6.9 C
Berne
mardi 5/03/2024

Nis tërheqja e barrikadave, por me vështirësi ne Veri të Kosovës. Wagner-i rus bejnë probleme. Diaspora kosovare nga Zvicra pershëndesin lirimin e pikave kufitare

Bernë, Mitorvice, 29 dhejtor -Pas gati tri jave tensionim, provokime dhe deklarat kercnuese bashke me 13 barrikada ne Veri te Kosoves nga bandat serbe te mbeshtetura nga Beogradi dhe Moska, ka gjasa që rajonit t’i kthehet stabiliteti, qe festat e Vitit te Ri te pritet ne qetesi. Njhe lajm te mire e sjell nga Mirtorvica korrespeonderti i agztes zvicedrane ne shqip Le Canton27.ch se lajmi më i mire i dites eshte se eshte hapur pika kufitare shume e rendesishme ne Merdare, te cilin lajm e ka pershendetur diaspora shqiptare nga Zvicra dhe vendet tjera te BE-së qe per fesaten e Vitit te Ri ia kane mësyer vendildjes, Kosovës! 

Ky ç’tensionim i situates u arrit nga veprimat e menqura te Prishtines dhe Beogradit duke leshuar pe dy palët. Por, per « ftohjen e gjakrave » mes serbëve dhe kosovareve padyshim ka merita te madhe edhe komuniteti nderkombëtar, sidomos angazhimi, presioni, bashke me aplet e njepasnjeshme te SHBA-së dhe NATO-s si dhe autoriteteve zvicerane për dialog, mirëkuptim dhe heqjen e barerikadave, por jo edhe edhe ato nga Moska te cilat deklarata me shume hedhnin barut ne flake se sa ujë, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Dispora kosovare nga Zvicra pershëndesin heqjen e  barrikadave lirmin e pikes kufitare ne Merdare: Lamtumire mallterime!

Largohen barrikadat, hiqet gatishmëria e shtuar luftarake në Serbi. Sipas mediave serbe, gjendja e gatishmërisë së ngritur luftarake në ushtri, të cilën presidenti Aleksandar Vuçiq e shpalli më 26 dhjetor për shkak të situatës në veri të Kosovës. Por sot, pasi Vuçiq u pajtua që barrikadat të hiqen, për shkak të plotësimit të kushteve të serbëve, u mor vendim për përfundimin e gjendjes së gatishmërisë së ngritur luftarake.

Lajmi më i mire i dites, qe sot mund tju japim nga Veriu eshte ai se eshte hapur pika kufitare shume e rendesishme ne Merdare, ku dje dhe pardje ishin bllokuar qindra vetura (mijera megrimtare nga diaspora Zvicra dhe vendet e BE-së) qe isjhin bllokuar e amlltretuar rruges ne naten e kobshme te 27-28 dhjetorit.  Hapjen e ketij vendkalimi e kane pershëndetur sikur qytetaretet serbe edhe ata kosovare, sidomos diaspora te clet do ter vijne rehat dhe nuk do te malltretohen më..

Mbetemi me shprese se qytetaret serbe dhe kosovare Vitin e Ri do ta presin ne qetësi sepse vertete njerëzit jane lodhur me keto lojra te politikajve qe 20 vite qe duket se po bejne me shume fushate se jane te angazhuar vertete për paqe dhe stabiltetet. Sikur t’mos ishte keshtu, kjo situate sigurisht do te zgjidhej me kohë!

Nis terheqja e barrikadave me perplase midis riovaleve serbe në veri, Wagneri rusë paraqesin problem. Ato u vune nga njerez me maska dhe për cudi, po hiqen po ashu nga njerëz me maska?!

Aucune description disponible.Lajmi me ui fundit eshte se njëra nga barrikadat në Komunën e Zubin Potokut është larguar, ndërsa ka nisur të largohet edhe barrikada në fshatin Rudar të Zveçanit.Ehste interesatn keto barrikda qe u vuan me sdmasak,a trop po heqen edhe me masak qe si duket kane frioke nga rivalet dhe eksremistet serbë apo rusë.

