12.1 C
Berne
dimanche 23/06/2024

Valdanos Beache-Një plazhë e preferuar për gjitha moshat, familjare me një det të qetë..Welcom – Miresevini në plazhin dhe restaurantin më te mire ne Ulqin dhe ballkan

Uqin, 28 gusht -« Ne Valdanos Beach, është një liman që ndodhet 5 kilometra në veriperëndim të Ulqinit dhe është pjesë e Rivierës së Ulqinit. Kjo plazhe joshese eshte e njohur qe nga ish-Jugosllavia. Bile edhe Tito bashke me eliten politike dhe ushtarake ate kohe kane jetuar dhe preferur kete plazh per shkak klimes dhe ujit te shendetshem dhe pershtatshem per trupin e njeriut… » thote ne fillim të bisedës për gazeten zvicerane Le Canton27.ch z. Mirsad Gerdoci, pronar i « Valdanos Beach » nje biznesmen i njohzur dhe i suksesseshem ne Ulcin dhe Mal te Zi, i cili vjen me nje pervoje te turizmit cdhe gastronmise nderkombetar qe ka jetuar dhe veprur me vite te tera ne Amerike dhe vendet evropiane

E njohur jo vetem ne Mal te Zi por edhe ne tere ballkanin madje edhe ne bote sepse këte pjese te detit e karakterizojne shume dukuri pozitive, jo vetem pamja e mahnitshme pitoreske, por edhe uji i mire, ajri i paster per shkak pishave dhe ullinjëve. Pastaj plazhi me gure te vegjel.

Mirsad Gerdoci: Ne Valdanos Beache – Një plazhë e preferuar për gjtha poshta, familjare me një det të qetë..Welcom – Miresevini ne plazhin dhe restaurantin më te mire ne Ulqin dhe ballkan

« Ketu ne jemi te vetem, nuk ka plazha tjera as restaurane tjera ku klietet ndihen mire si ne nje familje. Po ashtu kuzhina eshte mjaft e pasur e nivelit te larte bashke me sherbimin maksimal per mysafiret.. Ajo cfare e veqon ket plazhe eshte fakti se kjo pjese e detit eshte e qete, ku degjohet vetem nje muzikë, nuk ka tollovi si ne plazhe tjera. Cka e ben ajrin dhe ujin e paster eshte fakti se kjo ane nuk eshte e banuar dhe nuk eshte zone industriale, dmth jemi larg infrastruktures se qytetit, larg kanalizimit, ujereve te pista.. Pra gjithecka ketu eshte bio, natyrale, prandaj edhe turistet jo vetem nga Mali i Zi por edhe nga mbare trobet tona (Shqiperia,Kosova e Maqedonia) vershojne ne plazhin tone, eshte zone kjo e prefruar e tyre! Plazhi bashk me restaurantin ka qindra parkingje nen hije dhe te sigurt, nuk i prek askush.. » thote ne vazhdim ponari i « Valdanos Beach » z.Mirsad Gerdoci

Valdanos Beach vtem 5 km nga qendra e qytetit të mbipopulluar në sezon. Pa zhurmën e muzikës nga restorantet në plazhin e qytetit. Ju mund të vendosni peshqirin tuaj pa shkelur dikë. Një restorant plazhi i lirë. Më e mira për të shijuar notin

Valdanos është një plazh mahnitës që dikur ishte një bazë ushtarake. Ky plazh i vogël me guralecë është i pacenuar dhe ofron ujëra të pastër kristal. I rrethuar nga male madhështore, plazhi ofron një erë ftohëse që ndihmon në mbajtjen e nxehtësisë në gji. Restoranti në vend shërben një nga picat më të mira në zonë dhe vizitorët mund të marrin një varkë për të eksploruar bregdetin. Pavarësisht nëse kërkoni të notoni apo të eksploroni, Valdanos ka diçka për të gjithë. Udhëtimi nga qendra e qytetit të Valdanos zgjat vetëm 10 minuta dhe ofron pamje mahnitëse të pemëve të ullirit nga të dyja anët. Ka hapësirë ​​të bollshme parkimi në dispozicion dhe çmimet për shtretërit e plazhit janë të arsyeshme me vetëm 10 € për dy. Nëse preferoni të merrni me vete ombrellën tuaj, ka shumë hapësirë ​​për ta bërë këtë. Megjithatë, është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për iriqët e detit në zonë. Është e rëndësishme të theksohet se nuk ka tregje aty pranë, prandaj sigurohuni që të merrni me vete ujë të mjaftueshëm. Gjithashtu, nuk ka wifi në dispozicion në Valdanos. Për ata që planifikojnë ta vizitojnë, ju rekomandojmë të merrni me vete këpucë uji për të mbrojtur këmbët tuaja.

