15.6 C
Berne
lundi 5/06/2023

MPJ te Kosovës demanton zedhenësin e OKB-së rreth një personi te dyshimt rus që vepron në Prishtinë nën ombrellën e UNMIK-ut

Bernën, 2 janar -Kosova me 31 dhjetor te vitit te kaluar kishte shpallur person non-grata një zyrtar rus të UNMIK-ut në Kosovë për shkak të veprimtarisë së tij të dyshimit dhe të dëmshme, e cila ka cenuar sigurinë kombëtare të Republikës së Kosovës, kishte raportuar gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Pas ketij vendimi duke tishin bere nervoz disa qendra sllave, ku menjehere ka reaguar Beogradi, Moska..madje ne fund edhe OKB.

Redaktori i gazetes Le Canton27.ch me 1 janar kishte marrur ne emailin e tij, reagimin e OKB-së, rrespektivisht të zëdhënësit të  Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Stephane Dujarric. Ne kete reagim , nder tjera thuhet se « UNMIK-u s’ka pranuar asnjë komunikim zyrtar nga institucionet e Kosovës për shpalljen “non grata” të zyrtarit rus. » (« Stéphane Dujarric: No official communication has been received by the Mission from the Kosovo authorities with respect to this announcement »)

Por MPJ e Kosovës nga Prishtrna ka demantuar zëdhenësin e OKB-së, sepse UNMIK-u ka qenë i njoftuar me kohe për zyrtarin rus që është shpallur non-grata

“UNMIK-u është njoftuar nga MPJ të premten, më 31 dhjetor 2021, se një nga zyrtarët e tyre ishte shpallur persona non-grata”, ka deklaruar Sharr Jakupi, shef i stafit në MPJ.

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...