23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Ish-futollisti i kombëtares Bërdariç stërvit klubin në Shqipëri

Thomas Brdaric luajti si lojtar në finalen e Champions League kundër Real Madridit. Sot ai stërvit një klub të kategorisë së parë shqiptare. Në sezonin e parë ai udhëhoqi KF Vllaznia drejt fitores në kupë – tani është kampionati., ka shkruar gazeta gjermane aachener-zeitung ne shkrimin e saj te totulluar « Ish-lojtar i kombëtares “Mundësi e madhe”: Bërdariç stërvit klubin në Shqipëri (Ehemaliger Nationalspieler „Tolle Chance“: Brdaric trainiert Club in Albanien), transmetoln gaszeta zvicerane Le Canton27.ch

Shqiptarët janë shumë prapa kur bëhet fjalë për pajisjen e terreneve stërvitore

Thomas Brdaric tashme ndodhet në kryeqytetin shqiptar Tiranë dhe feston suksesin e ekipit të tij me sushi. “Pas një fitoreje, ushqimi shijon shumë më mirë”, tha ai për Deutsche Presse-Agantur. Një ditë më parë skuadra e tij KF Vllaznia fitoi 2-0 në kategorinë Superiore ndaj KF Skënderbeut.

46-vjeçari që nga viti 2020 stërvit klubin e ligës së parë nga qyteti i Shkodrës në veri të Shqipërisë. Në sezonin e parë ai udhëhoqi klubin tradicional drejt fitores në kupë dhe vendit të dytë në ligë – barazoi me KF Teutën, vetëm se kampionët e rinj në fund kishin një golavalencë më të mirë dhe për këtë arsye ishin në krye. Bërdariç gjithsesi u shpreh i kënaqur: “Nëse sjell një ekip nga hiçi në kualifikimin europian, kjo të bën krenar.” Në Ligën e Konferencës, shqiptarët u eliminuan nga AEL Limassol.

Tetë herë kombëtarja Brdaric luajti si lojtar midis 1993 dhe 2008 në Bundesligë për VfB Stuttgart, Fortuna Düsseldorf, Bayer Leverkusen, Hannover 96 dhe VfL Wolfsburg. Me Leverkusen ai luajti në finalen e Ligës së Kampionëve 2002 kundër Real Madridit (1:2). Ai ka punuar si trajner për Rot-Weiß Erfurt, Tennis Borussia Berlin, TSG Neustrelitz, VfL Wolfsburg II – dhe klubin e Maqedonisë së Veriut Shkendija Tetovë. Kjo ishte aventura e tij e parë në 2017. Pra tani Shqipëria.

Më mirë i njohur, Brdaric e joshur në Shqipëri

Një i njohur dhe ish-lojtar i Vllaznisë e ka bërë tërheqës postimin për të. “Mendova se ishte një mundësi dhe sfidë e madhe,” thotë Brdaric. Por ai nuk e sheh veten si zog i parajsës, fjala e mërzit.

Ka shumë dallime mes futbollit evropian juglindor dhe atij gjerman, por Shqipëria ka një cilësi më të mirë jetese në disa aspekte, për shembull 250 ditët me diell në vit. “Kur vjen në Shqipëri, vërehet shpejt sa i bukur është vendi.” Shqiptarët e pritën shumë mirë, entuziazmohet ai. Tani ai kupton fjalët më të rëndësishme. Në kabinë fliten shqip dhe anglisht.

Kredo e Bërdariçit: « Bëni shumë nga pak »

Kur bëhet fjalë për gjendjen e terrenit stërvitor të klubit të tij, Brdaric nxehet pak. “Ne nuk kemi një vend profesional. Ne stërvitemi në një fushë në pyll dhe livadhe”, thotë ai. Tani po ndërtohet terreni artificial, por projekti po zvarritet. “Shqiptarët janë shumë prapa kur bëhet fjalë për pajisjen e terreneve stërvitore,” thotë ai.

Lojtarët e tij janë mësuar me kushtet, por të ardhurit nga jashtë ndonjëherë humbin sytë kur shikonin në fushë. “Duhet të keni kujdes që lojtarët e huaj të mos përdorin si justifikim kushtet e fushës nëse luajnë keq.” E në të kundërt mungojnë parakushtet teknike për të analizuar kilometrazhin në lojë apo kundërshtarin. “Ne filluam nga e para. Ato nuk ishin kushte të veçanta, por ne gjithsesi dhamë mbrapsht që në fillim. Hap pas hapi kemi ndërtuar një ekip konkurrues”, thotë ai.

Ish-kolegu i tij, Altin Lala, i lindur në Shqipëri, e njeh problemin e infrastrukturës sportive në vendlindjen e tij. “Është përshtatur mirë me rrethanat atje. Dhe kjo nuk është aq e lehtë”, thotë 46-vjeçari. Niveli i ligës së parë shqiptare është i krahasueshëm me atë të ligës rajonale gjermane.

Vlerësohet filozofia fyese e Brdariqit

Nëse e pyet Lalën për rëndësinë e Brdaricit në vend dhe për klubin tradicional nga Skhodra, ai tërbohet: “Ai bëri vërtet ndryshim në Shqipëri. Stili i tij sulmues i lojës tani vlerësohet vërtet në vend.” Dhe sukseset e tij të mëparshme janë arritur me një “skuadër mesatare”, sipas Lalës.

Dhe shpesh në këtë kuadër paguhen vetëm paga minimale. Bërdariç ndonjëherë fton lojtarët, disa prej të cilëve ende jetonin me prindërit e tyre, të vijnë nëse paratë nuk futeshin në llogari në kohë. “Shpesh herë rrogat nuk vijnë. Kjo është arsyeja pse ju duhet të ftoni lojtarët në darkë”.

Skuadra e tij aktualisht është në çerekfinalet e kupës dhe është e katërta në tabelë dhe larg vendit të parë në tabelë. 46-vjeçari dëshiron të rrëmbejë titullin kampion këtë sezon.

Bërdariç është i njohur edhe me paragjykimet për trajnerët gjermanë jashtë vendit. “Unë mendoj se ka disa mendime për mua që ju i pranoni si profesionist

Derniers articles