26.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Flasin dy gazetarët e njohur shqiptarë në Zvicër për gazetën zvicerane, të mahnitur nga Lara Colturi

Bernë, 24 janar -Voglushja italiane Lara Colturi eshte tashme nje sikiatore e njohur me renome boteror e cila përfaqëson Shqipërinë me shqiponje ne kraheror për te cilen nuk ndalen se shkruari per sukseset e saj media zviceran dhe nderkombëtare. Për te folur për skeiatoren e re Lara Culutru gazeta zvicerane Watson ka marrur dy gazetar te njohur ne Zvicer qe drejtojne dy media me emër ne kete vend dhe ballkan Nefail Maliqin (gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch) dhe Vjosa Gërvalla (Albinfo)  që sqarojnë situatën Lara Colturi ka rezultate të shkëlqyera dhe shkëlqen vetëm në moshën 17-vjeçare.

Mbrëmjen e së martës, në natën austriake, ajo madje arriti një sukses duke fituar raundin e dytë të sllallomit në Flachau të Austrisë. E reja italiane, shqiptare e natyralizuar, u dallua edhe në garat e Kranjska Gorës (13) dhe Jasna (13). Më mirë akoma, në sllallomin dhe sllallomin gjigant, ajo është ndër 30 më të mirat në botë.

Me larën Italia humbi një copë, kurse Shqipëria fitoi një

Është një mundësi e shkëlqyer për të bërë shqiponjën me dy koka të fluturojë në botën e skive alpine. Veç se mediat e ndryshme shqiptare duket se po largohen prej saj dhe bëmat e vajzës së ish-skiatores Daniela Ceccarelli janë lënë në plan të dytë.

“Po, është interesante dhe mediat sportive po flasin për këtë”, thotë Nefail Maliqi, kryeredaktor i medias shqiptaro-zvicerane Le Canton27.ch. Gazetari siguron se “ajo e bën kombin krenar”. («Si, ça intéresse et les médias sportifs en parlent», renseigne Nefail Maliqi, rédacteur en chef du média albano-suisse Le Canton27.ch. Le journaliste assure qu’«elle rend fière la nation».)

E pyetur nëse të rinjtë shqiptarë identifikohen me një sportist të kalibrit të Colturit, Vjosa Gervalla, drejtoreshë e medias Albinfo.ch, jep një deklaratë më të nuancuar: “Dalja e Lara Colturit është një fenomen mahnitës, ne “Jemi mësuar më shumë të shohim shqiptarë. duke luajtur nën flamuj të tjerë”. (« ..nous avons plutôt l’habitude de voir des Albanais jouer sous d’autres drapeaux».)

Lara Colturi është pjesë e një projekti sportiv dimëror për Shqipërinë, një vend që i ofroi asaj një pasaportë për të nxitur sportet dimërore dhe për të tërhequr diasporën shqiptare që shkon në Zvicër apo vende të tjera evropiane për ski. Vjosa Gervalla analizon situatën: “Ne sapo po merremi me sportin. Lufta ishte një parantezë e rëndësishme për Kosovën, duke shkatërruar gjithçka në rrugën e saj.

Derniers articles