24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Kembet e Shaqirit e “dhezin” Parisin, edhe serbet provokojne…

Hiliganet franzez qëlluan mbi njerëzit ne  ndeshjen djeshmd te kupës mes Paris FC dhe Olympique Lyon e cila u anulua pas trazirave të rrezikshme, njofton gazeta zvicerane shqip Le Canton27.ch prr te cilin incident skandaloz shkruajne edhe mediat zvicerane, franceze dhe evropiane.

Skena të egra në ndeshjen e Shaqirit në Paris (Wilde Szenen bei Shaqiri-Spiel in Paris)

Eshte ky titulli i gartes prestigjioze zvicerane Blick te cilen ndeshje e ka cilesuar skandaloze pas agresivitetit te tifozeve francez. Le Canton27.ch ka mesuar se ne stafium kishte edhe tifoze  serbe te cilet kane provokuar Shaqirin duke e fyer nga tribina.

Ka imazhe tronditëse që arrijnë në botën e futbollit nga Stade Charléty në Paris: Pyros duke fluturuar në një hark të gjerë nëpër tribuna të tëra drejt njerëzve. Tifozët që shkojnë në fushë për të arritur në siguri. Përleshje mes kampeve të tifozëve në lëndinë.

Skenat zhvillohen mbrëmjen e së premtes vonë në raundin e 3-të të Coupe de France. Para rifillimit të pjesës së dytë mes Paris FC dhe Lyon, fillimisht bëhet një pushim prej 50 minutash, më pas ndërpritet kur rezultati është 1:1.

Futbolli francez është tronditur nga skandale

Përsëri janë të përfshirë mbështetësit e Olympique Lyon. Skuadrës së yllit të Nati-t, Xherdan Shaqirit, tashmë i është zbritur një pikë këtë sezon, pasi një shishe nga kampi i tifozëve ndaj lojtarit të Marsejës, Dimitri Payet në fund të nëntorit shkaktoi një avari.

Që nga vera dhe rikthimi i tifozëve, Franca po lufton me trazira në stadiumet e futbollit. Lista varion nga stuhitë e përsëritura, autobusët e tifozëve të përgjuar dhe zënkat deri te një tjetër hedhje e shisheve që ylli i Marsejës, Payet duhej të bënte në gusht në Nice.

Derniers articles