15.9 C
Berne
samedi 30/09/2023

L’ex presidente del Kosovo, lo svizzero Pacolli, ha dichiarato al quotidiano Le Canton27.ch: Se Xhaka verrà punito dalla Fifa, pagherò la multa

Lugano, 4 dicembre – L’ex presidente del Kosovo, il noto imprenditore svizzero Behgjet Pacolli, ha raccontato al quotidiano svizzero in lingua albanese Le Canton27.ch il dilemma se il capitano della Svizzera, Granit Xhaka, possa essere punito dalla FIFA per aver indossato la  » Jashari ». dopo la straordinaria vittoria della Svizzera, eliminando la Serbia dalla Coppa del Mondo.

Alla domanda su eventuali sanzioni inflitte dalla FIFA, il signor Pacolli ha affermato che « nel caso in cui la FIFA intraprenda un’azione così impropria, pagherò di tasca mia il capitano della nazionale svizzera, Granit Xhaka ». Lo farà in nome del popolo albanese e svizzero che ha innalzato la nostra immagine sulla scena internazionale promuovendo il calcio della squadra svizzera NATI.. »

« L’ho annunciato personalmente a Granit oggi. Ora andiamo avanti e auguriamo loro buona fortuna contro il Portogallo », ha detto alla fine il signor Pacolli

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...