20.3 C
Berne
mardi 28/05/2024

Sot e para 24 vitesh, ky është gazetari i parë shqiptar që hyri në Kosovë me trupat e NATO-s

Bernë, 12 qershor -Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Javier Solana, më 10 qershor 1999 ka lëshuar urdhrin për ndalimin e bombardimit në Kosovë, pas 78 ditësh, kurse Këshilli i Sigurisë së OKB-së, po në të njëjtën ditë ka miratuar rezolutën 1244, ku janë dërguar 37.200 ushtarë të KFOR-it nga 36 shtete.

Më 12 qershor të vitit 1999, në Kosovë kanë zbarkuar trupat e para të këmbësorisë së NATO-s, ndërsa ka nisur largimi i forcave serbe.

Gjate luftes, sidomos gjate periudhes se bombardimeve të NATO-s në Serbi dhe Kosovë shume kelegë kosovar u larguan si refugajte nga lufta ose kekruan azil ne qendra apo kampe te ndryshme jo vetëm perreth Kosovës (Shqipëri e Maqedoni) por edhe ne vendet e ndryshme botërore.

 

23 vjet pas, gazetari i parë shqiptar (nga Presheva) që hyri në Kosovë me trupat e NATO-s

Gjate asaj koha, para cilirimit, kur NATO bombardonte mbi Serbi, për 2 muaj ditë rresht gazetari Nefail Maliqi u ndhodhë në selinë e NATO-s ne Bruksel i cili po ahtu “bombarbrdonte” me pyetje nga selia e NATO-s te cilat emetoheshin shpesh edhe ne CNN dhe Euronews atëbotë. Do theksuar se gazetari i Nefail Maliqi (qe punonte atebote per disa media si: RTV Shkupi, BBC, Detutsche Welle, Top Channel, The Geneva Post, Bota Sot dhe Presheva Jonë) aktualisht eshte gazetar i ATV nga Zvicra me qendër ne Gjenevën nderkombëatre i cili drejton gazetën zvicerane Le Canton27.ch.

Kolegu Nefail Maliqi është gazetari i pare shqiptare i i cili hyri ne Kosovë bashakrisht me trupat e NATO-s. Ai u gjend ne Kosovë me aeroplan special nga Brukseli. Ne Kosovë gazetari njhur Mlaiiq ishte me nje me nje ekip gazetarësh të shoqeruar me ushtare amerikanë, zvicerane dhe trupa tjere të NATO-s.

Pilotja amerikane qe ja qiti veten prej hujit Serbisë. “Pilotja e vdekjes” bombardoi Beogradin për 200 orë rresht per taja ndaluar hovin serbeve me krimet barabare ndaj civileve shqiptarë!…

Ish-zëdhënësi i NATO-s z.Jamie Shea i cili në njërën me gazetarin enjohur shqioptare ne Gjwenve dhe Bruksel Nefail Maliqin ishte shprehur se “NATO shpëtoi jo vetëm shqiptarët, por edhe mbarë Evropën nga diktatori Milosheviq..”.

Forcat luftarake-ajrore amerikane (The USA Air Force) kanë gjithsej 568 femra pilote. Nga këto vetëm 71 prej tyre shërbejnë me aeroplanët fluturakë. ISHTE AJO Nicole Malachowski (The USA Air Force) është pilotja e parë “bombarduese” amerikane e cila sot e 13 vite më parë, pikërisht më 24 mars filloi ta gjunjëzoj Serbinë. Ajo ka marrë medalje të ndryshme nderi nga Ushtria e SHBA-ve. Ajo është shquar për përsosmëri të jashtëzakonshme në goditjen e objekteve ushtarake serbe, edhe nëpër qendra të banuara, ose afër qyteteve ku ndodheshin bazat.. Regjimi i egër serb i prirë nga kryekrimineli Milosheviq, aq sa i shte i rrezikshëm për shqiptarët, Kosovën dhe rajonin, aq ishte i domosdoshëm intervenimi i NATO-s dhe prezenca e 50 mijë trupave të Aleancës në Kosovë të cilat trupa për katër vjet dëshmuan misionin e tyre paqësor në rajon, duke i dhënë mësim Evropës se si duhet vënë stabilitetin dhe si duhet luftuar diktatura kur është në pyetje një katastorfë humanitare apo shkatërrimi i një popullsisë, siq ishet në pyetje me shqiptarët e Kosovës.

Dita e 12 qershorit për Kosovën dhe shqiptarët konsdiderohe jo vetëm nje date historike por edhe synonim i lirise dhe paqes, bashke me te edhe pamavrrsise se nje shteti te ri në Evropën e lodhur nga lufta dhe gjaku.

