12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Nga 3 janari hyrja në Kosovë vetëm me certifikatë vaksinimi me dy doza!

Pasagjerë shqiptare ne aeroplanin e SwissAir ne aeroportin e Zurich duke shkuar për  Kosovë (Photo: Le Canton27.ch)

Prishtinë, 3 janar -Me rritjen e numrit te variantit te fundit te virusiuit omikron, Qeveria e Kosoves ka ndermarur masat e reja anti-COVID. Deri tash eshte raportuar se ne Kosove jsne nënte rasste te omikron. Ndryshe nga Ministria e Shëndetësisë kem i mesuar se sot ne Kosove nuk kishte asnje vdekje, kurse 38 raste tjera ishin pozitive.

Kosova, Falenderon edhe Zvicren qe ka derguar per pushime dimërore një diasporë të shëndoshë!

Ndryshe nga Ministria e Shëndetësisë kem i mesuar se sot ne Kosove nuk kishte asnje vdekje, kurse 38 raste tjera ishin pozitive. Për dallim nga vendet fqinje psh me Shqiperine, Maqedonine e Veriut apo Serbine ku per cdo dite ka nga 20-70 viktima, situata e CoVID-19 ne Kosove eshte stabile, nen kontroll, fale masava preventive te Qeverise se Albin Kurtit i cili ka marrur lavdrata edhe nga BE dhe OKB per menagjim te mire.

Per këte shifra te ulëta te pandemise autoritetet kosovare përmes gazetes zvicerane në shqip Le Canton27.ch kanë falenderon edhe Zvicren, siq e thone “qe ka derguar per pushime dimërore një diasporë të shëndoshë, te vaksionuar”. Aktualisht ne Kosovë gjenden per pushime mbi 30 mije kosovare, te cilet veq kane filluar te udhetojne për në Zvicër dikush me aeroplane e shmica me Buss dhe vetura.

Nga sot (3 janar 2022 gjithë personat që hyjnë në Kosovë nga 3 janari e tutje duhet të kenë dëshminë e vaksinimit me dy doza, njofton nga Prishtina korrespondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Nga sot, personat që hyjnë në Kosovë lejohen me dëshmi vaksinimi me dy doza, apo të kenë një dozë të vaksinës së bashku me testin PCR jo më të vjetër se 48 orë apo një dozë të vaksinës së bashku me dëshminë se e ka kaluar COVID-19.

Gjithë shtetasve që hyjnë në Kosovë si dhe personave me lejeqëndrim të përkohshëm apo përhershëm, u jepet mundësia të vaksinohen nga ekipet mobile në aeroportin “Adem Jashari” si dhe në kater pika tejra limitrofe me vendet fqinje

Derniers articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...