10 C
Berne
mardi 28/03/2023

Presidenti serb Vucic po qëndron në një vizitë në Preshevë

Preshevë, 14 shkurt -Sikur ish-presidenti serb Tomislav Nikolic (SIMPO) para 5-6 vitersh ashtu edhe presiedenti aktual i Serbise Aleksander Vucic gjendet per një vizite ne Luginen e Presheves por larg qyetareve te ketyre viseve me te diskrminuara ne Evropë qe mistrat e qeverise serbe po i quajne si « siptari », shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Vizita e Vucicit ne Luginen e Presheves, pikërisht ne Tabanoc ne kohen e zgjedhejve ne Kosovë, kesaj radhe ka te beje me vaksinat. Siq raporton Tanjug, duke ju referuar deklaratave te presidenti Vucic, se ju eshte ofruar ndihme e 10,000 dinarëve për punëtorët shëndetësorë që morën pjesë në vaksinim Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi sot se punëtorët shëndetësorë që morën pjesë në procesin e vaksinimit në Serbi.

Në vendkalimin kufitar Tabanovce, ku dorëzoi kontigjentin e parë të vaksinave që Serbia i dhuron atij vendi, Vuçiç falënderoi punëtorët tanë shëndetësorë në vendkalimin kufitar Tabanovce sot dhe vuri në dukje se propozimi u pranua nga kryeministrja Ana Brnabic, ministre serbe e shëndetësisë Zlatibor Loncar dhe Ministri i Financave Sinisha Mali.  

Lajmi i mirë për qytetarët e Serbisë është se deri më sot ne kemi vaksinuar 840,000 doza, dmth 635,000 njerëz janë vaksinuar, madje disa janë rivaksinuar. Çfarë mund të shihet nga numrat. Faleminderit të gjithë punëtorëve shëndetësorë që morën pjesë në vaksinim – tha Vuçiq.

Derniers articles

Momenti kur ish-nxënësja hyn me kallash në nje kishe-shkolle katolike dhe vret 6 persona, prej tyre tre femije

Tre të rritur e tre fëmijë të moshave 8-9 vjeç u vranë gjatë të shtënave me armë në një shkollë private të krishterë në...

Zgjedhjet parlamentare ne Zvicër. Me 2 prill ne Kantonin e Gjenevës garojne për deputetë edhe 13 kandidatë shqiptarë

Gjenvë, 28 mars (ATV: Nefail Mlaliqi ) -Ne muajin prill te ketij viti ne disa kantone te Zvicrës do mbahen zgjdhjet parlamentet. Sikur ne...

Policia-drejtesia, Poggia dhe Bonfanti: Zero tolerance perballe krimeve në kantonin e Gjenevës!

Këshilltari Shtetëror Mauro Poggia dhe Komandantja e Policisë së Gjenevës Monica Bonfant Gjenevë, 27 mars  (Nefail Maliqi) -Statistikat e policisë tregojnë një rritje prej 15%...

Gjykata federale i merr pasaporten zvicerane nje kosovari, me ket arësye..

Nerne 27 mars -Gjykata Administrative Federale konsideron se një kosovar ka fshehur fakte gjatë natyralizimit të tij të zakonshëm. Mesohet de kosovari u fut në...

Presheva i ankohet ambasadorit amerikan Hill, për politikat antishiptare te Beogradit ne Luginë, si dikur Kosova ne kohen e Miloshevicit!

Preshevë, 27 mars -Deputeti i vetem shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, është takuar sot në Bujanoc me ambasadorin e SBA-ve në Serbi, Christopher...