3.5 C
Berne
samedi 9/12/2023

Deputeti nga Gjeneva, Leonard Ferati per policin e vrare: Sot dite zie per «leutrimin» shqiptar Afrim Bunjakun, per dite te bardha per Kosoven!

Deputeti i kantonit te Gjeneves Leonard Ferati ne protesten e fundit para OKB-se ne Gjeneve

Gjeneve, 25 shtator -Se shqiptaret jane shembull suksesi dhe integrimi ne Zvicer, deshmon fakti se shume prej tyre sot jane pjese e instucioneve politike dhe te Zvicres ne Zvicer. Ne kete rast vetem ne kantonin e Gjeneves sot kemi kater deputete apo rreth 50 police me origjine shqiptsre nga Kosova dhe viset tjera te ballkanit, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton37.ch

Deputeti nga Gjeneva Leonard Ferati: Nuk sherohet një sëmundje duke trajtuar simptomat

Vrasja e policit shqiptare ne territorin e Republikes se Kosoves dhe agresion i fundit,  nuk jane te fundit, nese kemi parasysh sulmet kriminale te bandave serbe muajve te te fundit ndaj policise de Kosoves, gazetareve dhe ushtareve te KFOR-it.

Sikur shqiptaret nga mbare diaspores edhe komuniteti kosovare ne Zvicer po ndjekin me shqetesim te madh zhvillimet ne Kosove.

Per deputetin ne Kantonin e Gjeneves Leonard Ferati (PS) kercnimet e Serbise,  vrasjet e policeve apo kercnimet dhe sulmet ndaj gazetareve dhe forcave nderkombetare psqerusjtede (KFOR) nuk i kontribuojne paqes dhe stabilitetit ne rajon e hiq e ne hiq avancimit te procedit te dialogut ne Bruksel

Problemi është se veprimi i sotëm në mëngjes është një simptomë e një problemi më të thellë. Duke qenë tolerante me Serbinë muajt e fundit Bashkimi Evropian me Birrellin dhe Lsjqak, qe vijne nga vendet ae nuk e njihin Kosoves, ne mënyrë indirekte kjo dikuri po favorizojnë shfaqjen e situates se bridht qe po nxite dhe prodhon dhune, deri be vrasje, si cdodhi me policin kosovar dje ne Veri te Kosoves.

Për të parandaluar këtë lloj sulmi terrorist, ne duhet të dënojmë ata që legjitimojnë këtë dhunë. Sulmet e mëngjesit të sotëm kontrollohen drejtpërdrejt nga Serbia.

Fashizmi dhe imperializmi serb nuk kanë vend në Kosovë. Terroristët duhet të dënohen sipas Kushtetutës së Kosovës. Kosova është shtet sovran dhe i pavarur. Shteti i së drejtës duhet të mbretërojë në çdo cep të territorit të tij.

Së fundi, dua t’i shpreh ngushëllimet e mia të sinqerta familjes të policisë që vdiq mëngjesin e sotëm.

Mendimet e mia janë me ata që punojnë për të arrestuar terroristët

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...