1.5 C
Berne
mardi 23/04/2024

Madame Ermira Lefort Artiste, sot edhe « Zonja e parë » e Republikës së Gjenevës

Gjenevë, 26 shtator -Është shkruar për Ermira Lefort Artiste-Pianiste Shqipëtare-Zvicerane, për koncerte, pjesmarrje në aktivitete kulturore, bashkpunime me zhanre të ndryshme artistike letrare, arte pamore dhe prononcimet e saj në mediat e shkruara e televizive, për kulturën, artin dhe prurjet e vlerat artistike, por dhe angazhime akademike, kauza shoqërore të diasporës në Zvicër e jo vetëm.

Por, kësaj radhe me vlerësim e kuriozitet deshta të merrja përshtypjet, ndjesinë, fjalën e saj si bashkëshortja Shqipëtare-Zvicerane e Presidentit të Republikës e Kantonit të Gjenevës, Z.Francois Lefort. Pra zonja Ermira Lefort per gjitha keto flet ekskluzive për gazeten zvicerane ne gjuhën shqipe « Le Canton27.ch »

« Është një moment që le gjurmë vlerësimi e mirënjohjeje, në rrugëtimin e angazhimin politik prej shumë vitesh të bashkëshortit tim, me kauzën ekologjike, impaktin në jetët njerzore e shoqërore të kësaj kauze, e që sigurisht gjithnjë e më shumë po implementohet në ekonomi e ambjentalizëm. Arritja deri në këtë post, nuk është vetëm procedurë votash, është një bashkësi kriteresh, kontributesh, hierarkie e shkallë përgjegjësish, për të ardhur deri këtu. Do theksuar se 3 mandate ishte deputet, anëtar byroje, zv.President e më pas President e gjithnjë me shumicën e votave nga elektorati e gjithë partitë përfaqësuese në parlament.. » thote ne fillim te bisedes artistja jone e njohur Ermira Lefort duke folur per bashkeshortin e saj Francois Leforte, president i Republikës dhe Kantonit të Gjenevës.

Artistja Ermira Lefort krenare per shume cka ne Gjeneve: Të jetosh sot në Zvicer nuk eshte vetem fat, por edhe privilegj… »

Pyetjes se si u ndje gjatë ceremonisë për nder të marrjes së këtij fuksioni te larte znj.Lefort ne vazhdim thote « ishte një ceremoni me protokoll zyrtar, por me fjalime emocionuese, vlerësuese për kontribute e rrugëtimin politik të Francois, nga shefi protokollit Z.Steve Bernard, nga Kryetari i Bashkisë së Gjenevës Z.Sami Kanaan dhe nga Zv.Kryetarja Znj. Frederique Perler. Duke përmendur edhe punën, rezultatet sukseset e tij akademike shkencore, me impakt ekologjik sigurisht, ku shumë vendimarrje në komisione, meqë edhe konteksti e lejonm, bëhen me këtë aspekt. »

Se cfare don te thote një Shqiptare-Zvicerane në këtë atmosferë si bashkeshorte njeriur numer nje te shtetit e Gjenevës dhe me statusin si « Zonjë e parë » e Republikës në këtë kontekst?

Madame Ermira Lefort eshte pergjigjur se « për mua është thjesht një status protokollar, zyrar në evente politike që e respektoj dhe e vlersoj, por unë pikësëpari jam dhe do vazhdoj të jem, thjeshtë Ermira artiste, që më njohin, me angazhimet e kontributet e mija, me miqtë, kolegë e bashkpunëtorë, që i vlersoj shumë në Zvicer,e diasporën tonë mbarëshqipëtare. »

Buqeti me lule ne shenjë vlerësimi dhe rrespekti ndaj « zonjës se pare » te shtetit te Gjenevës

Sa verejtja ne kete evenement znj.Leforte juve ju ofruan buqeta me lule, në këtë ceremoni protokollare se e ndiet veten ne ketre rast? Ajo, duke buzëqeshur thotë « nuk e prisja deri sa znj.Perler filloi të zbriste shkallet e podiumit zyrtar.. Kur erdhi dhe më dhuroi buqetën me lule u emocionova, nga ky gjest elegant, me vëmendje e mesazh vlerësimi dhe rrespekti, që bashkëshortja ose në një rast ndryshe, bashkëshorti i një personi që angazhohet për shumë vite dhe kryen funksione në politikëbërje, ka mbështetjen, mirëkuptimin, për gjithë orët e punës, gjithë ngarkesën e obligimeve të bashkëshortes/it.. »

Që bashkëshortët e politikanëve janë kontribues në këtë rrugëtim, që plus profesionit të tyre respektiv, marrin përsipër në jetën e përditëshme edhe më shumë përgjegjësi në familje e me fëmijët… E pra kjo zonjë politikane, bashkëshorte e nënë, me këtë buqetë lulesh bashkë me duartrokitjet e të gjithë të ftuarve, më folën kaq shumë.

Si vazhdojnë planet në familjen tuaj? ishte kjo pyetja e fundit për bashkebiseduesen tonë Ermira Lefort e cila pergjigjet se « ne, si prindër të përkushtuar, me art, politikë, shkencë me miq e dashamirës që i vlerësojmë, që i duam dhe na duan. Pra, të jetosh sot në Zvicer nuk eshte vetem, fat, por edhe privilegj… » tha ne fund znj.Ermira Lefort për gazeten zvicerane ne gjuhën shqipe « Le Canton27.ch »

Derniers articles

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

Shefja e shërbimeve teknologjike të OpenAI, Mira Murati dhe poeti i njohur nga Kosova, Lulzim Tafa, janë pranuar sot si anëtarë të jashtëm të...

Çipa rreth Investigimi i RAI3: Një detaj është implikimi i sekretarit të përgjithshëm të Kryeministrisë. Duhet sqaruar nëse ai ka…

Duke komentuar materialin e transmetuar nga emisioni investigativ më i rëndësishëm italian, “Report”, Aleksandër Çipa, drejtor i News 24 i ftuar në “Open”, tha...

Ne Festivalin e 24-të të filmit ne Gjermani qe fillon neser, në mesin e 100 filmave nga mbare bota, aty edhe filmat nga Kosova...

Bernë, 23 prill -Çdo vit, goEast e transformon kryeqytetin e shtetit Hessian Wiesbaden në një nga vendet më të rëndësishme ndërkombëtare për kinemanë nga...

Serbi (43) para gjykatës zvicerane në Lucern. Akuzohet se goditi me thikë dhe deshi t’ia jep flakën ish-gruas së tij

Nje serb Bojka T. (43) mësohet se ka tentuar të vrasë ish-bashkëshorten duke ndezur një sprej dhe duke e drejtuar spërkatjen drejt saj. Mësohet...

Flamuri i Zvicrës, Kosovës dhe Shqiperisë, në listën e terroristëve, si vende që po e luftjonë ISIS-in

Bernë, 22 prill -Nje adoleshent 15-vjeçar që plagosi rëndë një hebre ortodoks më 2 mars në Cyrih te Zvcrës u radikalizuar në Tunizi dhe...