne Medical Team Formula-1 në SPA FRACORCHAMPS në Belgjikë Enver Idrizi eshte pritur nga kryetarja e Komunes se Prehsves znj.Ardita Sinani dhe deputeti shiptare ne Praalmentine Serbisë z.Shaip Kamberi me te cilet ka biseduar kresisht për situaten aktuale dhe gjendjen e sportit, ne vecanti te karatese ne Luginen e Preshevës i cili ka shprehur gatishmeri t’i ndihmoje te rinjve në këtë fushë. Kyretraj e Prehsves Ardita Sianinai ka ky takim ka shprehur qe diteve te ardhshme Enver Idrizin ta shpallim qytetar nderi meqe ka nderuar kombin tone!

Mesazhi i kampionit botetor Enver Idrizit gjate vizites se tij ne Presheve drejtuar te rinjve ishte “ju rinia lene politiken, mos u merrne me te, ka kush te merret, juve ju duhen librat dhe sporti, ushtroni karate sa te mundeni, me qene vital dhe fuqishem dhe me i dal zot vetvetes..”. Ne fund, pas një ser takimesh me autoritetet lokale, te sportit dhe aderues te kultures dhe filmit, per kampionin boteror Presheva ka shtruar nje darke solemne.

Derniers articles