25.5 C
Berne
mardi 23/07/2024

Sulmi në stacionin Kramatorsk: 50 të vdekur, përfshirë pesë fëmijë. Reagojne ashper kunder rtegjimit rus Londra Parisi dhe Ankara

Bernër, 8 prill -Të paktën 50 persona, duke përfshirë pesë fëmijë, u vranë në sulmin me raketa në stacionin hekurudhor Kramatorsk (në foto) në Ukrainën lindore të premten, nga ku po bëheshin evakuimet e civilëve, tha guvernatori për rajonin, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

“Pesëdhjetë të vdekur, përfshirë pesë fëmijë. Ky është numri i viktimave në këtë moment pas goditjes nga trupat pushtuese ruse në stacionin Kramatorsk”, shkroi Pavlo Kyrylenko në mesazhet në Telegram, duke shtuar se 98 të plagosur ishin shtruar në spital.

Macron denoncon sulmin « të neveritshëm » kundër civilëve në Kramatorsk

Emmanuel Macron denoncoi të premten, në një postim në Twitter, sulmin « të neveritshëm » që u kushtoi jetën disa dhjetëra njerëzve në stacionin Kramatorsk, në Ukrainën lindore, autori i të cilit Moska mohoi të ishte.

“Si evropianë, ne po marrim sanksione të reja. Dhe ne vazhdojmë të mbështesim Ukrainën në nivele humanitare, ushtarake dhe financiare”, shtoi presidenti francez.

Londra rrit ndihmën ushtarake për Ukrainën pas sulmit në Kramatorsk

Kryeministri britanik Boris Johnson (foto djathtas) njoftoi të premten për të forcuar ndihmën ushtarake britanike për Ukrainën, me dërgimin e raketave antitank dhe kundërajrore, pas sulmit « të pavetëdijshëm » në stacionin Kramatorsk.

« Krimet e Rusisë në Ukrainë nuk do të mbeten pa u ndëshkuar, » paralajmëroi udhëheqësi britanik gjatë një konference për shtyp me kancelarin gjerman Olaf Scholz (majtas), i cili nga ana e tij denoncoi bombardimet « të tmerrshme ».

Kramatorsk: Turqia bën thirrje për hapjen urgjente të korridoreve të evakuimit

Turqia shprehu të premten « trishtimin e saj të madh » pas sulmit me raketa në stacionin e trenit Kramatorsk të Ukrainës (në foto) që la të paktën 50 njerëz të vdekur dhe bëri thirrje për « hapjen urgjente » të korridoreve të evakuimit për civilët.

“Kjo ngjarje tragjike ka treguar edhe një herë rëndësinë dhe urgjencën e krijimit të korridoreve humanitare për të siguruar evakuimin e sigurt të civilëve”, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme.

Një aleate e ngushtë e Ukrainës, Turqia po sigurohet të mbajë kontakte me Kievin dhe Moskën, duke inkurajuar të dy palët të rifillojnë bisedimet e paqes në tokën e saj.

Rreth 700 njerëz u vranë

Gati 700 njerëz u vranë nga bombardimet ruse në Cherniguiv (foto nga 6 prill 2022), një qendër rajonale e vendosur në veri të Kievit, kryeqyteti i Ukrainës, afër kufirit me Bjellorusinë, tha kryetari i këtij qyteti të premten, cituar nga shtypi Unian. agjenci.

“Mund të jap një shifër të përafërt, 700 persona. Këta janë ushtarë dhe civilë”, tha kryebashkiaku Vladyslav Atrochenko i cituar nga agjencia Unian, ndërsa saktësoi se dy të tretat e banorëve ishin larguar nga ky lokalitet.

Ursula von der Leyen në Boutcha, vendi i mizorive në Ukrainë

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen (në foto) mbërriti të premten në Boutcha, një qytet i vogël në veriperëndim të Kievit që është bërë simbol i mizorive të luftës në Ukrainë, vuri në dukje një gazetar i AFP.

Ursula von der Leyen, e shoqëruar nga kreu i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, njoftoi të premten se do të shkojë në kryeqytet në shenjë mbështetjeje për Ukrainën. Të dy udhëheqësit shkuan për të parë varret masive të gërmuara në Boutcha për të varrosur dhjetëra civilë të vrarë në luftime.

Derniers articles