Që nga instalimi i ushatrëve të parë të NATO-s në Kosovë më 12 qershor pas kapitulimit të Serbisë fashiste në Kosovë ndërkombëtarët i kishin punët e ndar për ta vënë paqen dhe stabilitetin në Kosovë, duke i dhënë përparësi sigurisë së lëvizje së lirë të qytetarëve, rindërtimit dhe inaugurimit të insitucioneve të Kosovës me qëllim të avnacimit të proceseve demokartike në kosovë eshkatuëruar plitkisht dh eekonomiksht nga regjimi kriminal i Beogradit.

NATO si një organizatë e organizuar mirë ushatrake mori mbi supe sigurinë kufijve dhe luiftën kundër krimit të organizuart sidomos përrreth kufijve dhe arrestimin e kriminlëve Misioni paqësor në Kosovë duke u prirë trapave të NATO-s me emrin KFOR i priu gjenerali britanik Jackson (12 qershor 8 tetor 1999), pastaj gjenerali gjerman Rienhard (8 tetor 1999-18 prill 2000) e kështu me radhë.. Gjenerali i NATO-s Wesli Clark i cili udhëhoqi trupat e NATO-s gajtë bombardimeve kundër “Jugoslalcisë” së Milosheviqit në vizitën e fundit e fundit dhe lamtumirëse në koSovë më 2 maj të vitit 2000 kishte deklaruar se “NATO dhe KFOR janë ketu për popullin e Kosovës që ta mbrojë dhe ta mbështesë atë, si dhe të krijojë një siguri për të”.

Në fillim 50 mijë trupa (shtatë mijë amerikane), ndërsa aktualisht në Kosovë gjenden 23 mijë trupa të NATO-s si rezultat e situtës së mirë në rajon. Përveq misionit paqësor gjatë intervenimit të NATO-s kundër caqeve serbe duke bombarduar për 80 ditë rresht forcat serbe në Kosovë, Serbi e Mal të Zi.

natoottt11Falë angazhimit dhe rolit të KFOR-it duke deminuar 544 shkolla e më vonë, mundësoi haopjen e një mijë shkollave në Kosovë për të ndjekur për herë të parë mësimet mbi 30 mijë fëmijë shqiptarë në Kosovën e lirë. Riatdhesimin e afro një milion shqiptarëve nga vendet fiqinje të Kosovës (Shqipëri, Maqedoni, Preshevë) dhe vendet oksidentale të dëbuiar nga Milosheviqi, vendosja e mbi 5000 të zhvendosurve mbrenda Kosovës, shaktërimi i mbi 120.000 shtëpive.

Më 17 qershor trupat franceze arritën në Mitrovicë, ku gjendej pika strategjike e gjigantit të Kosovës-Trepca, derisa trupat e UCK-së, prej të cilëve disa të kthyer nga lufta e disa veq sa i kishin veshur unifromat e reja, ishin vërsulur viseve të banuar etnikisht shqiptare dhe në ato rajone ku as një për qind nuk kishte pasur serbë, si në Drenicë, Llap e gjetiu. Sidoqoftë përveq ndërkombëtarëve edhe nga ana e shqiptatarëve NATO dhe SHBA të konsiderohet clirimtare të Kosovës dhe sikur t’mos ishin trupat e Alenacës, sigurisht sot Kosova nuk do ta kishte as lirinë e as insitucionet e veta legjitime. Këtë e dëshmoi edhe Havier Solana gjatë një bisede me gazetarin tonë Nefail Maliqi i cili duke bërë fjalë për rolin e NATO-s në Kosovë u shpreh se “NATO në Kosovë ka pasur rol të shumifshit në promovimin e paqes dhe demokracisë duke vënë stabilitetin dhe sigurinë për gjithë qytetarët e saj…” NATO në Kosovë do të qëndorjë deri atëherë kur popullata e Kosovës ka nevojë për ta dhe kur siguria nuk është kontestuese, i ka deklaruar gazetarit Maliqi shefi i Alencës z.Robertson.

JAMIE SHEA: SIKUR T’MOS ISHTE NATO DHE SHBA SOT KOSOVA NUK DO TË KISHTE LIRINË E AS INSITUCIONE

Rol i NATO-s (KFOR-it) në Kosovë ishte edhe në vënin e stabilitetit në Kosovën Lindore dhe bashkëpunimi me u UCPMB-në në favor të paqes në rajon, me të cilën ushtri clirimtare kishin nënshkruar disa marrëveshje, sidomos ato me komnadant Lleshi alias Ridvan Cazimin. Në selinë e NATO-s në Bruksell shefi i Aleances Veriatrlantike z.Solana duke iu përgjiggjur pyetje sonë rreth situatës në Luginën e ePreshevës ai gazetarit Maliqi ju ehste përgjigj se “përpjkejet e faktorit ndërkombëtar dhe dialogu mes shqiptarëve dhe serbëve është një rast i Mirë dhe historik i rajonit të Preshevës dhe se Beogradi nuk do të guxojë të përdorë dhunën e shfrenuar,.sepse ka marrur mësim nga regjimi i Milosheviqit.”

