24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Tërmet i fortë në Zvicër

Bazel, 10 shtator -Toka u trondit sot ne oret e pasdites në rajonin e Bazelit. Epiqendra e tërmetit, 4.7 e shkallës Rihter, ishte në Mulhouse (F), njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Toka u trondit të shtunën pasdite në rajonin e Bazelit. Epiqendra e tërmetit, 4.7 e shkallës Rihter, ishte në Mulhouse (F), tregon në faqen e saj të internetit Shërbimi Sizmologjik Zviceran. U ndje në një pjesë të mirë të Zvicrës frëngjishtfolëse.

Tërmeti është ndjerë në një rreze prej më shumë se 180 kilometrash, saktëson Shërbimi Sizmologjik. Ndodhi pak para orës 18:00 dhe pasgoditja e parë ndodhi më pak se 10 minuta më vonë, me magnitudë 2.7 të shkallës Rihter.

Toka ishte lëkundur tashmë herët pasdite, nga mesdita me tërmete me vlera ndërmjet 0,9 dhe 2,5 ballë dhe me epiqendra në Alpe, në rajonin Grand Combin, pranë Orsières (VS) dhe Chamonix, shton Shërbimi Sizmologjik.

Derniers articles