16.6 C
Berne
lundi 15/07/2024

Ambasadori i Vatikanit ne OKB: Nene Tereza, ishte humaniste dhe mbetet supermbasadore e shqiptarëve dhe e mbarë njerëzimit ne botë!

Ambasador i Vatikanit  (Selise se Shenjt) ne OKB,  slloveni Ivan Jurkovic (Arqipeshkvi)  ne bisedë me redaktorin e gazetes zvicerane Le Canton27.ch – Nefail Maliqi

Gjenevë/UN, shtator  -Vatikani, rrespektivisht selia e Shenjte kishte ambasador per nje devenie në OKB sllovenin Ivan Jurkovic (Arqipeshkvi)  me te cilin redakori i gazetes zvicerane Le Canton27.ch ka zhvilluar nje inerviste ekskluzive. 

Ne këte bisedë,  ambasadori Jurkovic flet per angazhimin e Selise se Shenjte ne promovimin e paqes dhe stabilitit ne bote si dhe rolin e Vatikanit ne Ballkan. Njeheresh ambasadori i Vatikanit ne OKB flet edhe per Shen Terezen, (mos) njohjen e Kosoves nga Vatikani si dhe per viziten e Papes ne Kosovë etj…

Gjatë këtij vit Papa Francisku ka  emërua  një diplomat,  arqipeshkvin Ivan Jurkovic ne Gjenevë  për të përfaqësuar Vatikanin në OKB-ra dhe në Organizatën Botërore të Tregtisë.

Sikur te kishte bota me shume keso shqiptare si Shen Tereza, sot bota do te ishte sigurisht shume më mirë dhe me e sigurt!


papapeeNë prillin e ketij viti kryepeshkopi Ivan Jurkovic paraqiti letrat kredencialet si ambasador i Vatikanit  në Kombet e Bashkuara ne  Gjenevë tek drejtori i Përgjithshëm i OKB-së  Michael Moller. Ai tani zëvendëson Arqipeshkvin ne pension Silvano Tomasi i cili ishte në Gjenevë nga viti 2003 deri në shkurt të këtij viti.
Ambasadroi i ri i Vatikanit ne OKB slloveni Jurakovic eshte ilindur në vitin 1952, në Kocevje, një qytet i vogël slloven i njohur për mjaltë te mirë.Slloveni 63-vjeçari ka përvojë të gjerë në diplomaci.  Ja, ky eshte bashkebise
duesi ynë.

Se si e vlereson situatën ne pergjithsi ne bote, ku planeti yne eshte i kecnuar muajve te fundit nga katastrofat natyrore, nga kriza te ndryshme te povokuar nga faktori njeri, nga luftrat, terrorizmi.., ambasadori i Selise se Shenjte ne OKB kryepeshkoi Ivan Jurakovic fillimisht per agjencine e lajmeve “Presheva jonë” nuk e fshe nje realitet se “Bota nuk eshte rehat, nuk eshte ne rruge te mbare. Si mund te jete  mbare kur luftarat bashke me urrejtjen kane pushtuar gjithandej, migracioni, te zhdukurit, ku viktima jane gjithnje femijet dhe femrat.  Si mund te thuhet mbare kur terrorizmi, kercnime kane marru hov dhe sot i kemi në shtëpi. Te gjitha keto te keqija, te zeza per boten njerezore justifikojne pohimet e Papes se bota gjendet ne nje lufte trete  boterore,  te pa deklaruar. Tek njerëzit mungon diirmi, mungon humanizmi, tolerancea. Prandaj, sikur bota sot te  me shume keso shqiptare si Shen Tereza, sot ajo  do te ishte sigurisht shume më mirë dhe me e sigurt

Ambasadori i Vatikanit ne OKB: Si sot me  kujtohet takimi i parë (1985) me humanisten shqiptare Nënë Terezen

ivanterza111“Shën Tereza nuk është ambasadore vetem e shqiptareve, por edhe OKB-së dhe mbare njerëzimit..” tha fillimisht  ambasadori i Vatikani ne OKB z.Ivan Jurkovic. Ambasadori i Vtikanit duke perkujtuar takimet  me humansiten shqiptare tash Shen Tereza  ai thote se me Nenë Tereze, ashtu ishte atëhere,  jam takua se paku tri here te cilat momente kurre kuk i harroj.

