7.9 C
Berne
jeudi 22/02/2024

Mediat zvicerane dhe shqiptare: Historike: Për herë të parë një gazetar shqiptar në krye të Shoqatës së Gazetarëve botërorë në Gjenevë

Për herë të parë një gazetar shqiptar është zgjedhur në kryesin e Shoqatës së Gazetarëve botërorë me seli në Gjenevë. Bëhet fjalë për Nefail Maliqin, nga Persheva, i cili jeton dhe vepron në Gjeneve që prej 20 vitesh.

Vendimi për ta zgjedhur gazetarin shqiptar në këtë kryesi u mor në Asamblenë e Përgjithshme të shoqatës.

Lajmi është bërë i ditur nga gaxeta zvicerane Le Canton27.ch, ndërsa zgjedhja e Maliqit është përshëndetur nga të gjithë kolegët e tij, duke e cilësuar si historike.

Pas punimeve të Asamblesë, gazetari Nefail Maliqi teksa falenderoi kolegët tha për mediat zvicerane se “është ky një suksese jo vetëm i imi, por në përgjithësi i gazetarisë shqiptare, kur për herë të parë në kryesinë e një shoqate ndërkombëtarë zgjidhet një gazetar nga Ballkani…”

Nefail Maliqi punon si gazetar dhe ka qenë raporter për disa televizione në Shqipëri dhe rajon.

Gazetari nga Presheva njihet si një ndër gazetaret më aktivë në diasporën shqiptare, që ka kontribuar në çështjen e Kosovës dhe asaj mbarë shqiptare në arenën ndërkombëtare.

 

Derniers articles

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...

Shqiptaret ne Aarburg shenoi 16-vjetorin, Diten e Pamvaresise se Kosovës. Folesit falenderuan edhe Zvicren për mbeshtetje deri tek njohja

Aarburg, 19 shkrut  -Me emrin e Allahut (xh.h) Mëshiruesit, Mëshirplotit Të shtunën në mbrëmje, respektivisht më datë 17 shkurt 2024 në ambientet e Xhamisë...

Tri poezi nga poetja e re Arsinoi Zengo

"Lule shqerka" Do harroj një ditë Mes lotësh e pikëlluar Buzëqeshjen do ta ngrys Mallin do ta shuaj! Lule shqerën do nuhas Poshtë ndënë lëndinë Erën do tja marr Edhe pse ajo...