13.7 C
Berne
dimanche 4/06/2023

Ministrja e mbrojtes zvicerane Viola Amherd takoi Sekretarin e NATO-s, Jens Stoltenberg. Biseduan edhe për Kosovën

Bernë, 22 mras -Këshilltarja federale Viola Amherd sot në Bruksel eshte takuar me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg. Biseda ishte e fokusuar në mundësitë e forcimit të bashkëpunimit në fushën e politikës së sigurisë. Kreu i DDPS znj. Amherd  pas tsakimit shefin e  NATO-s eshte rpitur  edhe me përfaqësues të Këshillit të Atlantikut të Veriut, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Takimi me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg qe fokusuar në bashkëpunimin e Zvicrës me NATO-n, të cilin Këshilli Federal dëshiron ta zhvillojë në përputhje me raportin plotësues të Raportit të Politikës së Sigurisë 2021.

Në Evropë dhe promovimi ushtarak i paqes do të diskutohet gjithashtu, duke ditur se Këshilli Federal i ka propozuar Parlamentit që të zgjasë angazhimin e Swisscoy për misionin e KFOR-it të udhëhequr nga NATO në Kosovë përtej vitit 2023. Së fundi, kreu i DDPS-së  ka diskutuar situatën aktuale të politikës së sigurisë dhe mbrojtjes me Përfaqësuesit e Përhershëm të Shteteve Anëtare në Këshillin e Atlantikut të Veriut, organi kryesor vendimmarrës i NATO-s.

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...