22.3 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Nje delegacion nga Presheva pas Uashingtonit, vizite zyrtare treditore institucioneve te larta evropiane (BE, PE dhe KE) ne Bruksel dhe Strasbourg

Ardita e Sianni , keshuilltare e Qeverise se Kosovës për luginen me bisede me redaktorin e gazetes zvicerane Le Canton27.ch para nisjes ne Bruksel dhe Strasbourg

Strasbourg/PE 12 Qershor -Pas ngritjes së problematikës së shqiptarëve të Luginës së Preshevës në Kongresin e Senatin Amerikan dhe në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, takimet e rradhës gjate kesja jave do të jenë Brukseli dhe Strasbourgu (BE, KE dhe PE), njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch drejtpërsedrejti nga Stasbourgu.

« Nga sot, së bashku me anëtarët tjerë të delegacionit nga Lugina e Preshevës, per tri dite rresht delegacioni prej tete anetaresh do jene në Bruksel dhew strasbourg për të ngritur problematikën e shqiptarëve të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit në Parlamentin Evropian dhe Këshillin e Evropës… » ka thënëpër gazeten zvicerane Le Canton27.ch  znj. Ardita Sinani, keshilltare e Qeverise se Kosovës përr Luginën.

Për tre ditë në Bruksel dhe sttasbourg delegacioni nga Kosova Lindore do të zhvillojë nje ser takimesh me udhëheqësit më të lartë të BE-së, Këshillit të Evropës dhe Parlamentit Evropian.

Delegacionit prej tetë vetash i prine znj. Ardita Sinani, keshilltare e Qeverise se Kosovës përr Luginën e shoqeruar nga Dr.Nagip Arifi (kryetar i Bujanocit), Nevzad Lutfiu, kryetar i KKSH-së, Ragmi Mustafa dhe Ragmi Mustafi, Flora Ferati dhe dy perfaqesues nga Medvegja.

Sipas znj.Ardita Sinani « temë debati nga keto takime me personalitete larta te insitucioneve evroiiane do jete diskrikmnimi dhe pozita e vështirë e pakicës shqiptare në Serbi, pasivizimi i adresave te shqiptareve ne Lugine, sidomos ne Medvegjë, reciprociteti dhe inkuadrimi ne procesin e dialogut ne Bruksel… »

Ne Parlamentin Evropian do behet fjale per diskriminimin e shqiptareve ne Luginen e Presheves nga regjimi serb i Vucicit.. Kurse te merkuren ketu ne Strasbourg do e kemi edhe presidenten e Republikes se Kosovës e cila do t’i drejtohet do t’i drejtohet Parlamentit Evropian.

Ragmi Mustafa, kreyetar i PDSH-se thote se « Bashkë me anëtar tjerë të politikës shqiptare në Luginë të Preshevës gjendemi në Strasburg në vizitë treditore autoriteteve të rëndësisë së veçantë të Bashkimit Europian. Në emrin tim personal dhe të PDSH-së, do të vazhdoj denjësisht të arsyetoj kërkesën dhe angazhimin e shqiptarëve të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit për Ribashkim me Republikën e Kosovës. »

Ne fund gazeta zvicerane Le Canton27.ch ju sjell agejnden tri ditore te delegaciionit nga Presheva ne Bruksel dhe Strasbour:

Institicionet e larta Evropiane ku do te pritet delegaconi nga Presheva:
Takimet do fillojne ne Parlamenti Europian, Këshilli i Europës dhe Komisioni Europian kundër racizmit dhe intolerancës.
Autoritetet që do të takojne do jenë:
Viola Von Cramon, raportuese për Kosovë e Serbi, Rainer Vieland, Zv. Presidente e Parlamentit Europian, Michael Gaiheb, zëdhënës për politikë të jashtme Roberta Metsola, këshilltare në presidencën e Parlamentit Europian.
Eurodeputetêt qe do te takojnë:
Lukas Mand, This Reuten, Kelman Grose, Vaid Gheorphe dhe të tjerë.

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...