0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Presidenti serb Vucic po qëndron në një vizitë në Preshevë

Preshevë, 14 shkurt -Sikur ish-presidenti serb Tomislav Nikolic (SIMPO) para 5-6 vitersh ashtu edhe presiedenti aktual i Serbise Aleksander Vucic gjendet per një vizite ne Luginen e Presheves por larg qyetareve te ketyre viseve me te diskrminuara ne Evropë qe mistrat e qeverise serbe po i quajne si « siptari », shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Vizita e Vucicit ne Luginen e Presheves, pikërisht ne Tabanoc ne kohen e zgjedhejve ne Kosovë, kesaj radhe ka te beje me vaksinat. Siq raporton Tanjug, duke ju referuar deklaratave te presidenti Vucic, se ju eshte ofruar ndihme e 10,000 dinarëve për punëtorët shëndetësorë që morën pjesë në vaksinim Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi sot se punëtorët shëndetësorë që morën pjesë në procesin e vaksinimit në Serbi.

Në vendkalimin kufitar Tabanovce, ku dorëzoi kontigjentin e parë të vaksinave që Serbia i dhuron atij vendi, Vuçiç falënderoi punëtorët tanë shëndetësorë në vendkalimin kufitar Tabanovce sot dhe vuri në dukje se propozimi u pranua nga kryeministrja Ana Brnabic, ministre serbe e shëndetësisë Zlatibor Loncar dhe Ministri i Financave Sinisha Mali.  

Lajmi i mirë për qytetarët e Serbisë është se deri më sot ne kemi vaksinuar 840,000 doza, dmth 635,000 njerëz janë vaksinuar, madje disa janë rivaksinuar. Çfarë mund të shihet nga numrat. Faleminderit të gjithë punëtorëve shëndetësorë që morën pjesë në vaksinim – tha Vuçiq.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...