21.3 C
Berne
samedi 30/09/2023

Vritet një grua serbe (32) në Wintetur (ZH). Policia zvicerane arreston serbin (76) si i dyshuar

Winterthur ZH, 16 shkurt -Policia gjthkandej e armatorsur deir en dhembe po mban nen kontrll nje lagje e qytetit Wintetur ne Kantonin e Cyrihut. Aty jane prezent shumë shërbime të urgjencës dhe makina te policse për shkak të një vrasjeje, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch, duke ju referuar policise kantonale te Cyrihut. 

Merret vesh se nje grua (32) eshte vrare ne Winteturë, ku plicia doli menjehre ne vendine  gnjarjes.  Të martën në kohën e drekës, shumë drita vezulluese u futën në një lagje të Winterthur në rrugen « Farmerstrasse ». Policia, ambulanca, ambulanca me dhjetar policë.

Pasdite, policia e kantonit të Cyrihut konfirmoi se një serbe (32) u gjet në një apartament me plagë nga arma. Ndersa ne serb tjeter (76) u arrestua në vend nga policia si  i dyshuar. Viktima ihste nene e një fëmijed dy vjeqe. 

Një reporter lexues në vend dyshoi se diçka e keqe duhet të ketë ndodhur. «Unë pashë një çadër funerali duke u vendosur. Oficerët e policisë po qëndrojnë në lagje me pushkë sulmi », ka then nje dehsmitar okular.  Banori dëgjoi një zhurmë Banorë të tjerë konfirmuan se kishte shumë policë në vend. «Një kamion policie arrit aty. Kjo nuk duket të mos jete jetë dicka e vogël ”, tha një banor per BLICK.

Mjekësia ligjore është gjithashtu në përdorim. Një banor dëgjoi një zhurmë të fortë në shtëpi përpara operacionit në shkallë të gjerë. “Goditja mund të dëgjohej qartë. Isha i trembur. Ndoshta ishte shkrepje arme ”.

Rrethanat dhe shjkaqet  e ketij krimi janë ende të paqarta dhe janë objekt i hetimeve të vazhdueshme që po kryhen nga prokurori publik i kantonit të Cyrihut në bashkëpunim të ngushtë me policinë e kantonit të Cyrihut.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...