22.3 C
Berne
mardi 23/07/2024

Dy vajzat e Vladimir Putin sanksionohen nga BE. Kush janë Maria Vorontsova dhe Katerina Tikhonova?

Bernë 8 prill -Evropianët sanksionuan, të premten, dy vajzat e Vladimir Putinit, tani në listën e zezë të Bashkimit Evropian me më shumë se 200 persona të tjerë, duke përfshirë disa oligarkë të afërt me presidentin rus dhe bosët e shtypit pro-Kremlinit, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Tashmë në shënjestër të Uashingtonit dhe Londrës, Maria Vorontsova dhe Katerina Tikhonova, të lindura përkatësisht në 1985 dhe 1986, janë vajzat e Vladimir Putin dhe Lioudmila Putina, nga të cilat presidenti rus njoftoi se ishte divorcuar në 2013.

Më e madhja, Maria Vorontsova, është në shënjestër për rolin e saj në Nomenko, një kompani e madhe projektesh investimi në sektorin e shëndetësisë, e cila siguron « burime të konsiderueshme të ardhurash » për qeverinë ruse, specifikon gazeta zyrtare. Motra e tij, Katerina Tikhonova, drejton një fond mbështetës për shkencëtarët e rinj të krijuar nga kompani, drejtuesit e të cilave « janë anëtarë të rrethit të brendshëm të oligarkëve të presidentit rus », sipas të njëjtit burim.

Biografia zyrtare e presidentit rus në faqen e internetit të Kremlinit pretendon se Maria Vorontsova ka lindur në 1985 para se familja të transferohej në Dresden, Gjermaninë Lindore, ku Vladimir Putin u dërgua si agjent i KGB-së. Vajza e tij e dytë, Katerina Tikhonova, e cila përdor mbiemrin e gjyshes nga nëna, lindi në këtë qytet.

Nëpërmjet disa komenteve të rralla ndër vite, Vladimir Putin zbulon se vajzat e tij kanë marrë arsimin e lartë në Rusi, flasin disa gjuhë evropiane dhe jetojnë në Rusi. “Fëmijët e mi janë mirë. Ata janë në Moskë (…). Gjithçka është mirë në jetën e tyre private dhe karrierën profesionale. Jam krenar për ta”, tha ai në një nga komentet e tij të rralla publike në vitin 2012, duke shtuar se ata nuk ishin “të përfshirë në asnjë aktivitet biznesi” apo “në politikë”.

Derniers articles