Ndërkaq, barrikadat që ishin vendosur para pikës kufitare të Merdares në territorin e Serbisë janë larguar. Numri i barrikadave tanimë ka shkuar në 13-të. Kjo pas arrestimit të ish-policit Dejan Pantiq, i cili dyshohet se ka sulmuar Zyrën e Komisionit Komunal Zgjedhor në veriun e Mitrovicës.

Sot per shembull ka pasur dhe po vazhdojne përleshjet mes barrikaduesve (bandave) dmth mes policise serbe (qe po provojne t’i heqin ato, ku disa kamion jane dhezur në shenje revolte nga ta që u vune para tri jave) dhe ish-policise se Kosoves (dezerterë serbe).

Do shtuar se ne keto përpalsje bejne pjese tri-katër lloj bandash, grupe rivalesh: ata te Vucicit (policia zyrtare), pastaj grupi i Rakicit, Radojcicit, banda ruse Wagner dhe qytetare tjere serbe (te Rada Trajkovicit  e cila ka akuzuar direkt Vucicin për tensionimin e situates ne Veri) qe i kundershtojne keto zenka, barrikada që duan nje jete te qetë me qytetaret tjere shqiptare (kosovar)

Dje vone naten reaksia jaon ka dalur me nje shkrim optimist me titull: « Situata në veri të Kosovës drejt ç’tensionimit. Prishtina liron organizatorin e protestave. Vucic me njerëzit e tij në veri premton heqjen e barrikadave ». Por si duket ky optimizem do te zgjasë..

Ne si redaksi jemi te zhgënjyer ndaj KFOR-it dhe BE-së te cilet vetem numeroni barrikadat?! Si mund toleruar keto banda kriminale te vejne ket segrekacion (apart’hedin) ne zemer te Evropës?! Aq me teper kur keta nderkombëtar shpesh e thonë se « ne jemi ketu për te garantuar siguri dhe lëvizjen e lire te qytetareve.. » 🙂

Për cfare levizje te lire te njerezve vlasin ata, për cfare sigurie ku gati qe nje muaj njerëzit e bllokuar, te izoluar (burg shtepiak) ..Duhej 10-20 km me dergu nje te sëmure ne spital apo nje fëmije me i ble buke apo qumesht duhet kaluar neper male 10-15 km?!

Cfare sigurie, veq sa nuk ndodhi lufta për nje fije floku!.. Ku per pake te vriteshin njerëzit për hiq kurgje për tabela dhe barrikada, budallakia e shekullit?!..Nese do te ndodhin viktima sigurisht se pergjegjesi do ishin KFOR dhe BE, sidomos kjo e fundit qe perveq deklaratave asgje nuk ka bere te qetesojne situaten. Bile kamionet e BE-së u pane ne barrikada (posedojme foto)

Shume elemente dhe deklartata te vendoreve dhe nderkombëtareve se banda ruse « Wagner » vepron ne Veri te Kosovës qe shoqeorhen me bandat kriminale serbe qe vune barrikadat! 

Aucune description disponible.Se jane prezent banda ruse « Wagner » ne veri kemi disa deshmi dhe elemente te shemta, për shembull emrat e tyre (qe degjoheni kuer therrasin njeri tjetrin), pastaj flamujt e rusise ne protesta dhe barrikada, pankartat « wagner » ne veri gjate protestave dhe rrugeve (mure), pastaj edhe gjuha qe flasin ata qe dallon nga serbishtja, po ashtu shkronja -Z- neper mure e lokale te serbve ne Veri…..

