3.1 C
Berne
dimanche 25/02/2024

Rrugëtimi i mërgimtarëve për një votë 2 mijë km. që Kosovës ia falën edhe 1000 franga tjera për 14 shkurtin

Bernë, 13 shkurt –Mobilizim i papare qe deshmon nje atdhedashur pa kufije: Diaspora si rrufeja, drejt Kosoves per 14 shkurt! Për dallim nga zgjedhjet e mëparshme, diaspora shqiptare si kurrënjëhere më parë eshte e organizuar për te votuar nesër perkundër pengesave te KQZ dhe Valdete Dakes që i takojne një strukture te klanit PRONTO, ka shkruar gazeta zvicerane në shqip “Le Canton27.ch”.

No description available.

Sipas gazetës duke iu referuar burimeve të kompanive të udhëtimit dhe agjencive që shesin bileta avioni dhe autobusi, më shumë se 10,000 kosovarë do të shkojnë nga Zvicra për të votuar në Kosovë në zgjedhjet e 14 shkurtit. Vetem gjate kesaj jave nga Gjeneva shkuan mijera mergimtare me aeroplane (12 fluturime) tjeret me autobuse (40) dhe qindra vetura drejt Kosoves! Zyrtari për marrëdhënie me publikun në ANP, Bujar Gashi nga aeroporti « Adem Jashari » në Prishtinës  ka deklaruar se « vetëm sot ka pasur 26 fluturime, të cilat kanë ardhur kryesisht nga Zvicra, Gjermania, Franca..etj. Kurse neser, të dielne, gjate ditës do te arrijne edhe 19 aeroplane tjere  nga te njetat vende..- »

 

Diaspora kosovare nga Zvicra kane bëre 2. mije km deri ne Kosovë për t’ia dhuruar atdheut nje votë dhe nje lule për 14 shkurt që ju kushtoi 1000 franga. Atdheu e meriton me shumë! (10 foto)

La diaspora kosovare de Suisse a parcouru 2 mille km jusqu’au Kosovo pour faire don à la patrie d’un vote et d’une fleur pour le 14 février qui leur a coûté 1000 CHF. La patrie mérite plus! (10 photos) / Die kosovarische Diaspora der Schweiz reist 3 km in den Kosovo, um die Heimat einer Abstimmung und einer Flöte für den 14. Februar zu genießen, die 1000 CHF kostet. Das Mutterland verdient mehr! (10 Fotos)

Diaspora shqiptare, kjo dallandyshe e lirise dje i dha Kosoves buke dhe pushke per pamvaresi , neser vota per shtet funksional dhe demokraci! Udhëtaret e demokracise dhe shteti te ri te Kosovës i kane deklaruar gazetes zvicerane Le Canton27.ch se « edhe pse ghajte dy mije kiulometar nga Gjenevva, Zurichu apo Berlini nuk po lodhemi se zgjdhjet po na e shkurotjne rrugetimin. Nuk po na dhumbsen as 1000 euro qe po japim pe rnjer vote..Kur kemi dhene me miliona, as keto s’jane shume se atdheu meriton me shume!.. »

Ndryshe gjatë javës së kaluar nga Zvicra në drejtim te Prishtinës ka pasur 12 fluturime ajrore (nga Cyrihu, Bazeli dhe Gjeneva) të mbushura plote nga komuniteti kosovar. Ndërsa, gjatë kësaj jave, deri të Dielën e ardhshme pritet të fluturojnë edhe 16 avionë të tjerë për në Kosovë dhe më shumë se 300 autobusë do të largohen nga 26 kantone dhe mijëra migrantë të tjerë me vetura private.

Më shumë se 10,000 shqiptarë të Kosovës që jetojnë në Zvicër kanë udhëtuar me aeroplan dhe autobus në Kosovë ditët e fundit për të votuar në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 14 shkurt. Në javët e kaluara, 12 aeroplanë u ngritën nga Gjeneva, Bazeli dhe Cyrihu në Prishtinë, këtë javë do të ketë 16 të tjerë, dhe votuesit do të transportohen në Kosovë nga të gjitha kantonet zvicerane me më shumë se 300 autobusë, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

May be an image of 6 peopleRreth 50 aeroplanë nga Gjermania, Zvicra e Austria pritet të vijnë nesër e pasnesër në Kosovë. Siq behet me dije nga aeroporti i Prishtines gjate kesaj fundjave pritet të aterojnë në ANP 16 fluturime, 9 prej tyre nge Zvicra, ndërsa pjesën tjetër e përbëjnë fluturimet nga Gjermani (1), Austria(2), Turqia (2) , Suedia (1) dhe Belgjika (1)”.

