18.2 C
Berne
samedi 20/07/2024

Cassis dhe Lavrov takohe ne Njew York pasi Moska kundershtoi organizimin e një samit në Gjenevë për Ukrainën

Bernë, 24 janar -Shefi i diplomacise zvicerrane Ignazio Cassis ehste takuar  me homolgune  tij rus Sergei Lavrov në Nju Jork përpara takimit të OKB-së. Takimet e tyre dypalëshe janë bërë të rralla që nga fillimi i luftës në Ukrainë. Cassis-Lavroc ndodhji pas refuzimit të Moskës për të lejuar Bern të organizojë një samit për Ukrainën, njofton gazeta zviceran ne shqip Le Canton27.ch 

Këshilltari Federal për Punët e Jashtme Ignazio Cassis foli me homologun e tij rus Sergei Lavrov të martën në Nju Jork, përpara një takimi të Këshillit të Sigurimit të OKB-së. “Deri më tani gjithçka po shkon mirë”, tha Sergei Lavrov kur kreu i diplomacisë zvicerane e pyeti se si ishte, sipas imazheve të Ministrisë së Jashtme ruse të publikuara në rrjetet sociale.

“Diskutuam disa çështje të rëndësishme”, pa specifikuar se cilat, pohoi më pas këshilltari federal, ende në rrjetet sociale. Javën e kaluar, Moska hodhi poshtë skenarin e një samiti botëror të paqes në Ukrainë që Zvicra mori përsipër të organizonte me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky. Berna është « në anën e ligjit », u përgjigj presidentja e Konfederatës Viola Amherd pas këtyre qortimeve.

“Ne diskutuam disa çështje të rëndësishme”, tha Cassis në rrjetet sociale, por nuk ndau detaje të bisedës. Javën e kaluar, Moska hodhi poshtë skenarin e Samitit Botëror të Paqes që Zvicra ofroi të organizonte me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, raporton gazeta zvicerane Le Canton27.ch nga Berna

Në një intervistë të hënën për kanalin amerikan CBS, Lavrov nga ana e tij tha se Moska është e gatshme të dëgjojë ata që nuk e përdorin Ukrainën për luftë kundër Rusisë, citon Le Canton27.ch

Derniers articles