22.3 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Mediat greke kuptojne nga gazeta zvicerane se në Serbi ekzistone edhe një « Janine » me shqiptare qe kerkojnë bashkim me Kosovën

Bernë, mars -Shqiptarët e Luginës së Preshevës kërkojnë që amerikanët të shkëputen nga Serbia (Οι Αλβανοί της Κοιλάδας του Πρέσεβο ζητούν από τους Αμερικανούς να διαχωριστούν από τη Σερβία) eshte yk ttiulli i gaztes se njohur greke « Olimpia » e cila flet për viziten e fundit te perfaqesuesve te Lugines se Presheves ne SHBA-të, për te kerkuar ndihme nga Steti departamenti amerikan, për t’i shptuar diskriminimit nga regjim i Beogradit, asaj cfare kishte perjetuar Kosova para vititi 1999 nga Serbia.

« Duke folur për këto aktivitete në SHBA, Camperi tha për portalin shqipfolës zviceran “Le Canton 27” se shqiptarët dyshohet se janë të diskriminuar nga Beogradi dhe për këtë arsye vendosja e reciprocitetit është e nevojshme… » shkruan gazeta greke Olimpia » duke cituar plaformen mediale zvicerane Le Canton27.ch

Një delegacion i shqiptarëve nga Bujanoci, Medveja dhe Presheva, i kryesuar nga deputeti Shaip Kamberi, po lobojnë këto ditë në Uashington për themelimin e Bashkësisë së Komunave Shqiptare në jug të Serbisë, por edhe për shkëputjen dhe aneksimin në shtetin me të ri ne Evropë -Kosovës, shkruan Le Canton27.ch

Përveç Kamberit, në mision marrin pjesë edhe Ardita Sinani, Ragmi Mustafa, Flora Ferati dhe Nagip Arifi. Të gjithë ata ankohen para Senatit për gjoja pozitën e keqe të shqiptarëve në Serbi dhe kërkojnë vendosjen e reciprocitetit me komunitetin serb në të ashtuquajturën Kosovë.

“Prandaj, ajo që kërkojnë serbët në Kosovë duhet të na jepet ne shqiptarëve në Serbi. Nëse ata kërkojnë Asociacionin e Komunave Serbe në Kosovë, ne e kërkojmë Asociacionin tonë në Serbi, përkatësisht në Luginën e Preshevës, aq më tepër që ne jemi më shumë se ata. Nëse ata kërkojnë shkëputje nga Kosova, ne do të kërkojmë bashkimin me Kosovën sipas referendumit 1-2. Mars 1992, ka thënë Kamberi për portalin zviceran. (Εάν επιδιώξουν την απόσχιση από το Κοσσυφοπέδιο, θα επιδιώξουμε και εμείς την ένωση με το Κοσσυφοπέδιο σύμφωνα με το δημοψήφισμα στις 1-2. Μαρτίου του 1992, δήλωσε ο Καμπέρι στην ελβετική πύλη.)

Takimet në Uashington, mësojmë, janë organizuar nga senatorët Johnny Earnest dhe Gary Peters, të cilët janë bashkëkryetarë të Grupit për Çështjet Shqiptare në Senatin Amerikan, për Camberin dhe shoqëruesit e tij.

Natyrisht, e gjitha është bërë në koordinim me Albin Kurtin, me të cilin Kamberi ka qëndruar disa ditë më parë kur shteti i Kosovës po festonte 15 vjetorin e gjoja pavarësisë.

“Sot, më shumë se kurrë, kemi nevojë për një koordinim të brendshëm dhe bashkëpunim të ngushtë me Prishtinën, si dhe për harmonizimin e politikës sonë me miqtë tanë ndërkombëtarë dhe ndërgjegjësimin për çështjen e shqiptarëve nga Lugina e Preshevës”, tha Kamberi, i cili udhëton në SHBA për herën e tretë, ku proteston për gjoja pozitën e dobët të shqiptarëve në Serbi.

Presidenti i Qendrës për Studimin e Globalizimit, Dejan Miletiq, ka thënë për “Alo!” se fakti që Saip Kaberi shkon në SHBA dhe ankohet për qëndrimin e shqiptarëve është në fakt vetëm një përpjekje për të përmirësuar pozicionin negociator të Prishtinës dhe, siç tha ai, për të hedhur poshtë qëndrimin e Serbisë.

“Kjo është metoda e tyre standarde. Shqiptarët në Serbi nuk janë të kërcënuar dhe as nuk janë kërcënuar ndonjëherë. Në Serbi respektohen të drejtat e të gjitha bashkësive etnike, Kamberi ka thënë vazhdimisht disa gjëra në parlament për të cilat nuk ka pësuar asnjëherë pasoja”, tha Miletiç.

Ai ka shtuar se në anën tjetër është i kërcënuar edhe komuniteti serb në Kosovë e Metohi.

“Serbët në Kosovë do të dënohen me burg për kundërvajtje verbale. Këto janë standarde të dyfishta”, tha Miletiq.

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...