0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Qindra shqiptare nga Zvicra dhe vendet tjera evropiane drejt Tiranës për zgjedhjet e 25 prillit

Bernë, 23 prill -Ne Zvicer edhe pse jetojne shume pak shqiptaqre nga Shqiperia (rreth 1500) ne krahasim me numrin e kosovareve territorin helvetik, megjithate interesimi i tyre per te marrur pjese ne zgjedhjet e 25 prillit eshte i madh. Sipas gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch vetem nga Zvicra keto dy javet e fundit ka pasur rreth 30 fluturime nga aeroporti i Gjenevës, Cyrihut dhe Bazelit (apo mbi 40 nga vendet tejra të BE-së) ne drejtim të Tiranes. Veq ketyre fluturimeve nga vendet evropiane, ka pasur shume mergimtarve qe jane nisur edhe me mjete tjera transportuese si me dhjetra autobusë edhe me qindera vetura për te votuara private ne drejtim të vendlindjes.

Vec Zvicrës dhe vendeve te BE-së, vetë në Greqi dhe Itali sot kemi afër 1 milionë shqiptarë?!

Para dy jave, shteti i Zvicrës largoi Shqipërine nga lista e rrezikshmërisë për koronavirus. Ky vendim bëri që shumë mërgimtar nga Zvicra të shkojnë drejt Shqiperisë, pasi që gjatë festaave te fundit e kishin thuajse të pamundur shkaku i karantinës. Menjëherë pas vendimit, përveç Aeroportit të Zurichut, Gjenevës dhe Bazelit edhe stacionet e autobusëve ne kantonet e Zvcrës u gjallëruan, ku me qindra qytetarë morën rrugën ne drejtim te Titanes dhe qytete tjera shqiptare.

Sikur diaspora kosovare përe 14 shkurt edhe diaspora shqiptare eshte mobilizuar dhe e interesuar për te qenë pjesë e zgjedhjeve të 25 prillit. Mbi 3.5 milionë shqiptarë votojnë më 25 prill 107 mijë votues janë të regjistruar për herë të parë. Kurse rreth 500 mije do te jene dispora shqiptare, me te dreje vote.

Edhe pse na ndajne 48 ore nga zgjedhjet ne Shqipëri, qysh tash verehet atmosfera dhe gatishmeria e diaspores shqiptare për te kryer obligmin qytetarëve, per te shkruar ne vendlindje per te votuar. Ky intersim i madh i shqiptareve qe jetojne dhe veprojne jo vetëm ne vendet fqinje te shtetit tonë, por edhe nga Zvicra dhe vendet tjera evropiane.

Përkunder pandemisë, interesimi i mergimtarëve tanë per te votuar me 25 prill dite e sa vie po shtohet te cilet jane mibilizuar për të shkuar ne Shqiperi kush me aeroplanë e kush me vetura dhe në mënyre te organizuar me autobus. Do përkujtuar se pandemia nuk pengoi kosovaret për të votuar e vendlindje te cilet edhe sollën ndryshimin due ju shpërblyer mundi. Qysh tash verëhet ky interesim për te votua, ku jane pergatitur dhjetra autobus dhe qidra vetura nga Zvicra qe diteve te ardhshme do të nisen ne drejtim të Tiranës.

Diaspora e vjetër ka qenë e vendosur kryesisht në SHBA dhe disa vende të Evropës Perëndimore, ndërsa diaspora e re është vendosur në Greqi, Itali, Britanine e Madhe, Gjermani, Zvicër, Francë e gjetiu.. dhe më pak në vendet të diasporës së vjetër. Ata jane mobilizuar permes shoqatave te studenteve, atyre kulturote dhe klubeve te ndryshme ne vednet everopiane.  Në vitin 2019, sipas vlerësimeve të tërthorta, numri i diasporës së re llogaritet të jetë rreth 1,64 milionë shtetas jashtë vendit ose rreth 36 % të shtetasve shqiptarë gjithsej shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Interesimi me i madh nga diaspora shqiptare është ajo nga Zvicra, Greqia, Italia, Franca dhe Gjeramia per te votuar më 25 prill

Pa llogaritur ata në Amerikë, ne Austarli apo vendet skandinave hër për hë numri i qytetarëve jashtë Shqiperisë që jetojne dhe veprojne aktualisht në perendim dhe vendet limitrofe sillet rreth 1 milionë me të drejtë vote, shkruan gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch duke sjellur shifra si me poshtë te qyetarëve nga Shqiperia ku ata shtrihen me dendur ne disa vende evropiane.

Për shembull në Zvicër janë 1.381 shqiptarë, pa numeruar ata ilegal, pastaj në Blegjike 5.251, France-5.231, Gjermani 8.400, ne Itali -451.437, ne Greqi- 480.851, Britani te Madhe 5.785, Austri-1.581. Turqi-10.000 (ose cilen shifer t’i vesh nuk gabon)  Por mos te harrojme se qytetare nga Shqiperia mbi 5.000 kemi sot edhe në Kosovë, Maqedoni, Mal te Zi madje edhe ne Serbi me te drejtë vote.

Shih per ket tash veq kane filluar pergatitjet e diaspores shqpitare për te shkuar per te votuar me 25 prill. Ata jane mobilizuar permes shoqatave te studenteve, atyre kulturore dhe klubeve te ndryshem shqiptare si ne Zvicer ashtu edhe ne Itali, Gjermani, France, Belgjike..

Informacionet e para që na vijne nga terreni jane ato se jane shpeshtuar fluturimet nga Zvicra, Gjermania, Italia dhe Franca drejt aeroportit shqiptar Nenë Tereza ne Tiranë. Sipas njotimeve qe ka siguruar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch vetem nga Zvicra gjate ketoij mujai ka pasur rreth 30 fluturime nga aeroporti i Gjenevës, Cyrihut dhe Bazelit (apo mbi 40 nga vendet tjera të BE-së) ne drejtim të Tiranes. Veq ketyre fluturimeve nga vendet evropiane, ka pasur shume mergimtarve qe jane nisur edhe me mjete tjera transportuese si me dhjetra autobusë edhe me qindera vetura për te votuara private ne drejtim të vendlindjes.

Për fund, do theksuar edhe kete se shume mërgimtare te Shqiperisë ne Zvicër apo vendet tjera evropiane per shkak  lidhjeve të shpeshta në Prishtinë, ata shkojne permes Kosovës, ne Shqipëri.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...