3.5 C
Berne
samedi 9/12/2023

Macron ne Zvicer: Nuk ka frike nga ndonje konflikt te ri mes Kosoves dhe Serbise

Lausanne, 16 nentor -Pas mbërritjes së tij në Bernë të mërkurën, kreu i shtetit francez Emmanuel Macron qendroi sot edhe në Lozanë. Ai diskutoi temën e Evropës me homolgun e tij zviceran Alain Berset në UNIL. Duke folur per mardheniet e mira me Zvicren Macron nder thera tha se « Fryma e Iluminizmit është një bashkëprodhim franko-zviceran ». Ne kete tribune me presidentin e Zvicres, Macron ka folur edhe per ballkanin, ne veqanti per Kosoven, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Macron shpreson se Kosova dhe Serbia do të arrijnë marrëveshje, s’ka shqetësim se mund të rifillojë konflikti

Pos raporteve mes Parisit dhe Bernes, luften mes Izraelit dhe Palestines, luften mes Rusise-Ukraines.. per migracionin, klimen etj..Macron gjate qendrimt ne Zvicer sot ne Lausanne ka folur edhe per situaten ne ballkan, me thekst te veqant ate be Kosove, duke cilesuar te brisht, por jo edhe aq te rrezikshme duke perjashtuar ndonje konlikt.

Pyetje publike për Ballkanin
Emmanuel Macron diskuton tensionet në Kosovë.

« Keto tendione janë jane te ulura sot » tha Macron sot ne Laussane, citin gazeta Le Canton27.ch

Presidenti francez eshte treguar optimist rreth fialogut Serbi-Kosove, i cili u shoreh se “shpresoj se drejtuesit dy paleve të ndryshme do të marrin udhërrëfyesin që është vendosur.”

Macron megjithatë ka frikë nga konfliktet etno-fetare që po zhvillohen në rajone të ndryshme të botës.

“Jam i shqetësuar per situaten ne Kosove, por nuk kam frikë nga nje rifillimi i konfliktit në rajon”, përfundon ai.

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...