2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Delegacioni nga Kosova ne SHBA. Javen e ardhshme do jetë në seline e OKB-së, ku po mbahen punimet e Sesionit të 76 -te i Asamblese se Përgithshme

New York, 19 shtator -Liderët botërorë rikthehen në OKB me fokus në pandemi dhe klimë në Sesionin e Asamblesë së Përgjithshme të OKB -së, i 76 -ti me radhë që ka filluar punimet e veta më 14 shtator. Kurse 22 shtatori është dita e parë e debateve të drejtuesve në nivel të lartë, perfshirë ketu edhe Shqiperinë si antere e OKB-së. Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch nga burimet diplomatike ka mesuar se edhe nje delegacion Kosova gjate javes se ardhshme do te gjendet ne seline e Kombeve te Bashkuara ne New York, ku po mbahen punimet se sesionit te 76 -te te Asamblese se Përgjithshme te OKB-së

Maldivian Abdulla Shahid u zgjodh President të sesionit të 76 -të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Asambleja përfundon më 27 shtator. Sesioni i Asamblese se përgjithshme do mbledh per nje jave dite koke me koke kreret OKB-së, NATO-s BE-së dhe te vendeve botërore.

Shqiperia dhe Kosova ne OKB…Diplomacia kosovare, nis lobimin për njohje te reja ne arenen nderkombëtare! Fillon nga Amerika, ne OKB!

Kush është Donika Gervalla, kandidatja që braktisi LDK-në për të hyrë me Vjosa Osmanin në listën e Albin Kurtit - Kosova.InfoTema e sesionit të svijem të 76-të do jete: “Bazuar në shpresën për të forcuar elasticitetin në mënyrë që të shëroheni nga Covid-19, të rindërtoni në mënyrë të qëndrueshme, të plotësoni nevojat e planetit, të respektoni të drejtat e njeriut dhe të rigjallëroni Kombet e Bashkuara”.
Shqiperia dhe Kosova ne OKB

Presidenca bëri të ditur ditë më parë se pas vizita në Gjermani i lë vend vizitës në Osmanit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Osmaini dhe Gervalla sot kane arritur ne New York e shoqëruar nga ministrja e Puneve te Jashtme znj.Gervalla.

Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch nga burimet diplomatike ka mesuar se edhe nje delegacion Kosova gjate javes se ardhshme do te gjendet ne seline e Kombeve te Bashkuara ne New York, ku po mbahen punimet se sesionit te 76 -te te Asamblese se Përgjithshme te OKB-së . Mesohet se ne OKB delegacioni kosovar do pritet te zhvillojne nje aktivitet te dendur politik dhe dioplomatik nga takime te shumta me përfaqesues, vendeve anetare te OKB-së duke filluar me delegacioin amerikanë, gjermanë, britanike, turqise … etj.

Java e nivelit të lartë të Asamblesë së re të Përgjithshme zhvillohet nga 20 deri në 24 shtator. Ndërsa vitin e kaluar kjo ngjarje u zhvillua tërësisht në internet për shkak të pandemisë, këtë vit disa takime do të mbahen përsëri në vend.

Megjithë lehtësimin e masave, java e nivelit të lartë nuk do të zhvillohet në rrethana “normale”. Një numër i madh i ngjarjeve do të mbajnë në formë hibride dhe disa do të mbajnë ekskluzivisht në internet. Pjesëmarrja e tyre do të marrë marrë formularin e deklaratave të para-regjistruara video ose paraqitjen e drejtësisë në platformën e konferencave online.

Presidenti zviceran Guy Parmelin dhe këshilltari federal Ignazio Cassis do të përfaqësojnë Zvicrën në hapjen e javës së nivelit të lartë të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork në fund të shtatorit. Edicioni i këtij viti gjithashtu do t’i nënshtrohet kufizimeve për shkak të pandemisë.

Këshilli Federal ka vendosur përparësitë për Asamblenë e Përgjithshme të OKB -së këtë verë. Në takimin e tij më 17 shtator 2021, ai u informua në lidhje me konsultimin e komiteteve të politikës së jashtme (EPC). Këto kanë të bëjnë me kandidaturën e Zvicrës për Këshillin e Sigurimit të OKB-së, zhvillimin e qëndrueshëm, kontrollin e efekteve të pandemisë COVID-19, si dhe proceset e OKB-së në sigurinë kibernetike dhe krimin kibernetik.

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...