15.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Mediat zvicerane: Kosova si Zvicra: Për të hyrë në Kosovë duhet të vaksinoheni

Aeroporti « Adem Jashari » – Prishtinë (Photo: Le Canton27.ch)

Bernë, 9 dhjetor -Udhëtimi për në Kosovë do të jetë më i vështirë nga java e ardhshme. Shkak për këtë janë masat e reja kundër virusit CoVID-19 që do të hyjnë në fuqi të hënën, shkruan Blick.ch transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Qeveria e Kosovës dëshiron të parandalojë shtimin e infeksioneve dhe gjithashtu të parandalojë përhapjen e variantit të ri Omicron. Ata që janë përgjegjës duan vetëm të prezantojnë masa më të gjera pas festave të Krishtlindjeve.

Vaksinimi kërkohet për hyrje – por vetëm pas Vitit të Ri

Pas fundjavës së ardhshme, gjatë hyrjes në Kosovë duhet të paraqitet vërtetimi i vaksinimit ose shërimit ose testi negativ i koronës. Masat më pas do të shtrëngohen sërish nga 3 janari 2022. Atëherë zbatohet si vijon: Nuk ka hyrje pa vaksinim. Vetëm ata që janë vaksinuar plotësisht ose që janë vaksinuar të paktën një herë dhe mund të tregojnë një test negativ PCR lejohen të hyjnë në vend. Edhe atyre që janë shëruar duhet t’u jetë dhënë të paktën një dozë agjenti korona që të mund të hyjnë në vend.

Personat në tranzit, fëmijët nën moshën 12 vjeç dhe pacientët me përjashtim mjekësor janë të përjashtuar nga këto kërkesa.

Kryeministri Albin Kurti tha të martën se situata me Coronavirus është aktualisht e qetë, por se situata mund të ndryshojë shpejt për shkak të variantit Omicron.

Kritika për shifra të ulëta

Pasi Kosova regjistroi një rritje të mprehtë të infeksioneve me korona dhe shtrimeve në spital gjatë verës, numri i infeksioneve aktualisht është shumë i ulët.

Në fillim të dhjetorit, autoritetet njoftuan tetë infeksione të reja brenda një dite.

Megjithatë, ka edhe kritika për statistikat. Në fakt, testet e koronës përdoren relativisht pak në vend, siç shkruan “Kourier”. Përveç kësaj, shumë njerëz vështirë se mund të përballojnë një ekzaminim nga një mjek. Prandaj, numri i rasteve të paraportuara me korona në Kosovë ka të ngjarë të jetë i lartë. Në pak më pak se 41 për qind, shkalla e vaksinimit në popullatën e Kosovës është gjithashtu shumë e ulët

 

 

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...