19.9 C
Berne
lundi 20/05/2024

Ambasadori zviceran në Tiranë takon ministren e arsimit. Zvicra e gatshme te ndihmoj arsimin shqip

Tiranë, 17 shtator -Ambasada zvicerane në Tiranë e gatshme t’i ndihmoje Shqiperinë me nje ser projektesh, përfshire ektu edhe arsimin shqip. Kjo ihste edhe tema e takimit te ambasadorit te  Zvicrës në Tiranë Adrian Maître me ministren e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Evis Kushi. Ata kanë biseduar për permismin e kushteve ne arsimi shqip dhe avancimin e shkences, njofton nga Tirana korrespeondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Do përkojtuar se Zvicra ka mbështetur tranzicionin demokratik të Shqipërisë qysh nga viti 1996, për cka Qeveria Helvetike ka investuar ne Shqipëri 345 milionë franga për arsim, zhvillimin e vendit dhe ndihma te ndryshme humanitare.

 

 

Derniers articles