18.8 C
Berne
dimanche 26/05/2024

Gazetari shqiptar ne Gjeneve uron presidentin dhe popullin zviceran per diten Nacionale dhe ka nje mesazhe per diasporen shqiptare

Urime Zvicer🇨🇭diten kombetare, ditelindjen e 732-te si shtet demokratik dhe tolerant!

1er aoĂ»t – Chères Suissesses, chers Suisses, bonne fĂŞte nationale🇨🇭732e anniversaire!

Zvicra sot kremton 732 vjetorin e Ditelindjes, funksionimit si shtet (nga viti 1291), vend ky neutral qe njihet si shembull i demokracise dhe tolerances ne bote.

Sot me 1-Gusht nuk ka feste vetem Zvicra dhe zviceranet por edhe Kosova dhe shqiptaret ne ballkan. Kjo geste kombetare sot festihet ne Zvicer bashkarisht me zviceranĂ« e shqiptarĂ« ku bashkarisht ku jetojne dhe punojne. Permenda Kosoven, sepse edhe ne Kosove sot po festohet 1-Gushti ku rruges per ne Zvicer pash sot flamuj zviceran qe valonin ne Prishtine, Prizren, Viti, Gjilan Gjakove, Presheve e Tetove…Ndryshe, znj Micheline Caly Rey dhe autoritet tjera zvicerane kane te drejte qe Kosoven, shqiptaret t’i konsiderijne si kantoni i 27-te, per cka gazeta jone nui e mban ket emervrastesisht si Le Canton27.ch

Me rastin e dites navionale te Zvicres kolegu yne Nefail Maliqi redaktor i gazetes Le Canton27.ch dhe korrespondenti i ATV ne Berne (DFAE) dhe Gjeneve (Organizata nderkombetare) ka uruar presidenitin e Konfederates Alain Berset ne emer te komunitetit shqiptare ne ket vend.

« Urime z.President Diten Kombetare 1-Gushtin. Po ashtu urime Qeverise dhe popullit zviceran liridashes qe popullit shqiptare ju qendruan ne kohrat me te veshtira, gjate luftes apo termeteve. Do perkujtuar strehimin e 60 mije refugjateve gjate luftes se fundit ne Kosove ne kohen e invasionit serb… » thuhet ne letren e gazetarit shqiptar ne Gjeneve derguar sot presidentit te Konfederates helvetike.

Ne vazhdim te kesaj letre-urimi drejtuar presidentut Berset po ashtu gazetari Maliqi ka falenderuar Zvicren per rolin dhe kontributin per venien e paqes dhe stanbilitetin ne rajon si dhe per abc..e demokracise dhe tolerances. Sot komuniteti shqiptare ne Zvicer kur shkojne ne pushime, ne vendlindje (Kosove) nuk transportojne vetem chokolada por edhe nje cope «demokraci » dhe « tolerance » per shtetin e tyre me te ri ne Evrope!

Ne Zvicer sot jetojne dhe punojne 300 mije shqiptare, shembull integrimi per komunitet tjera! Zvicra sot mban me buke rreth 500.000 shqiptare ne ket vend dhe ne ballkan. (Cdo vit diaspora shqiptare nga Zvicra dergon ne Kosove rreth nje miliard franga) shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Urime ditelindjen Zvicer! Falemnderit Zvicer per qe na mundesove te punojme, qe na e mesove traditen e punes, qe na e mesove abc.. e domokracise, tolerances dhe universalitetit, qe na mesove se si duhet rrespektuar dhe bashkejetuar me njerez te kombeve me ngjyra dhe relegjione te ndyshme! Krenar qe jem shqiptare🇦🇱 krenar qe jetojme ne Zvicer🇨🇭

Merci, danke Zvicer qe na mundesove qe t’i rrisim, edukojme dhe t’i shkollojme femijet tane, njekohesisht qe na mundesove te ndihmojme familjet tona dhe vendlindjen, te hapim perspektiva te reja qe vendi im (regjimi) mi mohoi!

Per ne qe vijne nga ballkani, ku jetojme ne mesin e sllaveve gjithnje te diskriminuar, te jetosh ne Zvicer eshte me shume se fat, eshte privilegj! Prandaj, mesazhi i publicistit dhe gazetarit te njohur shqiptar ne Zvicer dhe ballkan drejtuar diaspores ne Zvicer eshte qe te punojne dhe rrespektojne ligjet dhe rregullat vendin ku jetoj e dhe veprojne, ne kete rast Zvicren si vendin e tyre, sepse vetem keshtu mund te ruajme dhe ngrisin imazhin e kombit tone. Nuk mjaftojne vetem kembet e Shaqirit dhe Xhakes, por edhe kokat tona per te qene «ambasador» te kombit tone!

Rrofte Zvicra dhe populli zviceranë✌️🇨🇭
Zoti e bekoft Zvicren qe naj qeli syte, qe na i pat mbyll Serbia!

Bonne Fête Nationale du 1er août 🇨🇭
Buona Festa Nazionale del 1 agosto 🇨🇭
Frohes Nationalfest 🇨🇭

 

Derniers articles