2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Samiti i madh Botëror i Gazetarisë do zhvillohet në Shqipëri në vitin 2023!

Alanya, 30 tetor -Me ftesë zyrtare, Drejtoresha e Infoweb Media, Anisa Bahiti, merr pjesë për herë të dytë radhazi në takimin e Këshillit Global të Mediave që zhvillohet në Alanya të Turqisë, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Në këtë takim marrin pjesë gazetarë, publicistë dhe figura të njohura të medieve nga mjaft vende të botës. Në epiqendër të diskutimeve është situata aktuale e medieve në vendet respektive, veçanërisht pas luftës në Ukrainë dhe krizës energjitike, sfidat dhe perspektivat e së ardhmes.

Publicistja Anisa Bahiti ka zhvilluar takime të ndryshme me zyrtarë të lartë, përfaqësues se botës së medies, biznesit, politikes dhe jo vetëm, mes tyre edhe një takim me Presidentin e Republikës së Qipros Turke, Ersin Tatar.

Në kuadër të kësaj agjende janë mbajtur takime të bordeve drejtuese ku janë folur dhe diskutuar mjaft tema sensitive në lidhje me medien, teknologjinë digjiitalizimin, ndikimin e saj në shoqëri etj.

Në njërin prej bordeve ku Znj. Bahiti është dhe drejtuese, është zhvilluar dhe Asambleja e Medieve të huaja me përfaqësues nga 58 vende të ndryshme të Botës përfshirë Shqipërinë, Britaninë e Madhe, Greqinë Gjermaninë, Azerbajxhanin, Gjeorgjinë, Rusinë etj.

Në këtë aktivitetit ndërkombëtar në Alanya të Turqisë u propozua nga Znj. Bahiti dhe u votua që vitin tjetër të jetë Shqipëria vendi organizator dhe mikpritës i këtij eventi ndërkombëtar.

Organizimi i një aktiviteti me përmasa të tilla e bën faktor medien shqiptare në mjaft vende të Botës. Veç kësaj, prania e përfaqësuesve të gazetarisë nga 58 vende, përbën një rast ideal për promovimin e Shqipërisë përmes medieve që ata përfaqësojnë në vendet e tyre.

Global Journalism Council është një organizatë ndërkombëtare me përfaqësues në 58 shtete të Botës dhe 81 provinca të Turqisë. Qëllimi i GJC është t’i shërbejë diplomacisë publike.

 

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...