26.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Kampioni boteror i karatese Enver Idrizi takon presidentin e Kroacise

Zagreb, 18 dhjetor -Legjenda e karatese Enver Idrizi, kampion boteror i ftuar ne «Festivalin» e sportit dhe Karatesë qe u mbajt ne Kroaci, mbreme ne Zagreb ka takuar presidenin kroat Zoran Milanoviç incili ka falenderuar per mbeshtetjen e Kroacide per Kosoven dhe shqiptaret, njifton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Nga ana e tij presidenti kroat Milanovic ka premtuar karatistin shqiptar Enver Idrizin se Kroacia do te vazhdoje te mbeshtes Kosoven sidomos ne liberalizimin e vizave dhe integrimet pro evropiane dhe euroatlantike.

Z,Idrizi gjate qendrimit ne Kroaci ai po ashtu ka takiar edhe Kryetarin e Zagrebit zotri Tomislav Tomaseviç dhe presidenti i karatesë së Kroacisë dhe Sekretarë Gjeneral i Europës Davor Çipek njeriu që ndihmoi kombin tonë. Qe te dy kane premtuar Idrizin se do ta mbrshtesin karatestit e rinj shqiptare ne ballkan.

«Pata rastin të falënderoj trajnerët dhe të tjerët për sakrificat dhe punën zyrtarët sportivë të klubeve të karatesë të Shoqatës Kroate të Karatesë të cilët janë
pavarësisht rrethanave të vështira të operacioneve të klubit të shkaktuara nga Covid 19..» ka thene z. Idrizi per gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Sipas tij, gjate pandemisë, ata arritën t’i mbanin klubet në një nivel të lakmueshëm, siç dëshmohet nga numri skuadrat hynë për betejat e fundit të ekipit PH në 2021. Këtë vit do të jem një e cila sapo ka filluar në Rijeka në fushatë!

Me një numër të raportuar prej 72 ekipesh, Federata Kroate e Karatesë mori pjese ne ne kete fedtival te karateisteve qe u mbajt te shtunen ne Rijeke.

Derniers articles