6.7 C
Berne
mardi 21/03/2023

Skandaloze: Nje deputete e partise se Hashim Thacit pjesetaret e UCK-se i quajti «terroriste»?! Pasojne reagime te ashpra ne rrjetet sociale dhe mediat kosovare

Prishtinë, 21 nentor -Ne seancen e fundit ne Pralamentin e Kosovës , duke mbi krimin e organizuar te drejtuar nga minsitrja e drjetesise Albulena Haxhiu, kjo e fundit eshty fyer rende nga deputetja e PDK-së Blerta Deliu duke e pyetur se « si ndihet që kunatin e ka të akuzuar për “terrorizëm” në Maqedoninë e Veriut. » , njofton nga Prishtina korrerspondeni i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Blerta Deliu e PDK-së e quan terrorist ish luftëtarin e UÇK-së », « Deputetja Blerta Deliu nga PDK-ja e quan ‘terrorist’ anëtarin e grupit të Kumanovës », « Blerta Deliu e quajti terrorist sot në Kuvend, Komandant “Malisheva” flet nga burgu », « Te largohet nga posti i depuetets Blerta Deliu pe rfyeren e UCK-së »; « Të jep pergjegjesi deputetja e PDK-së qe foli me gjuhen e Beogradit kunder UCK-së » etj… jane keta disa tituj ne mediat kosovare qe i hasëm diteve te fundit pas deklaratave skandaloze te deputetes se PDK-së ne seancen e fundit te Kuvendit te Kosovës!

Pasi deputetja e PDK-së Blerta Deliu në Kuvendin e Kosovës, e cilësoi si terrorist pjesetaret e UCK-së, kjo deklaratë e saj ka ngjallur reagime të shumta në Kosovë. Rreth kesaj deklarate skandaloze ka reaguar ashpër edhe Grupi i Kumanovës.

Ne media dhe rrejte sociale kane reaguar edhe ish-anetare te UCK-së dhe pejsetare te gropit Kumanova. Shek Hallaçi nga Burgu Idrizovës ka rktikuar ashpër duke goditur deputeten e PDK-së Blerta Deliun due i then se  » Rasti ynë është montazh i ish-shefave tuaj.. ». Ka reaguar ashpër Demë Shehu, i dënuar me burg të përjetshëm për ngjarjet e Lagjes së Trimave, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Ndërsa Muhamet Krasniqi i dënuar me burgim të përjetshëm për pjesëmarrjen në konfliktin e armatosur me grupin e Kumanovës ka folur direkt nga burgu duke krtikuar depuetetn e PDK-së. Sipas Krasniqit, « jemi të akuzuar por edhe të dënuar për terrorizëm, por asnjë shtet në botë deri me sot nuk na ka quajtur terroristë, perveq Serbisë, Maqedonise dhe kësaj depuetes se PDK-së Blerta Deliut » ?!
I denuari tjeter Naser Baraliu, i dënuar në rastin “Kumanova”, ka thënë se nga burgu ku është do të dalë horizontalisht, kjo sepse është dënuar me burgim të përjetshëm.
Madje, deklaraten e deputates se PDK-se, partise së Hashim Thacit e kane cilesuar skandalalze, duke e krahasura me ato të liderve serbe dhe maqedonas (Gruevski dhe Vucic) kunder UCK-së. Prandaj nga institucionet e Kosoves madje edhe njerez, anetar te partise se saj (PDK) kane kerkukar distanciom nga kjo deklarate ose largimin e saj nga posti i deputetes.

Bekë Berisha nga partia e ramush hardiunajt (AAK) në seancën e fundit plenare të Parlamentit të Kosovës ka kërkuar nga deputetët e Partisë Demokratike të Kosovës, kryesisht nga deputetja Blerta Deliu-Kodra që tu kërkojë falje të gjitha familjeve për deklaratën e bërë, ku kjo e fundit e quajti “terrorist” pjesëtaret e UCK-së, citon gazeta zvicerane en shqip Le Canton27.ch

Berisha kërkon nga deputetët tjerë të PDK-së të distancohen prej fjalimit të Blerta Deliut, të cilën e krahasoi me ish deputeten e LDK-së, Hykmete Bajrami.

Derniers articles

Sali Berisha në ATV: Arsytimi i Vuçiqit pse nuk e firmosi marrëveshjen nuk është i sinqertë, ja çfarë po fshehë ai

Kryetari i PD-së, Sali Berisha, në emisionin “A23” në ATV, tha se arsyetimi i presidentit serb, Aleksander Vuçiq për të mos e firmosur marrëveshjen...

Shefi OKB-se mbeshtet marreveshjen e Ohrit mes dy shteteve fqinje Kosoves dhe Serbise

Berne, 20 mars -Sekretari i Përgjithshëm mirëpret njoftimin e fundit nga Bashkimi Evropian për një marrëveshje nga palët për zbatimin e Marrëveshjes për rrugën...

Nga Brukseli ne Ohër, Zotimi gojor ka peshe!..

Shkruan: Muhamet MAVRAJ Zotimi gojor ka peshe, por eshte dicka tjeter nga nenshkrimi i dokumenteve. Dialogu, bisedimet, takimet jane me te mira sesa izolimet ose konfliktet...

Përfunduan diskutimet maratonike në Ohër mes Kurtit dhe Vucicit nën patronazhin e BE-së. Arrihet marreveshje, por presidenti serb refuzoi te nenshkruaj

Oher, 18 mars -Rundi i bisedimeve maratonike mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë pas 12 oresh ka përfunduar. Mesohet se ka një dakordim mes...

Le Conseil fédéral adopte le rapport sur l’exercice du droit de vote depuis l’étranger

Berne, 17 mars Lors de sa séance du 17 mars 2023, le Conseil fédéral a adopté un rapport sur l’exercice du droit de vote...