Plazhi i Valdanos zë vendin e katërt nga 10 plazhet e Komunës së Ulqinit, i cili ndodhet 4.4 km nga qendra e tij, qyteti i Ulqinit. Është një nga plazhet e komunës Valdanos – Valdanosi vetëm 0.2 km nga qendra e saj. Plazhi ndodhet në një vend natyror, mes maleve, i rrethuar nga shkëmbinjtë. Është pjesërisht e mbuluar me pemë të cilat ofrojnë hije natyrale.

Plazhi i Valdanosit me me kuzhine kombertare, evropiane dhe ndërkombëtare pemë që ofrojnë hije natyrale

Është një vijë e shkurtër e bregut të mbuluar, uji i detit është bruz dhe guralecë të lehtë, ndaj rekomandohet të vishni këpucë të veçanta. hyrja në ujë ka një mprehtësi normale Ky plazh është i përshtatshëm për kategori të ndryshme njerëzish, udhëtarë të vetmuar, adhurues të pushimeve relaksuese e shumë të tjerë. Avantazh i madh, nuk është një vend i mbushur me njerëz gjatë sezonit.

I gjithë bregdeti i plazhit të Valdanos është i aksesueshëm për të gjithë. Është një plazh i pajisur, lista e infrastrukturave të tij përfshin, shezllone dhe çadra, tualete. Një roje plazhi është në detyrë në plazh gjatë sezonit.

Përveç seancave të notit dhe rrezitjes, mund të merrni pjesë edhe në aktivitete të tjera.

Qasja në plazh është e përshtatshme, distanca nga rruga është më pak se 500 metra. Ka një parking të madh në afërsi.

Ky plazh i veçantë dallohet nga plazhet e tjera në rajonin e Ulqinit për shkak të veçorive të tij unike. Është një plazh me guralecë i stolisur me një bollëk pishash që ofrojnë hije natyrale. Për të arritur në këtë plazh, ju mund të bëni një shëtitje të shkurtër nëpër ullishte të cilat janë shtëpia e disa prej ullinjve më të vjetër në rajon, disa prej të cilave janë mbi 500 vjeçare. Pas mbërritjes do të gjeni parkim të bollshëm falas të rrethuar nga pemë, me plazhin vetëm disa hapa larg. Plazhi ka një seksion falas dhe një seksion me pagesë me shezlong dhe çadra. Për më tepër, ka një bar dhe restorant në vend për lehtësinë tuaj.

Edhe pse mund të ketë disa zona deti të pista në disa pjesë të plazhit, të shkaktuara nga pisha dhe alga deti, kjo nuk duhet t’ju pengojë të shijoni ambientin e qetë të plazhit. Plazhi është i qetë, me vetëm zhurmën e valëve që përplasen në breg, duke e bërë atë një vend të përsosur për t’u çlodhur. Në përgjithësi, ky plazh natyror është një kontrast i fortë me plazhet e tjera në afërsi, dhe atmosfera e tij e qetë me siguri do të lërë një përshtypje të qëndrueshme për këdo që e viziton atë.

I vendosur pak larg nga Ulqini, ky plazh është vendi i përsosur për t’i shpëtuar ngutjes dhe nxitimit të turmave. Teksa ecnim drejt kësaj bukurie natyrore, na priti një korije e gjatë dhe e bukur me ullinj. Edhe pse rruga për në plazh është paksa e ngushtë, padyshim që ia vlen. Sapo mbërritëm, gjetëm një parking të madh të improvizuar mes pishave. Ne rekomandojmë parkimin në diell, pasi rrëshira e pishës mund të dëmtojë makinën tuaj nëse parkoni nën pemë. Vetë plazhi është thjesht befasues. Bukuria natyrore e zonës është pothuajse e paprekur, me një plazh me guralecë dhe një hyrje në det.Plazhi është i rrethuar me pyll nga tre anët, duke krijuar një atmosferë të qetë dhe paqësore. Ka një bar plazhi dhe restorant në vend, me staf miqësor dhe efikas. Çmimet për pijet, ushqimet dhe pajisjet e plazhit janë të moderuara, me një komplet prej dy shezlongësh dhe një çadër që kushton vetëm 7 €. Edhe pse na pëlqeu eksperienca jonë në barin dhe restorantin e plazhit, ne nuk e rekomandojmë picën. Megjithëse brumi ishte i shijshëm dhe i gatuar mirë, salca ishte shumë e thartë për shijen tonë.

