24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Flamuri kombëtarë lartësohet në Zvicer, shqiptarë e zviceran së bashku festojnë fitorën kundër Francës – VIDEO

Bernë, 29 qershor -Sikur ne Gjenevë, Bernë, Zurich LausanneI, Lugano dhe n e gjtha qytete e Zvicrës mbrem dhe sot u kremetua fitorja historike e ekipit kombëtar të futbollit te Zvicres, pas fitores kunder Frances duke e quar ne shtëpi « gjelat » francez kurse NATI-n në çerekfinalen e Kampionatit Evropian. Ishte vëretetë një spektakël në Bukuresht! Këtë fitore padyshim e sollen këmbët e arta të Xhakës, Shaqirit Mehmedit, Seferoviqit etj.. shkruan gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

 

Zvicra eliminoi kampionin e botës Francë

 

« Ishte kjo fitore e madhe dhe hisotrike NATI-t, sepse futboillistët zviceranë luajten me plote vullnet dhe zemer. Natyrisht ishte kjo një fitore historike dhe e perbashkët e tere ekipit helvetik, ku merita me te madh kishin padyshim kambet e arta te shqiptareve te cilet drejtuan ndeshjen duke avancuar Zvicren drejt çerekfinales së Kampionatit Evropian… » ka thënë për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch Keshtjella Pepshi nga Berna, kengetare ne Zvicer (ish-Miss Univers Kosova në Las Vegas) njëheresh nje tifoze e flakt e NATI-t.

 

Shqiptaret ne Gjeneve festojne fitoren e Zvicres kunder Francës me flamur “Autochthonous”, flamur ky qe u pa n’midis Beogradit ne ndeshjen mes Shqiperise dhe Serbisë ne vitin 2015

Sikur ne Gjenevë, ashtu edhe ne Bernë e Zurich ne gjitha tuibimet tjera ne qytete tjera te vendit tone dolen ne rruge e sheshe i madh e vogël, zvicerane e shqiptarë me flamuj dhe afishe dhe brohoritje « Zvicra, Zvicra urime » apo « Xhaka, Shaqiri, Mehemdi e quna Fracnen ne shtëpi, Zvicren ne Kampionin Evropian » Festa ka zgjatur mbrëmë deri ne oret e pasmesantët siu dhe sot me muzike shqiptare dhe zvicerane.

 

Shqiptaret dhe zviceranet, kur ne lufte i kane ndarë të keqijat, pse t’mos i ndajmë sot bashkarisht ne paqe dhe liri edhe te mirat, sukseset dhe fitoret me festa! 

Aucune description disponible.Granit Xhaka tregoi lojë të madhe, përveç që asistoi në golin e tretë, ishte edhe shtyllë e Zvicrës. Zvicra bëri befasinë duke u kualifikuar në çerekfinale të “Euro 2020” pas fitores ndaj Francës. UEFA e ka shpallur zvicernain me origjine nga Kosova Xhakën si lojtari i ndeshjes, çmim mjaftë i merituar duke marrë parasysh motivimin e madh tek lojtarët e tjerë.

« Shqiptaret dhe zviceranet, kur ne lufte i kane ndarë të keqijat, pse t’mos i ndajmë sot bashkarisht ne paqe dhe liri edhe te mirat, sukseset dhe fitoret me festa!.. » ka thenë Haqif Haziri një tifoz tjeter shqiptare i NATI-t ne Zurich, patron i kompanise se njohur zvicerane « Victoria Groupe » – Brezel.

Zvicra eliminoi kampionin e botës Francë në raundin e 16 të Euro 2020 pas një ndeshje të çmendur të përfunduar në penallti (3-3: 4-5, pas pen.).

Zvicra kualifikohet në çerekfinale të Kampionatit Evropian dhe me 2 korrik do të takohet me Spanjën. Spektakël në Bukuresht! Kebet e Mehmedit, Xhaka, Seferoviqi, Shaqiri dhe Zvicra rrëzojnë Francën
Kapiteni Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri u paraqitën standardë, ky i fundit u zëvendësua në minutën e 73-të, ndërsa Admir Mehmedi u inkuadrua në lojë në minutën e 87-të.

Në minutën e 15-të, Zvicra në epërsi falë golit të Haris Seferoviqi që shënoi me kokë në minutën e 15-të pas asistimit të Zuber.

Zvicra triumfon me penallti me rezultat 5:4 ndaj Francës, pasi që ndeshja në kohën e rregullt e pas vazhdimeve përfundoi baras (3:3). Admir Mehmedi i pagabueshëm në penalltinë e pestë, ndërsa portieri Sommer është trim i ndeshjes, mbron penalltinë e fundit të Kylian Mbappe. Zvicra e mrekullive, në çerekfinale takohet me Spanjën.Aucune description disponible.Aucune description disponible.Aucune description disponible.

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...