“Me kujtohet sikur sot, heren e pare e kam takuar ne vitin 1985. Dhe eshte interesant ne cdo takim ajo me fliste me mburrje dhe krenari për origjinen e saj shqiptare, familjen e saj nga Kosova e Shqiperia. Per Nenë Terezn me ka folur shume edhe z. Ivan Diaz, ambasadori i pare indian ne Tirane, pas rrëzimit te sistemit komunist. Ai kihste nje amdirm te jashtezaonshme per Shen Terezen”,  thotë ne vazhdim ambasadori Jurkovic.

“Shenjta Nena Tereze Ishte përkushtuar që me të njëjtin zell shpirtërorë tu shërbente, krishterëve, hindusëve, myslimanëve..te gjithëve sepse ishte e bindur se varfëria, vuajtja, padrejtësia, urrejtja, lufta, migrimi nuk janë të hindusëve, as të myslimanëve dhe as të krishterëve. Ato janë mizori dhe tragjedi njerëzore dhe padrejtësi shoqërore si burim i egoizmit dhe mungesës së dashurisë. Ajo për ta luftuar ket te keqe kunder humanizmit ishte jo vetem ne Indi, ishte ne Shqiperi, Amerikë, ne Afrike, ne mbare Evropen.. ne cdo cep te planetit. Aj ishte vec shiptare edhe universale. Pranja, do ta thoja se Shën Tereza nuk është ambasadore vetëm e shqiptareve, por edhe OKB-së dhe mbare njerëzimit” thote amabsdadori i Vatikanit ne OKB z.Jurcevic ne kët interviste per agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” ne Zvicër.

Ambasadori i Vatikanit ne OKB: Autoret e krimeve gjate dhe pas luftes në Kosove do do te ndeshkohen patjeter nga Zoti, por edhe nga drejtësia, gjykata specieale e Hagës !

amabdadsSe sa eshte a gatshme Vatikanin te njoh Kosoven ambasadori Jurkevic ne vazhdim pohon se “per momentin ne këte drejtim nuk mund  t’ju them asgje, meqe s’kam cafre t ju them sespe ska ende asgje te re rreh kesaj teme. Njohje te tille na kane kërkuar edhe ish-republika te Bashkimit Sovjetik,por ato jane duke pritur me vite te tera.  Por, nuk eshte puna vetem njohja dhe me pas te lene anash apo harrohen angazhimet,  pergjegjesitë.  Sa i perket Kosoves, Vatikani eshte shume i shqetesuar per sitauten e komuniteteve fetare, sidomos atë katolik i cili ballafaqohet ende me probleme,  te cilet  duhet te jenë në një gjendje më të mirë. Prandaj Vatikani, Selia e shenjte  eshte e interesuar qe te gjitha komunitetet qofte nacionale apo ato fetare te jetojne bashkarisht ne harmoni.”

Sa i pekret vizites se Fanceskut Papa ne Srbi apo Kosovë sipas ambasadorit e Vatikanit se “ato jane vetëm fjale te mediave asgje me shume, ndryshe vet Vatikani do te njftonte keto vizita zyrtare si zakonisht.  Mos harroni se Papes ne dite i arrijne se paku dy-tri ftesa per vizita.

Duke folur per zhvillimet ne ballkan, migracionin, vuajtjet, krimet dhe masakrat n eluften e fundit ne Kosovë dhe ish-Jugosllavi mesazhi i ambasador te Vatikait ne OKB z.Jorkovic eshte shume i qarte se “koha e luftrava ka kaluar. Armiqte e djeshem, duhet te behn miqe te se nesermes, t’i kthehn te ardhmes, perspktivesse gjeneratave te reja dhe kjo nuk mund te arrihet nese kerkohet lufte, siq po lexoj neper disa gazeta,  apo ende ne mes ketyre shoqerive ka urrejtje dhe mungon dialogu. Pradaj Kosova dhe Serbia duhet te vazhdojne me dialogun ne te mire te dy paleve. Ata qe bene krime, masakra e gjenocid ne ish-Jugosllavi ju dha shperblimi i merituar nga Haga. Une përshëndes themelimin e gjykates speciale per krime ne Kosovë. Mendoj se ky tribunal nuk eshte themelaur  bash rastesisht apo per inat apo per qejf te dikujt. Instituciuonet nderkombëtare si neutrale, sigurisht jane ne dieni dhe kane deshmi se ne Kosove gjate dhe pas luftës jane bërë krime dhe jane vrare njerëz per te cilat dikush duhet te jap pergjegjesi sot a nesër.  Raste te tilla jo vetem të zbulohen, por edhe nje dite autoret e ekytre krimeve ndeshkohen, nga Zoti po se po  por edhe nga drejtesia, gjykata speciale  e Hagës!..”

Derniers articles