12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Sot (21 dhjetor) dita e parë e dimrit.. Sot ishte dita me shkurt e vitit. Përvec borës dhe të ftoftit edhe cfare dini tjetër për dimrin?

Kjo e martë, 21 dhjetor, ishte dita më e shkurtër e vitit. Arsyeja ? Fenomeni astronomik i solsticit dimëror. Ne do t’ju shpjegojmë gjithçka.

Këtë të martë, më 21 dhjetor, duhet të keni kërkuar shkëlqimin. Ajo drejtoi majën e hundës vetëm për 8 orë të shkurtra. Në të vërtetë, sot është solstici i dimrit. Ky fenomen astronomik karakterizohet nga një kohëzgjatje më e shkurtër e dritës gjatë ditës. Është vëzhguar këtë të martë në orën 16:00, 59 minuta e 19.49 sekonda (koha e Parisit). Që nga ky “fillim sinjalizues” i Nënës Natyrë, ditët kanë filluar të zgjasin në të gjithë Francën.

Madame Météo ka zgjedhur ta shënojë këtë datë duke propozuar temperatura ngrirëse, një shenjë se dimri i vitit 2021 po vjen me ngricat e tij të para (të mëdha): deri në -5 gradë në Grand Est ose në fushën në Rhône-Alpes dhe jo më shumë se 5 gradë maksimale në një pjesë të madhe të verilindjes së vendit. Në Brittany, temperaturat nuk i kaluan 8 gradë, të mjaftueshme për ta bërë këtë 21 dhjetor 2021 ditën më të ftohtë të solsticit dimëror në 15 vjet.

Çfarë është solstici dimëror?

Nëse solstici dimëror është më pak i popullarizuar sesa shitjet dimërore, kjo nuk është arsye për të mos u interesuar për mënyrën se si funksionon. Këtë dimër, hemisfera jonë do të marrë kryesisht rreze kullotjeje me një efekt të kufizuar ngrohjeje dhe Poli i Veriut madje do ta gjejë veten të zhytur në errësirë! Në të njëjtën kohë, vera do të fillojë në hemisferën jugore, me një diell në zenitin e tij mbi Tropikun e Kancerit (secili me radhë).

Gjatë solsticit të dimrit, pozicioni i Tokës në raport me diellin arrin pjerrësinë maksimale. Rezultati: dielli i parë nga planeti ynë është në pikën e tij më jugore (pika më jugore në raport me horizontin), rrezet e diellit janë sa më të shkurtra. Gjatë solsticit të verës, është e kundërta. Dielli është më verior dhe ne jetojmë atëherë ditën më të gjatë të vitit, duke shënuar ardhjen e verës. Kjo nuk duhet të ngatërrohet me ekuinokset e vjeshtës apo të pranverës, gjatë të cilave nata dhe dita kanë të njëjtën kohëzgjatje.

Solstici dimëror, i cili për rrjedhojë korrespondon me ditën më të shkurtër dhe natën më të gjatë të vitit, ka shumë kuptime. Në “Noël: Une si longue histoire”, historianët Alain Cabantous (Paris-I) dhe François Walter (Universiteti i Gjenevës) ndalen në një solstic dimëror të konsideruar si dita e lindjes së “diellit të pamposhtur”, ku drita e ditës fillon të rritet. përsëri. Për autorët, solstici është me të vërtetë bartësi i një “simbolizmi kozmik” midis të krishterëve: bëhet kështu për ta “dita kur” lind “dielli i vërtetë i drejtësisë i identifikuar me Krishtin”. Përkufizimi, kohëzgjatja e ditës dhe natës, ritualet rreth solsticit të dimrit, ne bëjmë një bilanc të fenomenit astronomik në dosjen tonë.

Shkencërisht, solstici dimëror korrespondon me kohën e vitit kur trajektorja e diellit, e parë nga toka, arrin maksimumin e tij jugor (në hemisferën veriore) ose veriore (në hemisferën jugore). Me fjalë të tjera, në gjerësitë tona gjeografike, në kohën e solsticit të dimrit, dielli lind vetëm 18 ° nga horizonti (kur gjatë solsticit të verës, ai është i dukshëm në 65 ° lartësi, gjithmonë në raport me horizontin). Është gjithashtu dita kur pabarazia e ditës dhe natës është maksimale, me një maksimum nate në hemisferën veriore dhe një maksimum të ditës në hemisferën jugore (e cila në fakt jeton solsticin e saj veror). Diagrami i mëposhtëm do t’ju ndihmojë të vizualizoni më mirë fenomenin e solsticit dimëror.

Derniers articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...