22.3 C
Berne
mardi 23/07/2024

Djokovicin Serbia e infektoi, Serbia po e vajton, pasi Australia e shtriu për toke reputacionin dhe imazhin jo vetëm të teniserit numër një në botë, por edhe shtetin e tij!

Bernë, 30 janar -A ishte serb i infektuar? Dyshimet qarkullojnë rreth testit pozitiv të Gjokoviçit. Muaji Janar dy her emi fotfte për teniserin serb numern je ne bote  Novak Gjokoviç po i vjen fundi e megjithatë emri tij po përfolet ende. “BBC” ka hetuar dhe ka dyshime serioze për testin pozitiv të serbit, shkruan Le Canton27.ch duke ju referuar gazetave zvicerane.

Serbia e infektoi, Serbia po e vajton Djokovicin pasi Australia e shtriu per toke reputacionin dhe imazhin jo vetem te tesirerit numër një në botë, por edhe shtetin e tij! Për ta ngritur reputacuioniun e tij dhe imzahin e Serbisë ajhi ditevew te fundit ka filluar te bredhe ne disa  vende dhe qendra sllave sikru se fundit ne Mal të Zi, duke ju dhuruar shperblime, për tja ktheyr moralin e tij të renë ne zero!. Thamë se Serbia e infektoi, Serbia po e vajton Djokovicin sepse ne kohen kur tenesieri serb mori rrugen për Australi ne Serbi kishte per cdo dite nga 70 e 80 te vdekur nga koronovirusi dhe mijera tjere te infetkuar, vend ky me numer me t emadsh te viktimave ne Ballkan dhe Evropë nga CoVID-19, shkruan Le Canton27.ch.

Që në fillim, dyshimet u hodhën rreth testit të tij të famshëm. Pse dreqin do ta fshihte Novak Djokovic faktin e testimit pozitiv për koronavirus?, ka pyetur gazeta zvicerane Blick.ch

Para se të futemi në detajet e hetimit të BBC-së, është e nevojshme një rikujtim i shkurtër i fakteve. Ndërsa ai gjithmonë ka pretenduar se është kundër vaksinës, Novak Gjokovic fluturoi në Melburn për të konkurruar në Australian Open. I pa vaksinuar, serbët normalisht nuk do të kishin të drejtë të hynin në territorin australian.

Për habinë e të gjithëve, “Nole” më pas njoftoi se ishte kapur me Covid në mes të dhjetorit. Një test dukej se konfirmoi deklaratat e tij. I infektuar më 16 dhjetor, tenistja takoi ende fëmijë dhe u intervistua nga një gazetar. Serbi e mori këtë vendim “për të mos e zhgënjyer” kolegun tonë nga “L’Equipe”.

Zerforschung, një grup studiuesish gjermanë, e hetoi këtë çështje. Ai nxori kodin URL të testit të Novak Gjokovic dhe njoftoi se në fakt do të datonte nga 26 dhjetori dhe jo nga data 16 siç shkruhet në dokumentin zyrtar.

BBC hetoi.. Djokovic shkoi ne Australi duke menduar se eshte ne Serbi e Kosove , te hynte sa here t’i teket si n’gahce të babës, me covid e pa covid!

Pas këtij zbulimi, hetimin e ka bërë edhe BBC. Duke marrë dy testet e vëna në dispozicion nga Novak Gjokoviç, kanali britanik vuri re se dokumenti i 16 dhjetorit shpallte një numër serie më të lartë se ai i 22 dhjetorit.

Gazetarët e BBC-së më pas morën teste të shumta të kryera në Serbi. Rezultati ishte i qartë: numri serial është renditur me të vërtetë në rend kronologjik.

Kështu, testi pozitiv i numrit 1 të botës do të ishte bërë më mirë mes 25 dhe 28 dhjetorit dhe jo 16-ta siç pretendon ai.

« Ekziston gjithmonë mundësia e një defekti, » tha Djordje Krivokapic, një specialist serb i të dhënave dhe sigurisë dixhitale. Por, nëse do të ndodhte, do të kishte një shpjegim të thjeshtë. Nuk e kuptoj pse shteti nuk do ta thoshte vetëm këtë”.

Derniers articles