11.6 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Vritet një grua serbe (32) në Wintetur (ZH). Policia zvicerane arreston serbin (76) si i dyshuar

Winterthur ZH, 16 shkurt -Policia gjthkandej e armatorsur deir en dhembe po mban nen kontrll nje lagje e qytetit Wintetur ne Kantonin e Cyrihut. Aty jane prezent shumë shërbime të urgjencës dhe makina te policse për shkak të një vrasjeje, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch, duke ju referuar policise kantonale te Cyrihut. 

Merret vesh se nje grua (32) eshte vrare ne Winteturë, ku plicia doli menjehre ne vendine  gnjarjes.  Të martën në kohën e drekës, shumë drita vezulluese u futën në një lagje të Winterthur në rrugen « Farmerstrasse ». Policia, ambulanca, ambulanca me dhjetar policë.

Pasdite, policia e kantonit të Cyrihut konfirmoi se një serbe (32) u gjet në një apartament me plagë nga arma. Ndersa ne serb tjeter (76) u arrestua në vend nga policia si  i dyshuar. Viktima ihste nene e një fëmijed dy vjeqe. 

Një reporter lexues në vend dyshoi se diçka e keqe duhet të ketë ndodhur. «Unë pashë një çadër funerali duke u vendosur. Oficerët e policisë po qëndrojnë në lagje me pushkë sulmi », ka then nje dehsmitar okular.  Banori dëgjoi një zhurmë Banorë të tjerë konfirmuan se kishte shumë policë në vend. «Një kamion policie arrit aty. Kjo nuk duket të mos jete jetë dicka e vogël ”, tha një banor per BLICK.

Mjekësia ligjore është gjithashtu në përdorim. Një banor dëgjoi një zhurmë të fortë në shtëpi përpara operacionit në shkallë të gjerë. “Goditja mund të dëgjohej qartë. Isha i trembur. Ndoshta ishte shkrepje arme ”.

Rrethanat dhe shjkaqet  e ketij krimi janë ende të paqarta dhe janë objekt i hetimeve të vazhdueshme që po kryhen nga prokurori publik i kantonit të Cyrihut në bashkëpunim të ngushtë me policinë e kantonit të Cyrihut.

Derniers articles

Nevzad Lutfiu, kryetari i KKSH-së: Nderkombëtaret po mbyllin syte përballë diskriminimit serbë, bashkë me pasivizimim e mijëra adresave të shqiptareve në Luginën e Preshevës?!

Bujanoc, 29 shkurt (Lirigzona Nuredini) -Tri komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë po vazhdojnë të përballen me pasivizimin e adresave. Pavarësisht përpjekjeve...

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...