0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

OKB i bën thirrje botës për të « shpallur një gjendje të jashtëzakonshme klimatike »

Gjenevë, 12 dhejtor -Me rastin e pesë viteve të Marrëveshjes së Parisit, sot vendet nënshkruese po marrin pjesë në një samit virtual të Kombeve të Bashkuara të  Zvicra do të paraqesë shënjestra më ambicioze. Sekretari i Përgjithshëm i KB Antonio Guterres i bëri thirrje botës për të « shpallur një gjendje të jashtëzakonshme klimatike », duke hapur një samit në internet të Shtunën me qëllim për të ringjallur përpjekjet për të trajtuar ngrohjen globale, pesë vjet pas ‘Marrëveshja e Parisit, njfton gazeta zvicerane në shqip « Le Canton27.ch »

Ndër vendet pjesëmarrëse, Zvicra do të paraqesë objektiva që janë rishikuar lart. « Angazhime të pamjaftueshme » « Ne ende nuk jemi në rrugën e duhur » për të kufizuar ngrohjen globale në nën 2 ° C, apo edhe 1.5 ° C, siç u angazhua nga bashkësia ndërkombëtare në 2015, këmbënguli Antonio Guterres. “Angazhimet që u morën për të arritur këtë nuk ishin të mjaftueshme. Dhe as këto angazhime nuk janë respektuar, « tha ai në samitin, i cili do të ndiqet nga dhjetëra krerë të shteteve dhe qeverive.

« Unë u bëj thirrje sot atyre që janë përgjegjës në të gjithë botën të deklarojnë një emergjencë klimatike në vendin e tyre derisa të arrihet neutraliteti i karbonit, » tha Z. Guterres.

“Kjo është ajo që 38 vende kanë bërë tashmë, të vetëdijshëm për urgjencën e situatës dhe për atë që është në rrezik. Unë u bëj thirrje vendeve të tjera të ndjekin shembullin e tyre, ”vazhdoi ai. Por premtimet nuk janë të mjaftueshme, paralajmëroi Antonio Guterres.

« Për t’i përmbushur ato, nevojiten përpjekje të mëdha tani për të ulur emetimet globale me 45% deri në vitin 2030 krahasuar me nivelet e 2010, » kujton ai.

Këto synime të reduktimit të emetimit të gazrave serë « duhet të deklarohen qartë nga nënshkruesit e Parisit në Kontributet e Rishikuara dhe të Forcuara Kombëtare, të cilat u kërkohet të paraqesin përpara COP26 vitin e ardhshëm në Glasgow ”.

« Nuk ka vend për deklarata të përgjithshme » Konferenca e 26-të e KB për klimën (COP 26), e planifikuar të mbahet në Glasgow në nëntor 2020, është shtyrë për një vit për shkak të krizës Covid-19. Për të ringjallur përpjekjet kundër ndryshimit të klimës, Kombet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar dhe Franca, në partneritet me Kilin dhe Italinë, kanë vendosur për të organizuar samitin të Shtunën në internet.

Folësit u zgjodhën për shkak të ambicies së synimeve të tyre klimatike, sipas organizatorëve, të cilët premtojnë « nuk do të ketë vend për deklarata të përgjithshme ». E pranishme në samit, Zvicra kishte njoftuar një ditë më parë në një njoftim për shtyp se synonte të ulte emetimet e saj të gazrave serë me 50% deri në 2030 krahasuar me 1990, me synimin për të mos prodhuar më asnjë të gjitha deri në vitin 2050. Midis atyre që mungojnë, Brazili dhe Australia, me objektiva të konsideruara të pamjaftueshme.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...