Pas këtij plazhi ndodhen mbi 19 mijë pemë ulliri që përbëjnë një rezervat unik të kopshtit të ullirit. Plazhi i Valdanos është i rrethuar nga një pyll me pisha, një fshat turistik njëkatëshe dhe deti është kristal i pastër dhe blu, gjë që e bën vendin magjepsës në vetvete. Plazhi i Valdanos është 400 metra i gjatë dhe nuk është një vend i thjeshtë, ka historinë e tij interesante. Valdanos dikur ishte skela kryesore e qytetit, ku strehoheshin piratët dhe marinarët. Detarët parkuan anijet e tyre në skelë pas udhëtimeve të gjata.

Limani i Valdanos është i mbrojtur nga erërat dhe dallgët, duke e bërë atë një skelë të sigurt për anijet. Kopshtet përreth me ullinj janë vendi ku ndodhen « Vilina Česma » dhe « Vilina Pećina ». Legjenda thotë se marinarët shpesh vinin në këto dy vende nën mbulesën e natës për të dëgjuar zanat që këndonin (përkthyer fjalë për fjalë, emrat e dy vendeve nënkuptojnë « Pranvera e Zanave » dhe « Shpella e Zanave »).

Mamitë ulqinake kanë qenë gjithmonë të famshme kudo, pasi, nëse gratë kishin probleme për të mbetur shtatzënë, mamitë u sillnin ujë nga burimi për t’i ndihmuar. Kjo famë nuk është zbehur me kalimin e kohës. Vajzat e reja lënë sende të vjetra pranë burimit dhe hedhin monedha në det për fat. Legjenda thotë se në shpellë, pikërisht pranë burimit, është fshehur një pjesë e arit të mbretëreshës ilire Teuta, ndërsa pjesa e mbetur e thesarit ndodhet në Risan në Gjirin e Kotorrit, ku ndodhej froni i Mbretëreshës. Mysafirët e plazhit të Valdanos nuk do të shijojnë vetëm detin dhe diellin, por edhe historitë lokale të cilat do t’i bëjnë ata të duan të shkojnë në një gjueti thesari. I rrethuar nga ullinj dhe pisha, si dhe me formacione guri, plazhi i Valdanos, i pa pajisur me çadra dielli dhe shezlonge, mund të konsiderohet si një “plazh mashtrues”. Nuk është i mbushur me njerëz, dhe ka një bar të vetëm në plazh, i cili mund të shërbejë çdo numër të mysafirëve që mund të vizitojnë plazhin në të njëjtën kohë.

Plage familiale et mer calme. A 5 kms du brouhaha de la ville surpeuplée en saison. Sans le bruit des musiques des restos de la plage de la ville

On peut mettre sa serviette sans marcher sur quelqu un . Les transats et parasols 5 euros par jour . Un restaurant de plage pas trop cher . A privilégier pour apprécier la baignade

Valdanos est une plage magnifique qui était autrefois une base militaire. Cette petite plage de galets est immaculée et offre des eaux cristallines. Entourée de majestueuses montagnes, la plage offre une brise rafraîchissante qui aide à maintenir la chaleur à distance. Le restaurant sur place sert l’une des meilleures pizzas de la région et les visiteurs peuvent prendre un bateau pour explorer la côte. Que vous cherchiez à nager ou à explorer, Valdanos a quelque chose pour tout le monde. Le trajet du centre-ville de Valdanos ne prend que 10 minutes et offre une vue à couper le souffle sur les oliviers des deux côtés. Il y a amplement de places de parking disponibles et les prix des lits de plage sont raisonnables, à seulement 10€ pour deux. Si vous préférez apporter votre propre parasol, il y a beaucoup d’espace pour le faire.

Valdanos beach se classe 4 sur 10 des plages de Municipalité d’Ulcinj, située à 4.4 km de son centre, la ville de Ulcinj. C’est l’une des plages de la commune de Valdanos – Valdanosi à seulement 0.2 km de son centre. La plage se trouve dans un lieu naturel, parmi les montagnes, entouré par les falaises. Il est partiellement couvert d’arbres qui donnent de l’ombre naturelle. Valdanos beach d’arbres qui donnent de l’ombre naturelle Il s’agit d’un Ligne du bord courte est recouvert de avec, l’eau de mer est turquoise et caillou clair, donc il est recommandé de porter des chaussures spéciales. l’entrée dans l’eau a une netteté normale Cette plage convient à différentes catégories de personnes, voyageurs solitaires, amateurs de séjours détente et bien d’autres. Grand avantage, ce n’est pas un endroit bondé pendant la saison. Toute la côte de Valdanos beach est accessible à tous. C’est une plage équipée, la liste de ses infrastructures comprend, chaises longues et parasols, toilettes. Un sauveteur est en service à la plage pendant la saison. En plus de la baignade et des séances de bronzage, vous pouvez également participer à d’autres activités. L’accès à la plage est pratique, la distance de la route est de moins de 500 mètres. Il y a un grand parking à proximité immédiate.

