24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

French Open 2024 nga 26 maji deri më 9 qershor do te tuboj teniserët më të mirë nga mbare bota. French Open apo Roland Garros?

French Open do të zhvillohet nga 26 maji deri më 9 qershor 2024, ku tenistët më të mirë ga mabrëbota  do të takohen në fushat e baltës së Kampionatit të Hapur Francez të Tenisit. Këtu do të gjeni gjithçka që duhet të dini për turneun e dytë Grand Slam të vitit, njofton gazeta zvicerane ne sqhip Le Canton27.ch

French Open
French Open është një nga katër turnet kryesore Grand Slam në tenis, së bashku me Australian Open, Wimbledon dhe US Open. Në vitin 2024, turneu, i njohur gjithashtu si “Roland Garros”, do të zhvillohet nga 26 maji deri më 9 qershor. Femrat do të luajnë finalen e tyre më 10 qershor, ndërsa meshkujt të nesërmen.

Cilët zviceranë janë atje?

Për meshkujt, Zvicra përfaqësohet në fushën kryesore vetëm nga Stan Wawrinka (ATP 96). Marc-Andrea Hüsler (ATP 196), Leandro Riedi (ATP 151) dhe Alexander Ritschard (ATP 184) duhej të thoshin lamtumirë pas kualifikimit. Dominic Stricker (ATP 144) do të kthehet nga pauza e lëndimit vetëm në qershor.

Në mesin e femrave, në mungesë të Belinda Bençiqit, e cila së fundmi është bërë nënë, vetëm Viktorija Golubic (WTA 74) është drejtpërdrejt në fushën kryesore. Céline Naef (WTA 159), Simona Waltert (WTA 174) dhe Jil Teichmann (WTA 200) të gjithë nuk arritën të kualifikoheshin.

French Open apo Roland Garros?

Turneu i Grand Slam në kryeqytetin e Francës, Paris, quhet French Open ose « Roland Garros », të dy termat përdoren në mënyrë të ndërsjellë. « Roland Garros » i referohet vetëm objektit në të cilin zhvillohet turneu. Emrin e ka marrë nga Roland Garros, një pilot luftarak që u bë legjendë në Francë gjatë Luftës së Parë Botërore dhe e donte tenisin.

Sa është çmimi?
Në French Open, gratë dhe burrat marrin saktësisht të njëjtin çmim. Për vitin 2024, shuma totale u rrit me 7.82 për qind. Rreth 52.5 milionë franga tani do të shpërndahen në Paris (viti i kaluar rreth 48.2 milionë). Ai shpërndahet si më poshtë:

Raundi i parë: 71700 franga
Raundi i dytë: 108 000 franga
Raundi i 3-të: 155.000 franga
Raundi i 4-të: 245.500 franga
Çerekfinalet: 407 500 franga
Gjysmëfinalet: 638.000 franga
Finalja: 1.18 milionë franga
Fitorja: 2.36 milionë franga

Derniers articles