15.9 C
Berne
samedi 30/09/2023

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani të mërkuren e ardhshme në Strasbourg, do t’i drejtohet Parlamentit Evropian

Stasborug /PE, 12 qershor -Të mërkurën në orën 11.30, Presidentja e Republikës së Kosovës Vjosa Osmani do t’i drejtohet eurodeputetëve në një seancë formale në Strasburg. Kryetarja e PE-së Metsola dhe presidenti Osmani do të kenë një takim dypalësh para fjalës së saj në plenare. Ne Strasbourg te njejten dite do qednroijne edhe nje delagcion nga Presheva te prire nga znj.Ardita Sinani,  keshilltare e Qeverise se Kosovës për Luginen, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch drejtpërsedrejti nga Stasbourgu.

Kosova paraqiti kërkesën e saj për anëtarësim në BE dhjetorin e kaluar

Ne njoftimin nga zyratret e PE thuhet ser « Më 3 qershor, BE-ja dënoi në mënyrë më të ashpër aktet e dhunshme në veri të Kosovës, ku u plagosën dhjetëra paqeruajtës të NATO-s. Ajo u nxit nga vendosmëria e Kosovës për të vendosur kryebashkiakë të sapoemëruar, shqiptarë etnikë në detyrë në veri të vendit pasi serbët vendas bojkotuan zgjedhjet. BE-ja i kërkoi Kosovës dhe Serbisë që të de-përshkallëzojnë situatën menjëherë dhe të ndalojnë përdorimin e retorikës përçarëse. Dështimi për ta bërë këtë do të rezultonte në masa të vendosura, paralajmëroi Përfaqësuesi i Lartë në deklaratën e tij. », përcjelle gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Në dy rezolutat e miratuara në maj, Parlamenti këmbënguli se normalizimi i marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës është një përparësi dhe një parakusht për pranimin në BE të të dy vendeve.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...