23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Zelensky thotë se Ukraina ka rimarrë rreth 2,500 kilometra katrorë te viseve te okupuara nga Rusia

Kiev, 9 shtator -Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky pretendoi se ushtria e vendit ka rimarrë më shumë se 2,500 kilometra katrorë territor që nga fillimi i muajit.

Zyrtarët ukrainas thonë se ushtria ka arritur përfitime të mëdha në një kundërofensivë në rajonin verilindor të Kharkivit, me presidentin Volodymyr Zelensky që pohon se një qytet kyç në rajon është rimarrë nga forcat ukrainase dhe se ofensivat ruse në të gjithë vendin po zmbrapsen.

“Në këtë kohë, në kuadër të aksioneve aktive që nga fillimi i shtatorit, tashmë janë çliruar rreth 2500 kilometra nga territori ynë”, tha Zelensky në fjalimin e tij të natës të shtunën.

Zelensky claims significant gains in northeastern Ukraine as key city retaken
Ukrainian officials say the military has made sweeping gains in a counteroffensive in the northeastern Kharkiv region, with President Volodymyr Zelensky asserting that a key city in the region has been reclaimed by Ukrainian forces and that Russian offensives across the country are being repelled

 

Derniers articles