1.4 C
Berne
jeudi 30/11/2023

OKB raporton mbi viziten e Nënsekretarit te Përgjithshëm te Kombeve te Bashkuara z.Lacroix ne Kosove

Gjeneve/UN, 17 maj -Nënsekretari i Përgjithshëm për Operacionet e Paqes, Jean-Pierre Lacroix, përfundoi vizitën e tij në UNMIK (Misioni i Kombeve të Bashkuara në Kosovë). Pas mbërritjes së tij më 11 maj në Prishtinë, z. Lacroix mori pjesë në një ngjarje për të shënuar përpjekjet e ndërtimit të besimit ndërmjet komuniteteve në Kosovë, e cila paraqiste hapjen e qendrës së dialogut me komunitetin Barabar – një nismë e përbashkët multietnike nga dy OJQ (jo organizatat qeveritare) nga Prishtina dhe Mitrovica e Veriut për të nxitur dialogun ndërkomunal, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te OKB-se, vizite kjo e cila u fol sot ne konferencen e shtypit ne Kombet e Bashkuara.

Ai gjithashtu u takua me një numër organizatash të shoqërisë civile dhe udhëheqës fetarë anembanë Kosovës, ku UNMIK-u punon së bashku me partnerët lokalë si pjesë e përpjekjeve më të gjera për të ndërtuar kohezionin social dhe besimin ndër-komuniteti në përputhje me mandatin e tij.

Gjatë vizitës së tij, z. Lacroix takoi mes liderëve të tjerë presidenten Vjosa Osmani  dhe kryeministrin Albin Kurti, për të diskutuar mbi zhvillimet e fundit në lidhje me dialogun e lehtësuar nga BE-ja si dhe mbështetjen e OKB-së për ndërtimin e paqes dhe besimit në mes të komuniteteve të Kosovës. Ai u takua me stafin e UNMIK-ut, Ekipin e OKB-së në Kosovë dhe partnerët ndërkombëtarë.

Më pas ai shkoi në Beograd, ku zhvilloi diskutime me kryeministren Ana Brnabiq, zëvendëskryeministrin e parë dhe ministrin e Jashtëm Ivica Daçiq për të diskutuar procesin e normalizimit, stabilitetin rajonal dhe punën e UNMIK-ut për ndërtimin e besimit. Në takimin e tij me zëvendëskryeministrin dhe ministrin e Mbrojtjes, z. Vuçeviq, z. Lacroix falënderoi Serbinë për kontributin e saj në paqeruajtjen e OKB-së në nivel global.

Zyrtari i larte i OKB-se Lacroix gjste vizites ne Kosove ne twiter per hsrmonine fetare. « Me harmoni fetare dhe respekt të ndërsjellë. Mirënjohës që u udhëzova nëpër Xhaminë e Madhe të mrekullueshme nga Myftiu Tërnava & Manastirin e Graçanicës nga peshkopi Ilarion dhe për të shkëmbyer me peshkopin Teodosije. Përkushtimi i tyre për të promovuar bashkëjetesën paqësore është përulës… » ka shkruar Lacroix, citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Derniers articles

Delegacioni shqiptar në AP të Interpol-it në Vienë takohen me sekretarin e përgjithshëm të Interpol-it Jürgen Stock

Viene, 29 nentor (Interpol) -Në kuadër të punimeve te Asamblese së Përgjithshme te Interpol-it që po zhvillohen në Vienë ku jane tubuar mbi një...

Poetja e re Cerazela Kondi vjen me tri poezi te reja nga libri i ardhshem i saj

Nga nektari i poezisë - Cerazela Kondi Ku je? Jam aty ku ti kurre nuk kerkove. Atje ku ti humbe. Jam loti qe ti nuk qave. Jam vuajtjet qe ti kurre si...

Presheva bëhet edhe me një kuadër në perendim. Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi

Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi. Ajo posa ka diplomuar në Fakulltetin e Steyr, që quhet Controlling, Rechnungswesen...

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë. PSD...

Dretjuesit e Interpol-Tirana në Asamblenë e Përgjithshme në Vienë flasin për Le Canton27.ch pas takimit me krerët e Interpolit

Pëllumb Seferi, drejtor i departamentit te policise se shtetit shqiptarë për Marëdhenieve nderkombëtare, në bisede me gazetarin Nefail Maliqin, te derguarin tonë tone ne...