12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Pasaporta e Zvicres «superPasseport», me i fuqishem ne botë!

Mbajtësit e pasaportave zvicerane mund të udhëtojnë në 185 destinacione pa vizë. Prandaj, vendi është në vendin e peste në indeks, pak pas Shteteve të Bashkuara, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Megjithatë, kjo rritje ilustron një pabarazi në rritje midis nivelit të lirisë së udhëtimit të vendeve të Veriut në krahasim me vendet e Jugut. Në të vërtetë, qytetarët e vendeve më të pasura mund të udhëtojnë pa viza në më shumë se 180 vende të botës, ndërsa kjo shifër vështirë se arrin 50 në vendet më të varfra.

Ndikimet e pandemisë

Për më tepër, Raporti Global i Lëvizshmërisë Henley vë në dukje pabarazitë në rritje të shkaktuar pjesërisht nga COVID-19 dhe aksesin e vështirë në vaksina.

“Statusi shëndetësor dhe i vaksinimit të një individi kanë po aq ndikim në lëvizshmëri sa edhe aksesi pa viza në pasaportën e tyre. Të banosh në vendin e ‘gabuar’ mund të ketë një ndikim të madh në aksesin në biznes, shërbime mjekësore dhe shëndetësore dhe të bëjë udhëtimin të pamundur për disa, “tha Dr Andreas Brauchlin, specialist në kardiologji dhe mjekësi. Praktikant i njohur ndërkombëtarisht dhe anëtar i bordit këshillues të Zyrës Mjekësore Familjare SIP në Zvicër.

“Hapja e kanaleve të migracionit është thelbësore për rimëkëmbjen pas pandemisë,” tha kryetari i Henley & Partners dhe shpikësi i konceptit të indeksit të pasaportave, Dr Christian H. Kaelin.

Derniers articles

Gazeta e Prishtines dhe Tiranës: Samiti Botëror në Davos, historik për shqiptarët ! Flet gazetari i vetëm shqiptar që po ndjekë nga afër këtë...

Në mesin e 2.500 liderëve botëror nga politika, biznesi, shoqëria civile, këtë eveniment ndërkombëtar e ndoqën edhe mbi 300 gazetarë të mediave të njohur...

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...