3.5 C
Berne
samedi 9/12/2023

Lufta Izrael-Palestine / Rënie drastike e Euro-s. Frangu zviceran i ka ikur shumë larg (1 CHF=0.94 € / 1 €=1.06 CHF)

Euro arriti në nivelin më të ulët historik kundrejt frangut pasditen e së mërkurës, në 0.9449.

Evropa, baj gajlen e huj, ha buke me uje. Konflikti varferoi evropisnet, por jo edhe zviceranet. Histrike, Euro kurrë nuk ka qene kaq ulët kundtejt frangut zviceran. Qesaj inthone: Faji është konflikti në Lindjen e Mesme Euro nuk ka qenë kurrë kaq e ulët kundrejt frangut zviceran Franga zvicerane po forcohet dhe po vepron sërish si një strehë e sigurt ndërsa situata në Lindjen e Mesme përkeqësohet, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Konflikti varferoi evropianet (1 CHF=0.94 € / 1 €=1.06 CHF). Tregjet amerikane të aksioneve janë gjithashtu në të kuqe. Kesja i thone, baj gajlen e huj e ha buke me ujë!

Franga zvicerane është kërkuar sërish si një strehë e sigurt në kontekstin e përkeqësimit të situatës në Lindjen e Mesme dhe është vlerësuar ndjeshëm. Euro arriti një nivel të ri historik të ulët kundrejt frangut pasditen e së mërkurës, në 0.9449. (Imazhi simbolik) Rekord i ri! Niveli më i ulët i euros tashmë është arritur të premten e kaluar, tani ai është tejkaluar.

Ndërsa dollari amerikan, monedha rezervë botërore, ishte gjithashtu në kërkesë më të lartë dhe u vlerësua kundrejt shumicës së monedhave, ai gjithashtu u dobësua disi ndaj frangut të mërkurën. Kështu, monedha amerikane ra nën kufirin 90 cent në mëngjes dhe në fillim të mbrëmjes po tregtohej me 0.8980 franga.

Ndërkohë, tregjet botërore të aksioneve po bien. Indeksi kryesor i bursës zvicerane LSI ra me 1.3%. DAX gjerman ra 1%, ndërsa bursa e Londrës humbi 1.2%. Tregjet amerikane të aksioneve ishin gjithashtu në të kuqe. Siç ndodh shpesh në kohë pasigurie, edhe ari ka fituar vlerë. Deri pasdite, një ons e imët (rreth 31.1 gram) kushtonte deri në 1,962 dollarë në bursën e Londrës. Kjo ishte rreth 39 dollarë më shumë se një ditë më parë. Herën e fundit që çmimet e arit ishin më të larta ishte në fillim të gushtit. Ka pasiguri të madhe në tregjet financiare për shkak të situatës në Lindjen e Mesme. Pasi një raketë ra në një spital në Rripin e Gazës, përpjekjet diplomatike për të frenuar konfliktin kërcënojnë të dështojnë. Një takim i planifikuar (sot) për të mërkurën midis presidentit amerikan Joe Biden dhe mbretit Abdullah II të Jordanisë, në të cilin do të merrte pjesë edhe kreu i shtetit egjiptian Abdel Fattah al-Sisi, është anuluar.

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...