La diaspora kosovare de Suisse a parcouru 2 mille km jusqu’au Kosovo pour faire don à la patrie d’un vote et d’une fleur pour le 14 février qui leur a coûté 1000 CHF. La patrie mérite plus! (10 photos)

Gazeta shkruan se, ndryshe nga zgjedhjet e mëparshme, këto ditë, gjatë fushatës zgjedhore, përveç flamurit të Kosovës, flamuri zviceran u valëvit në rrugët e Prishtinës, Gjilanit, Vitinës dhe qyteteve të tjera të Kosovës. Sipas vlerësimit të ghazet zvicirane ne shqip Le Canton27.ch në Zvicër, që dëshmon jo vetëm për pjesëmarrjen e madhe të shqiptarëve nga diaspora në zgjedhje, por edhe për « respektin dhe miqësinë që ata kanë për popullin dhe vendin në të cilin jetojnë dhe punë ”

« Dridhet » edhe Serbia nga mijera vetura dhe autobusë plotë me shqiptarë në kufirin Kroaci-Serbi dhe autostarden Beograd-Nish via Prishtinë

Janë rreth 113,000 qytetarë të shtetësisë e Kosovës në Zvicër, por numri i kosovareve ne kete vend është shumë më i lartë, pasi rreth 250,000 njerëz flasin shqip si gjuhën e tyre kryesore, dhe shumica dërrmuese e tyre janë nga Kosova. Diaspora e Kosovës nga Zvicra dërgon rreth 200 milion franga zvicerane të afërmve të tyre në atdhe çdo vit, shton Le Canton 27.ch

Ndryshe, qytetarët e Kosovës në diasporë të cilët dëshirojnë të marrin pjesë në zgjedhje duhet të regjistrohen përmes postës elektronike në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) të Kosovës, dhe pastaj të presin një telefonatë kthyese nga KQZ për të konfirmuar regjistrimin. Kjo telefonatë është një risi në procedurën e regjistrimit për zgjedhjet dhe krijon përshtypjen se ekziston dëshira për ta bërë të vështirë për votuesit nga jashtë për të marrë pjesë.

Gjithashtu përfaqësuesit e lëvizjes Vetëvendosje në Zvicër, sikur Bekim Hoti, se shumë votues dërguan fletët e tyre të votimit në shërbimin e dorëzimit të shpejtë DHL, i cili kushton deri në 110 euro, dhe se shumë, « për të qenë plotësisht të sigurt, vendosën të paguajnë për një udhëtim të shtrenjtë në Kosovë për të dhënë votën e tyre personalisht « .

Duke vënë në dukje se Albin Kurti është veçanërisht i popullarizuar në mesin e të rinjve shqiptarë në Zvicër për shkak të premtimit të tij për të zhdukur korrupsionin dhe për ta nxjerrë Kosovën nga mjerimi ekonomik. Rruge e mbare, o faqe bardhe! Mbreme dhe sot nga Gjeneva u nisen qindra mergimtare drejt Kosoves per te votuar!No description available.No description available.

Derniers articles

L’ambassadeur Suisse auprès de l’ONU avec un message pour le Kosovë et la Serbie

La Serbie, déçue par la Suisse, a critiqué l'ambassadeur suisse pour son manque de solidarité avec la propagande de Vucic et ses mensonges au...

Gjenevë, vdesin dy të rinj në paraburgim, para komisariatit të policise tubohen mbi njëqin qytetarë të revoltuar

Gjenevë, 24 shkrut -"Askush nuk e meriton të vdesë në qelitë në Bulevardin Carl-Vogt," brohoritin demonstruesit. Ata duan të dinë të vërtetën. Autoritetet tona...

Flet gazetari shqiptar që lëshoi Ukrainën 24 orë para invasionit rus. Sot bëhen dy vjet kur Rusa nisi te ukupoj Ukrainën…

Natën e 23 deri më 24 shkurt 2022, Vladimir Putin nis "operacionin e tij special ushtarak" në Ukrainë. Shtete, opinione ndërkombëtare dhe media i...

Zvicra organizon verës në Gjenevë konferencën ndërkombëtare për Ukrainën. Lajmin e dha sot nga KS i OKB-së shefi i diplomacise zvicerane

Bernë, 24 shkurt -Ministri i Punëve të Jashtme të Zvicrës Ignatius Cassis njoftoi sot në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se me...

Ardon Jashari, në mars i rikthehet kombëtares zvicerane ?

Bernë, 23 shkrut -Kanë përfunduar bisedimet mes Federatës së Futbollit të Zvicrës (SFV) dhe Ardon Jasharit. Ky xhevahir kosovar së shpejti duhet të luajë...