3.6 C
Berne
samedi 9/12/2023

Policet zviceran ngushellojne Kosoven dhe familjet e kolegut te vrare dje ne veri nga bandat kriminale serbe

…dhe deputetet (MCG) e kantonit te Gjeneves: Arber Jahija dhe Skender Salihi

Gjeneve, 25 shtator -Se shqiptaret jane shembull suksesi dhe integrimi ne Zvicer, deshmone fakti se shume prej tyre sot jane pjese e instucioneve politike dhe te Zvicres ne Zvicer. Ne kete rast vetem ne kantonin e Gjeneves sot kemi kater deputete apo rreth 50 police me origjine shqiptsre nga Kosova dhe viset tjera te ballkanit, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton37.ch

Vrasja e policit shqiptare ne territorin e Republikes se Kosoves dhe agresion i fundit,  nuk jane te fundit, nese kemi parasysh sulmet kriminale te bandave serbe muajve te te fundit ndaj policise de Kosoves, gazetareve dhe ushtareve te KFOR-it.

Sikur shqiptaret nga mbare diaspors, edhe komuniteti kosovare ne Zvicer po ndjekin me shqetesim te madh zhvillimet ne Kosove.

Per deputetin ne Kantonin e Gjeneves Skender Salihi kjo gjendje eshte e papanueshme, me arrdhur bsndat kriminale me te vra ne dhtéi hende, sikur qe ishte vrasja e policit kosovar ne territorin e vete..

Deputeti Skender Salihi: Ngushëllime Kosoves dhe familjes së policit të vrarë në krye të detyrës

Fillimisht i shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjes së policit të vrarë në krye të detyrës. Gjithashtu shpreh gjithë mbështetjen time për policin e plagosur gjatë shërbimit. Besoj se është e rëndësishme të kujtojmë se Kosova është një vend i pavarur dhe autonom, se ka ligje dhe rregullore që duhet të respektohen. Autorët e këtyre sulmeve duhet të përgjigjen për veprimet e tyre para gjykatave. Përsa i përket fjalimeve shpifëse të disave, është e rëndësishme t’u kujtojmë atyre se nuk do të bëhen realitet sepse thonë vazhdimisht marrëzia.

Arber Jahija, deputet ne Kantonin e Gjeneves: Vrasjet e policeve ne Kosove nga Serbia nuk i kontribuojne avancimit te dialogut e as stabilitetit ne rajon!

Si deputet i Gjenevës dhe me prejardhje nga Kosova, jam thellësisht i pikëlluar dhe i shqetësuar për incidentin tragjik që ndodhi në veri të Kosovës, me pasojë plagosjen e një polici dhe humbjen tragjike të një tjetri.

Këto akte dhune janë të papranueshme dhe nuk mund të tolerohen. Është thelbësore që përgjegjësit e këtij akti të identifikohen shpejt dhe të sillen para drejtësisë. Siguria dhe stabiliteti i rajonit janë të një rëndësie të madhe për mirëqenien e të gjithë banorëve.

Gjatë kësaj kohe të vështirë, është thelbësore që autoritetet lokale, forcat e rendit dhe komunitetet të bashkohen për të dënuar fuqishëm dhunën dhe për të punuar së bashku drejt paqes dhe harmonisë.

I shprej ngushëllimet e mia te sinqerta familjes policit te vrare dhe gjithashtu i shprej sherim sa me te shpejt policit te lenduar . Ne duhet të qëndrojmë së bashku në këto kohë të vështira dhe të punojmë së bashku për një të ardhme më të mirë për Kosovën.

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...