22.3 C
Berne
mardi 23/07/2024

Vdes Mikhail Gorbachev (91) Udhëheqësi i fundit i Bashkimit Sovjetik

Bernë, 30 Gusht -« Sot në mbrëmje (e martë), pas një sëmundjeje të rëndë të gjatë, Mikhail Sergeyevich Gorbachev vdiq », tha Spitali Klinik Qendror (TSKB) i varur nga presidenca ruse. Sipas burimeve ai vuante nga sëmundje të veshkave. Udhëheqësi i fundit i Bashkimit Sovjetik, Mikhail Gorbtachev, vdiq të martën në moshën 91-vjeçare në Rusi, tha një spital i cituar nga agjencitë ruse të lajmeve, njfotn gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Mikhail Gorbachev: Putin është një pengesë për përparimin

Mikhail Gorbachev ishte Sekretar i Përgjithshëm i Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik nga marsi 1985 deri në gusht 1991 dhe President i Bashkimit Sovjetik nga marsi 1990 deri në dhjetor 1991. Me politikën e tij të glasnostit (hapjes) dhe perestrojkës (transformimit). “Gorbi” – siç quhej edhe – hapi perden e hekurt dhe shënoi fundin e Luftës së Ftohtë. Në vitin 1990 ai mori çmimin Nobel për Paqen. Procesi politik çoi në trazira masive në të gjitha republikat e shtetit sovjetik dhe përfundimisht në rënien e perandorisë komuniste. « Putin është një pengesë për përparimin.. » ishte kjo deklarata efundit e Mikhail Gorbachev për presidnetin aktual rus.

Pjesa më e madhe e popullsisë ruse e ka parë gjithmonë ish-udhëheqësin e partisë dhe shtetit si varrmihësin e Bashkimit Sovjetik – dhe si një politikan pa instinkt për pushtet. Mikhail Gorbachev dha dorëheqjen si President i Bashkimit Sovjetik në vitin 1991, përpara se shteti të shpërbëhej shpejt pas kësaj. Njeriu i ri i fortë në Moskë ishte presidenti i atëhershëm rus Boris Jelcin (1931-2007).

Deri në vdekjen e tij, Mikhail Gorbachev i kishte bërë një shërbim të madh fondacionit të tij politik në Moskë. Kjo mbrojti vlerat demokratike dhe afrimin e Rusisë me Perëndimin.
Mikhail Gorbachev shkroi shumë libra. Së fundmi, ai përmendi veçanërisht zhgënjimin e tij ndaj gjermanëve dhe perëndimit. Konkretisht, atij i erdhi keq që kundër Rusisë u nxorrën imazhe të reja të armikut. Ai nuk mori pjesë në festimet e 30-vjetorit të rënies së Murit në vjeshtën e vitit 2019 për arsye shëndetësore. Vitet e fundit iu desh të shtrohej disa herë në spital.

Politikani ishte bashkëpronar i gazetës « Novaya Gazeta », kritike ndaj Kremlinit, e cila denoncon rregullisht abuzimet në Rusi. Në vitet e fundit, Gorbachev i kishte kërkuar vazhdimisht udhëheqësit të Kremlinit, Vladimir Putin, të ndalonte kufizimin e lirive të medias dhe zgjedhjeve.

Burri shteti do të varroset në Moskë në Varrezat e Virgjëreshës së Re së bashku me gruan e tij Raissa.

 

Derniers articles