Në Kosovë në kuadër të trupave të NATO-s siq dihet SHBA-të kishin angazhuar 7.000 uashtarë të përqëndruar në Kampin ushtarak në “BONDSTEEL” që përfhsinë një sipëfaqe prej afro 1000 hektarësh në Feizaj. Trupat e KFOR-it bashkë me ushtarët zviceran (SWISSCOY) të specializuar në cmontimin e minave, pos ndërtimit të rrugëve, urave,e vënine elektricitetit dhe ujësjlellsin në për fshtar të ndryshme të Kosovës, ushatrët e KFOR-it ndërtua po ashtu 325 kilometra hekurudhë për vënin në carkullimin të trenit në Kosovë. Vetëm pas një viti të instalimit të trupave të NATO-s në Kosovë u krijuan kushte për mabjtjen e zgjehdjeve të para gjatë hiostirsë së Kosovës, ato të 28 tetorit 2000, ku si zakonisht triumfoi partia më e madhe shqiptare (LDK) e më vonë duke krijuar kushte edhe për zgjdhjen einsitucioneve të Kosovës, duke zgjedhur edhe presidentin e saj me në krye me dr.Ibrahim Rugovën i cili gjithnjë më parë ishte refuzuar ketegorikisht nga serbët dhe Beogradi.

Kurse, zëdhënësi i NATO-s z. Jamie Shea në njërën nga interevistat me kolgun Maliqi ishte shprehur qartë se “NATO shpëtoi jo vetëm shqiptarët, por edhe mabrë Evropën nga diktatori Milosheviq..”

Ndarja e Mitrovicës në dysh , ku nga fillimi gjenden turpat farnceze, nuk kemi të drejtë akuzosh KFOR-in, meqë siq tham në fillim punët janë të ndara, sespe trupat tjera ku gjenden amerikanët, gjarmanët, britanikët, italianët apo të tjera gjithcka është në rregull dhe në ato rajone nuk apart’heid, nuk ka situatë të tensionur dhe qytetarët nuk janë të rrezikuar me që secili jeton në shtypinë e vetë. Rusët të cilët ishin problematik ishin që nga fillimi provokator që shpesh herë popullata civile shqiptare ishte viktimë e dhunës dhe kërcnimeve. Dhe largimi i tyre jo që nuk po vërehet, por sitauta edhe më e sigurt është në Kosovë, pa siksje së forcave ruse të cilin nga 10 qershori 1999 kishin mbajtur të okupuar aeroportin e Prishitinës. Analisti i njohur amerikan M.Groom ishte i qartë se “siguria e mbrendeshme e Kosovës, siq ishte kontarbanda e cigareve apo e drogës i takonte më shumë të merret UNMIK-ut se sa NATO-s, meqë ajo kishte për objektiv më shumë ruatjen e kufijve nga ndonjë sulm eventual të forcave serbe.”

SHEFI I NATO-s, GAZETARIT SHQIPTAR: THUANI FALEMNDERIT DR. RUGOVËS DHE NATO-s QE JU KA CLIRUAR !

Résultat de recherche d'images pour "NATON SOLANA PRESHEVA NEFAIL"

Nefail Maliqi me shefin e NATO-s Havier Solana, 24 orë para nisjes me trupat e Alencës Veriatlantike në Prishtinë, në prag të clirimit të Kosovës! NATO 23 vjet në Kosovë garanci e paqes dhe stabilitetit në rajon.

Përveq ndërkombëtarëve edhe nga ana e shqiptatarëve NATO dhe SHBA të konsiderohet clirimtare të Kosovës dhe sikur t’mos ishin trupat e Alenacës, sigurisht sot Kosova nuk do ta kishte as lirinë e as insitucionet e veta legjitime. Këtë e dëshmoi edhe z. Havier Solana gjatë një bisede me gazetarin Nefail Maliqi i cili duke bërë fjalë për rolin e NATO-s në Kosovë u shpreh se “NATO në Kosovë ka pasur rol të shumfshit në promovimin e paqes dhe demokracisë duke vënë stabilitein dhe sigurinë për gjithë qytetarët e saj. Pradnja thuani falemnderit dr.Rugovës dhe NATO-s qe ju ka cliruar ! ” NATO në Kosovë do të qëndrojë deri atëherë kur popullata e Kosovës ka nevojë për ta dhe kur siguria nuk është kontestuese, ka deklaruar në vitin 2000 shefi i Alencës z.Solana gazetarit Mlaiqi ghjate intervistes se parë, duke i uruar popullatës zgjedhjet e para në Kosovë. Prezenca e 50 mijë trupave të Alencës në Kosovë të cilat trupa për katër vjet dëshmuan misionin e tyre paqësor në rajon, duke i dhënë mësim Evropës se si duhet vënë stabilitetin dhe si duhet luftuar diktatura e kanë justifikuar shumë diplomastë botëror.

Derniers articles