12.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Shefi i NATO-s Stoltenberg nesër në Prishtine takon kreun e shtetit Vjosa Osmanin dhe Albin Kurtin

Bruksel, 30 qershor – Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Z. Jens Stoltenberg neser do te fjendet ne Prishtine per nje vizite njeditesge per te njoftuar me situaten aktuale te sigurise dhe politike ne Kosove, kane njoftuar zyrtaret e NATO-s nga Brukseli gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Mesohrt se pos perfaqesursve te institucioneveve te Republikes se Kosoves presidentes dhe kryeministrit, Stoltenberg do të takohet edhe me Komandantin e KFOR (Gjeneral Major Franco Federici) dhe Drejtorin e Ekipit Këshillues dhe Ndërlidhës të NATO-s (Gjeneral Brigade Frank Best).

Sekretari i Përgjithshëm do të marrë pjesë në takime bilaterale me znj. Vjosa Osmani, z. Albin Kurti (Secretary General will attend bilateral meetings and Ms. Vjosa Osmani, Mr. Albin Kurti) si dhe perfaqesues te tjere te institucioneve dhe komuniteve.

Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch nga burimet nga Brukseli ka mesuar se teme e bisedimeve gjate ketyre takimeve gjate vizites se seKretarit te përgjithshëm  të NATO-s do jete pos situata e sigurise edhe dialogu mes Kosoves dhe Serbise si dhe roli i FSK-se ne rajon dhe bashkepunimi me NATO-n

 

 

 

Derniers articles

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...

Kryetari i FFK-së Agim Ademi sërish probleme me drejtësinë kosovare. Ai sot pas nje intervisitimi eshte derguar në mbajtje për 48 ore

Prishtinë, 22 maers -Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi sot ishte ftuar për t’u intervistuar. Ai do të qëndroj në mbajtje...