Serbët në Veri te Kosoves me 29 dhjetor 2022 ishin bere gati për lufte. Se kush i vuri keta llogore me thasë bandat e Vucicit apo Wegner, mund ta dije vetem Beogadi. Grupi krimenal ruso-serb Wagner ehste mjaft aktiv në Serbine e Vucicit. Kjo po shifet edhe diteve te fundfit ne Veri te Kosovës te cilet jane prezent gjthandej përreth kufirit me Kosoven, duke barrikaduar rruget ne sy te BE-së. Bile, sot qindra serbe rektuohen ne Rusi si mercenar per te luftuar ne Ukrainë. Kjo nenkuptohon se Serbia po ja kthen argatin Ruise e cila po ashut gjate luftes ne Kosovë kishte derguar mercnar ne Serbi per t eluzfutuar perballe UVCK-së, përballe shqiptareve. Kemi deshmi me forgrafi ku shifen ruse si robe lufte apo te vrare nga forcat e UCK-saë, tek te cile tju jane gjtur dokumente indetifikimi ruse ne cirilicë, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Perveq fotove qe tregojne prezencen e ndikimit rus ne veri te Kosovës ka edhe deklatata te autoriteteve te Kosovës te nderkombëtareve dhe mediave boterore se ne Veri te Kosovës veprojne banda ruse « Waghner »

Sipas gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch «Rusia po nxit tensionet në veri të Kosovës pasi ka probleme në Ukrainë. Presidenti rus do të synojë nxitjen e konflikteve në vende të tjera, me të vetmin qëllim, shpërqendrimin dhe largimin e vëmendjes nga Ukraina. ».

Gjithashtu edhe gazetaret po përpiqen te bëjnë punen e tyre profesionale me raportimet e perditshme. Por t’mos harrojme te jesh sot gazetar ne ballkan, sidomos ne Serbi dhe veri eshte shume veshitire, besa edhen rezik. Sipas burimeve tona te sakta deri tash, dmth kete muaj te fundit (dhjetor) 14 gazetar kosovare jane sulmuar nga bandat kriminale te cilet disa muaren edhe plagë. Sulmet ndaj gazetarëve në veri të Kosovës janë qëllimi i Beogradit për të fshehur të vërtetën.

Njerëzit ne rajon janë lodhur me barrikada, kamion, protesta, me keto provikime andej e kendej ne keto dite te ftofta dimri..qe me se shumti po e paguajne qytetaret, sidomos nxenesit dhe dhe te moshuarit.

Për fund, ne ju urojme nga zemra Vitin e Ri, me sheprese qe edhe qyetraert e Kosovës do e presin Vitin e Ri te qete dhe viti i ardhshëm pa protesta, pa barrikada te zhvillojme nje jete normale si evropianët per cka ki eshte edhe misoni i Swisscoy qe po bene një pune te madhe ne venien e paqes dhe stabiliteti ne rajon! Gezuar!Aucune description disponible.Aucune description disponible.

Derniers articles

Siguria e Ballkanit: Pa liderin dhe ish-kryeministrin shqiptar Sali Berishën nuk do te kishte anëtarsim te NATO-s e as feste sot në Kuçovë

Tirane 4 mars -Shqipëria ka inauguruar një bazë ajrore të modernizuar me fondet e NATO-s në Kuçovë, duke forcuar praninë e Aleancës në Ballkan...

Visar Robelli, zgjedhet kryetar i ri i Rrjeti i Bizneseve në Zvicrën Qendrore

Luzern, 1 mars - Në Luzern te Zvicres jane mbledhour anëtarë dhe fararistë  nga mabre Zvicra për të mbajtur kuvendin e kryesise së re...

Ku ishin e ku janë shokët e komandatit legjendar Adem Jashari?

Nga Reshat Sahitaj Të shkruash për figurën e komandantit legjendar Adem Jashari dhe rezistencën si dhe sakrificën e kësaj familjeje është një barrë dhe përgjegjësi...

Shqiperia kryeson në listen e kriminelëve në burgjet e Zvicrës. Aty edhe flamuri kuqezi

Bernë, 4 mars  -Sipas burimeve nga Berna, Zvicra aktualisht ka 89 burgje me 7196 vende. Burgu me i vogel ka 5 të burgosur kurse...

Vazhdon eksodi nga shteti i rremë i Serbisë, serbët janë në panik sepse po ikin edhe nxënësit dhe arsimtarët. Për cdo vit Serbia humbë,...

Beograd, 4 mars -Vërehet nje eksod masiv e qytetareve serb nga e ashtuqujtuar "shteti i Serbise" te cilet  largohen masovikisht te zhgenjyer nga vendi...