Cependant, il est important de prendre conscience des oursins dans la région. Il est important de noter qu’il n’y a pas de marchés à proximité, alors assurez-vous d’apporter suffisamment d’eau avec vous. De plus, il n’y a pas de wifi disponible à Valdanos. Pour ceux qui prévoient de visiter, nous recommandons d’apporter des chaussures d’eau pour protéger vos pieds. Cette plage particulière se distingue des autres plages de la région d’Ulcinj en raison de ses caractéristiques uniques. Il s’agit d’une plage de galets ornée d’une abondance de pins qui offrent une ombre naturelle. Pour atteindre cette plage, vous pouvez prendre une courte promenade à travers des oliveraies qui abritent certains des plus anciens oliviers de la région, dont certains ont plus de 500 ans. À votre arrivée, vous trouverez un grand parking gratuit entouré d’arbres, la plage étant à quelques pas seulement. La plage propose à la fois une section gratuite et une section payante avec des chaises longues et des parasols.

De plus, il y a un bar et un restaurant sur place pour votre confort. Bien qu’il puisse y avoir quelques zones de mer sale dans certaines parties de la plage, causées par les pins et les algues, cela ne devrait pas vous dissuader de profiter de l’ambiance paisible de la plage. La plage est tranquille, avec seulement le bruit des vagues qui s’écrasent sur le rivage, en faisant un endroit parfait pour se détendre. Dans l’ensemble, cette plage naturelle est un contraste saisissant avec les autres plages des environs, et son atmosphère sereine est sûre de laisser une impression durable sur quiconque la visite. Située à deux pas d’Ulcinj, cette plage est l’endroit idéal pour échapper à l’agitation des foules. Alors que nous nous dirigions vers cette beauté naturelle, nous avons été accueillis par une longue et magnifique plantation d’oliviers. Bien que la route menant à la plage soit un peu étroite, cela vaut vraiment la peine. Une fois arrivés, nous avons trouvé un grand parking improvisé niché parmi les pins. Nous recommandons de se garer au soleil, car la résine de pin peut endommager votre voiture si vous vous garez sous les arbres.

La plage elle-même est tout simplement époustouflante. La beauté naturelle de la région est presque intacte, avec une plage de galets et une entrée dans la mer. La plage est entourée de forêt sur trois côtés, créant une atmosphère sereine et paisible. Il y a un bar de plage et un restaurant sur place, avec des employés sympathiques et efficaces. Les prix des boissons, de la nourriture et des installations de plage sont modérés, avec un ensemble de deux chaises longues et un parasol ne coûtant que 7€. Bien que nous ayons apprécié notre expérience au bar de plage et au restaurant, nous ne recommandons pas la pizza. Bien que la pâte soit savoureuse et bien cuite, la sauce était beaucoup trop acide à notre goût

Valdanos beach is a cove located 5 kilometers northwest from Ulcinj and is part of the Ulcinj Riviera

Behind this beach, there are over 19 thousand olive trees that constitute a unique olive garden reservation. The Valdanos beach is surrounded by a pine forest, a tourist bungalow village, and the sea is crystal clear and blue, which all makes the site enchanting in its own right. Valdanos beach is 400 meters long and it is not a simple place, it has its own interesting history. Valdanos used to be the city’s main pier, where pirates and sailors alike found shelter. Sailors parked their ships in the pier after long voyages. The Valdanos cove is protected from winds and waves, making it a safe pier for ships. The surrounding olive gardens are where “Vilina Česma“ and “Vilina Pećina“ are located. Legend has it that sailors often used to come to these two sites under the cover of night to listen to fairies sing (literally translated, the two sites’ names mean “Fairy Spring“ and “Fairy Cave“). Ulcinj midwives have always been famous far and wide, as, if women had trouble getting pregnant, the midwives would bring them water from the spring in order to help them. This fame has not faded with time. Young girls leave old things next to the spring, and toss coins into the sea for luck. Legend has it that in the cave, just next to the spring, a portion of the gold of Illyrian Queen Teuta is hidden, with the remaining part of the trasure located in Risan in the Bay of Kotor, where the Queen’s throne was located. Guests of the Valdanos beach will not only enjoy the sea and the sun, but also the local stories which will make them want to go on a treasure hunt. Surrounded by olive and pine trees, as well as stone formations, the Valdanos beach, not being equipped with parasols and sunbeds, could be regarded as a “rogue beach“. It is not crowded, and there is a single bar at the beach, which can serve any number of guests that could visit the beach at one time.

Derniers articles